Uhonorują majora Kopisto. W środę odsłonięcie tablicy przy TVP Rzeszów

KATEGORIA: HISTORIA / 13 sierpnia 2019

Na zdjęciu major Wacław Kopisto.
Fot. pochodzi ze strony Służby Więziennej (www.sw.gov.pl).

W środę 14 sierpnia, o godzinie 12.00 przed budynkiem TVP Rzeszów dojdzie do ceremonii odsłonięcia tablicy pamiątkowej, związanego z Rzeszowem majora Wacława Kopisto. Na uroczyste odsłonięcie wizerunku legendarnego oficera Armii Krajowej, uczestnika wojny obronnej w 1939 roku i „cichociemnego" przygotowującego spektakularne akcję podziemnego wojska - zapraszają: dyrektor oddziału TVP w Rzeszowie Józef Matusz oraz dyrektor rzeszowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej Dariusz Iwaneczko.

Wacław Kopisto urodził się 8 lutego 1911 r. na Wołyniu. Był absolwentem Gimnazjum im. H. Sienkiewicza w Łańcucie. Studiował w Akademii Handlu Zagranicznego we Lwowie, którą ukończył w 1937 r. Zmobilizowany, uczestniczył we wrześniu 1939 r. w obronie Rzeczypospolitej. Internowany przez Węgrów, przedostał się do Francji i brał udział w kampanii 1940 r. Następnie, w Wielkiej Brytanii przeszedł gruntowne przeszkolenie, by we wrześniu 1942 r., jako skoczek „cichociemny” podjąć walkę w okupowanym kraju. Czynił to w szeregach Armii Krajowej, uczestnicząc w działaniach „Wachlarza". W styczniu 1943 r. brał udział w słynnym odbiciu kilkudziesięciu żołnierzy AK uwięzionych w niemieckim więzieniu w Pińsku. Od lutego 1943 r. był szefem „Kedywu" w Łucku. Po wkroczeniu Armii Czerwonej w kwietniu 1944 r. został aresztowany i po sześciu miesiącach skazany przez trybunał wojenny w Kijowie na karę śmierci. Wyrok ten został zamieniony w styczniu 1945 r. na 10 lat więzienia w najcięższych łagrach Kołymy i Korni. Do Polski wrócił w roku 1955. Członek Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Związku Sybiraków oraz Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich. Kawaler Orderu Virtuti Militari, Polonia Restituta i dwukrotnie Krzyża Walecznych oraz odznaczeń brytyjskich.

Major Wacław Kopisto był mocno związany ze stolicą Podkarpacia, gdzie mieszkał od 1955 roku Pracował m. in. w Rzeszowskich Okręgowych Zakładach Tuczu Przemysłowego, czy Wojewódzkim Przedsiębiorstwie Przemysłu Mięsnego. W 1979 roku przeszedł na emeryturę. Zmarł w 1993 roku w Rzeszowie, a jego ciało pochowano na cmentarzu komunalnym Wilkowyja. Już pośmiertnie został awansowany do stopnia majora.

Wokul

Na zdjęciu major Wacław Kopisto.
Źródło strona Służby Więziennej (www.sw.gov.pl).

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4