Zobacz rzeszowski plan obchodów 75 rocznicy Powstania Warszawskiego

KATEGORIA: HISTORIA / 31 lipca 2019

W czwartek 1 sierpnia w Rzeszowie, jak i w całej Polsce, będziemy obchodzić 75 rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, jednego z najważniejszych wydarzeń w najnowszej historii naszego kraju. Walki powstańcze w Warszawie rozpoczęły się 1 sierpnia 1944 roku o godzinie 17.00 i była to największa akcja zbrojna podziemia w okupowanej przez hitlerowskie Niemcy, Europie. Zorganizowana została przez Armię Krajową w ramach akcji „Burza”. Powstanie trwało 63 dni i niestety zakończyło się klęską. Zginęło ok. 18 tys. powstańców. Niemcy wymordowali ok. 180 tys. ludności cywilnej.

Film pochodzi ze strony Muzeum Powstania Warszawskiego: Z okazji 75. rocznicy Powstania Warszawskiego, Muzeum wraz z producentem filmowym Oto Film przygotowało spot „Łączą nas wartości” upamiętniający rocznicę.

Główne uroczystości w Rzeszowie związane z oddaniem hołdu powstańcom zostaną zorganizowane Pod Pomnikiem Pamięci Armii Krajowej Podokręgu Rzeszów przy placu Armii Krajowej. Odbędzie się tam uroczysty apel poległych, salwa honorowa, złożenie wieńców i wiązanek kwiatów. O godz. 18.00 odprawiona zostanie msza święta w kościele Świętego Krzyża, w intencji poległych i pomordowanych powstańców warszawskich oraz ludności cywilnej Warszawy.

Poniżej prezentujemy Państwu szczegółowy program obchodów 75 rocznicy Powstania Warszawskiego.

Godz. 16.30 - wystawienie posterunków honorowych

Godz. 17.00 - uroczystości rocznicowe pod Pomnikiem Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej Podokręgu Rzeszów

- syrena alarmowa

- podniesienie Flagi Państwowej na maszt

- odegranie Hymnu Państwowego

- przemówienia

- Apel Poległych (składanie wieńców i wiązanek kwiatów; odegranie Pieśni Reprezentacyjnej Wojska Polskiego).

Godz. 18:00 - Msza Święta w Kościele pw. Świętego Krzyża w Rzeszowie w intencji poległych i pomordowanych powstańców warszawskich oraz ludności cywilnej Warszawy.

Punktualnie o Godzinie „W” czyli o 17.00, na Podkarpaciu mają zabrzmieć syreny alarmowe, które będą emitować dźwięk przez 1 minutę. Z apelem o taki sposób oddania hołdu powstańcom warszawskim zwróciła się do samorządów wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.

Oprócz oficjalnych uroczystości rzeszowski oddział Instytutu Pamięci Narodowej organizuje warsztaty edukacyjne poświęcone tematyce Powstania Warszawskiego. Podczas warsztatów będzie można wziąć udział w konkursach plastycznych czy obejrzeć gry wydane przez IPN, które opowiadają historię Powstania Warszawskiego.

Zajęcia odbędą się w budynku przy ul. Szopena 23, w godz. 10.30-14.00 i skierowane są dla dzieci i młodzieży od 7 roku życia. Warsztaty są bezpłatne. Zapisy prowadzone są pod numerem telefonu 17 86 06 054. Decyduje kolejność zgłoszeń.

Wokul

Fotografia z Powstania Warszawskiego. Śródmieście Północne, ulica Królewska. Żołnierze z kompanii „Anna” Batalionu „Gustaw” między ruinami domów przy ulicy Królewskiej. Z karabinu mierzy kpr. Tadeusz Przybyłowski „Roma” , klęczy z pistoletem VIS ppor. Henryk Ożarek „Henio”. Zdjęcie wykonano 1-2 października 1944.
Autor zdjęcia: Wiesław Chrzanowski „Wiesław” (źródło: strona www Muzeum Powstania Warszawskiego).

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4