Upamiętniają kampanię wrześniową. Motocykliści dotarli także do Rzeszowa

KATEGORIA: HISTORIA / 8 września 2019

Z uczestnikami rajdu spotkała się wojewoda Ewa Leniart. Wysłuchali też krótkiego wykładu dr Piotra Chmielowca z rzeszowskiego oddziału IPN.
Fot. Karol Woliński

90 uczestników Edukacyjnego Rajdu Motocyklowego szlakiem września 1939 roku na Podkarpaciu, pojawiło się w sobotę w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim. Ideą rajdu jest upamiętnienie żołnierzy oraz cywilów poległych podczas przegranej przez Polskie Siły Zbrojne kampanii wrześniowej w 1939 roku.

- Na pamiątkę tych wydarzeń i bohaterów broniących Ojczyzny oraz w celu uczczenia w sposób wyjątkowy niedawno obchodzonej 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, pragniemy wyruszyć w drogę motocyklami i udać się do kilku miejsc – punktów na mapie województwa, gdzie chcemy zatrzymać się i wspomnieć te odległe już w czasie wydarzenia i uczcić tym samym pamięć o żołnierzach broniących Ojczyzny oraz mieszkańcach tych terenów, którzy z niezwykłym poświęceniem stawili opór okupantom - mówi Małgorzata Waksmundzka-Szarek, rzeczniczka wojewody podkarpackiego oraz jeden z organizatorów i uczestników rajdu edukacyjnego.

Rajd swoim patronatem objęła wojewoda podkarpacki Ewa Leniart. W tej edycji partnerami rajdu są: 21 Brygada Strzelców Podhalańskich oraz Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie i Państwowa Wyższa Szkoła Wschodnioeuropejska w Przemyślu.

Rzeszów był tylko jednym z przystanków na trasie rajdu. Podczas postoju w stolicy Podkarpacia uczestnicy rajdu mieli okazję wysłuchać krótkiego wykładu dr Piotra Chmielowca z rzeszowskiego oddziału IPN. Z motocyklistami spotkała się również wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.

Z Rzeszowa motocykliści wyruszyli do Przemyśla, a następnie Borownicy. Wcześniej odwiedzili Kolbuszową oraz Górę Śmierci w miejscowości Pustków-Osiedle niedaleko Dębicy gdzie w latach 40. niemieccy okupanci stworzyli poligon oraz obóz pracy.

W niedzielę uczestnicy rajdu pojawią się w Pielni w powiecie sanockim oraz Dukli w powiecie krośnieńskim. Rajd zakończy się wizytą w powiecie strzyżowskim w naziemnym schronie kolejowym w Stępinie-Cieszynie, zbudowanym w latach 1940-1941 przez Niemców, który stanowił naziemny tunel schronowy dla pociągów sztabowych Adolfa Hitlera.

Wokul

Zdjęcia: Karol Woliński

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4