Rzeszów uczcił 80. rocznicę powstania Państwa Podziemnego. ZDJĘCIA

KATEGORIA: HISTORIA / 27 września 2019

Mjr. w st. spocz. Stefan Michalczak odczytał w czasie uroczystości list od prezesa Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręgu Podkarpackiego
Fot. Karol Woliński

27 września 1939 roku powstała Służba Zwycięstwu Polski, która była fundamentem powstania Polskiego Państwa Podziemnego – rozbudowanej struktury konspiracyjnej działającej na terytorium okupowanej Polski w czasach II wojny światowej w imieniu Rządu RP na uchodźstwie. Z tej okazji w Rzeszowie, w 80. rocznicę powstania Państwa Podziemnego odbyły się uroczystości upamiętniające to wydarzenie, które połączono z obchodzonym w tym dniu Świętem Wojsk Obrony Terytorialnej. Oficjalne obchody rozpoczęły się Mszą św. w kościele garnizonowym, a potem przeniosły się pod pomnik Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej Podokręgu Rzeszów AK.

W upamiętnieniu Polskiego Państwa Podziemnego wzięli udział żołnierze Armii Krajowej, wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, wiceminister infrastruktury Rafał Weber, a także przedstawiciele władz Rzeszowa, Samorządu Województwa Podkarpackiego i Instytutu Pamięci Narodowej. Nie zabrakło również mieszkańców Rzeszowa oraz uczniów rzeszowskich szkół, którzy po oficjalnych uroczystościach związanych z Polskim Państwem Podziemnym wzięli udział w pikniku wojskowym organizowanym w ramach Święta WOT.

W czasie obchodów rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego wręczono odznaczenia osobom zasłużonym dla Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w naszym regionie. Oprócz tego wręczono wyróżnienia żołnierzom 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej oraz osobom działającym na rzecz tej jednostki. List od prezesa Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręgu Podkarpackiego odczytał mjr. w st. spocz. Stefan Michalczak. Swoje przemowy wygłosili również wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, wiceminister infrastruktury Rafał Weber oraz naczelnik Oddziału Archiwum w Instytucie Pamięci Narodowej w Rzeszowie dr Dariusz Byszuk.

– Stając każdego roku pod pomnikiem Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej Podokręgu Rzeszów pochylamy głowę na znak hołdu dla poległych w walkach o niepodległą Polskę, dla zamordowanych i prześladowanych przez totalitarne reżimy, dla tysięcy żołnierzy Armii Krajowej, którzy po 1945 r. nie złożyli broni, bo przecież ich ukochana Ojczyzna nadal nie była wolna. Wyrażamy swą wdzięczność tym, którzy – rozpoczynając nierówną walkę z liczniejszym okupantem – wyznawane wartości i ideały przepłacili życiem, pokazując jak wiele są w stanie dla Polski poświęcić – powiedziała podczas piątkowej uroczystości w swoim przemówieniu wojewoda Ewa Leniart.

Wojewoda podkreśliła, że dzieje Polskiego Państwa Podziemnego to historia ogromnej rzeszy ludzi, działających przez lata w konspiracji. Ludzi, którzy wciąż są wśród nas i choć każdego roku jest ich coraz mniej, to uczestnicząc w różnorodnych uroczystościach, własnym przykładem dają świadectwo historycznej prawdy o tamtych wydarzeniach.

Następnie odczytano apel pamięci, oddano salwę honorową oraz złożono wieńce pod pomnikiem AK w Rzeszowie.

Po oficjalnych uroczystościach upamiętniających powstanie Polskiego Państwa Podziemnego, uczestnicy mieli możliwość wzięcia udziału w pikniku wojskowym organizowanym przez 3. Podkarpacką Brygadę Obrony Terytorialnej. Wśród atrakcji można było podziwiać uzbrojenie oraz sprzęt wykorzystywany przez żołnierzy, a także spróbować wojskowej grochówki. Swoje stoiska zaprezentował również Instytut Pamięci Narodowej oraz Policja i Straż Graniczna.

Również w piątek, w Warszawie 3. PBOT otrzymała sztandar. Relacja z tego wydarzenia TUTAJ.

Wokul

Fotorelacja: Karol Woliński

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4