Odsłonięto tablicę poświęconą majorowi Wacławowi Kopisto

KATEGORIA: HISTORIA / 15 sierpnia 2019

Fot. Michał Mielniczuk Biuro Prasowe UMWP

Przed siedzibą oddziału Telewizji Polskiej w Rzeszowie uroczyście odsłonięto w środę obelisk poświęcony majorowi Wacławowi Kopisto. Odsłonięcia dokonali członkowie rodziny majora. W uroczystości wzięli udział m.in. kombatanci, dziennikarze rzeszowskiego ośrodka TVP i przedstawiciele lokalnych władz z wojewodą Ewą Leniart i wicemarszałkiem Piotrem Pilchem na czele.

Hołd majorowi Kopisto oddali także pracownicy rzeszowskiego IPN-u z dyrektorem Dariuszem Iwaneczko na czele, parlamentarzyści: Halina Szydełko i Wojciech Buczak. Poświęcenia obelisku dokonał ks. Władysław Jagustyn - duszpasterz Armii Krajowej.

- Był to człowiek najwyższej próby, idealista, który najlepsze lata swojego życia oddał Ojczyźnie, wsławiając się męstwem, bohaterstwem i oddaniem najważniejszej sprawie. To dzięki takim ludziom i ich niezłomnym postawom możemy być tu, gdzie jesteśmy i cieszyć się z życia w wolnym kraju –napisał o majorze Kopisto marszałek Władysław Ortyl w okolicznościowym liście przekazanym na ręce dyrektora TVP Rzeszów Józefa Matusza.

Tablica upamiętniająca majora Kopisto powstała z inicjatywy Oddziału Telewizji Polskiej w Rzeszowie oraz Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie.

Po odsłonięciu tablicy pamięci majora, odbyło się spotkanie poświęcone tej wybitnej postaci. Sylwetkę majora przybliżył m.in. dr Krzysztof A. Tochman - historyk IPN i autor książek m.in. o majorze Wacławie Kopisto oraz „Cichociemnych".

Fot. Michał Mielniczuk Biuro Prasowe UMWP

Wacław Kopisto urodził się 8 lutego 1911 r. na Wołyniu. Był absolwentem Gimnazjum im. H. Sienkiewicza w Łańcucie. Studiował w Akademii Handlu Zagranicznego we Lwowie, którą ukończył w 1937 r. Zmobilizowany, uczestniczył we wrześniu 1939 r. w obronie Rzeczypospolitej. Internowany przez Węgrów, przedostał się do Francji i brał udział w kampanii 1940 r. Następnie, w Wielkiej Brytanii przeszedł gruntowne przeszkolenie, by we wrześniu 1942 r. - jako skoczek „Cichociemny" - podjąć walkę w okupowanym kraju. Czynił to w szeregach Armii Krajowej, uczestnicząc w działaniach „Wachlarza". W styczniu 1943 r. brał udział w słynnym odbiciu kilkudziesięciu żołnierzy AK uwięzionych w niemieckim więzieniu w Pińsku. Od lutego 1943 r. był szefem „Kedywu" w Łucku. Po wkroczeniu Armii Czerwonej w kwietniu 1944 r. został aresztowany i po sześciu miesiącach skazany przez trybunał wojenny w Kijowie na karę śmierci. Wyrok ten został zamieniony w styczniu 1945 r. na 10 lat więzienia w najcięższych łagrach Kołymy i Korni. Do Polski wrócił w roku 1955. Zamieszkał w Rzeszowie. Członek Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Związku Sybiraków oraz Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich. Kawaler Orderu Virtuti Militari, Polonia Restituta i dwukrotnie Krzyża Walecznych oraz odznaczeń brytyjskich. Gorliwy obrońca narodowych wartości, zasługujący na upamiętnienie i trwałą obecność w panteonie suwerennej Rzeczypospolitej. Zmarł w Rzeszowie 21 lutego 1993 r. Został pochowany na cmentarzu Wilkowyja. Major jest patronem ulicy, przy której powstała obecna siedziba Telewizji Rzeszów.

Red.

Fot. Michał Mielniczuk Biuro Prasowe UMWP

Fot. TVP Rzeszów

Fot. TVP Rzeszów

Fot. TVP Rzeszów

Fot. TVP Rzeszów

Fot. TVP Rzeszów

Fot. TVP Rzeszów

Fot. TVP Rzeszów

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4