Światowy Dzień Serca w niedzielę w Rzeszowie. Finał akcji #dajemyserce

KATEGORIA: ZDROWIE / 28 września 2018

Fot. Materiały organizatorów

W niedzielę, 30 września na rzeszowskim Rynku odbędzie 18. edycja obchodów Światowego Dnia Serca. W tym roku płyta rzeszowskiego Rynku zostanie podzielona na 6 stref. Każda z nich w innym aspekcie dba o zdrową kondycję serca.

- STREFA „ZBADAJ SERCE” - bezpłatne badania (EKG, cholesterol, ciśnienie tętnicze krwi, poziom tlenku węgla w wydychanym powietrzu i porady specjalistów (specjalista ds. leczenia ran przewlekłych, specjalista ds. nietrzymania moczu, kardiolog),

- STREFA „GOTUJ Z SERCEM” - strefa zdrowego żywienia, a w niej - degustacje, gotowanie na żywo, porady dietetyków, nauka układania diety, warsztaty zdrowego gotowania,

- STREFA „AKTYWNE SERCE” - porady fizjoterapeutów - Rowery kardio, porady trenera personalnego, trampoliny, szkolenia wspinaczkowe, nordic walking,

- STREFA „URATUJ SERCE” - miasteczko pierwszej pomocy i ratownictwa a w nim: szpital pluszowego misia, nauka udzielania pierwszej pomocy dorosłym i dzieciom na fantomach, obsługa defibrylatora AED. KRWIOBUS, Alkogogle, narkogogle, prezentacja grup ratowniczych GOPR i WOPR,

- STREFA „RELAKS DLA SERCA” – „Plaża pod ratuszem” - leżakowanie z kubkiem gorącej herbaty,

- STREFA „WIRTUALNE SERCE” - Serce 3D, wirtualna rzeczywistość, gry o sercu i dla serca.

Na scenie rzeszowskiego Rynku odbywać się będą panele dyskusyjne specjalistów z zakresu kardiologii i kardiochirurgii. Dla uatrakcyjnienia wydarzenia przewidziano występy zespołów tanecznych, muzycznych, pokazy sportowe, a także konkursy dla dzieci, gry i zabawy. Do wzięcia udziału w kampanii zaproszeni zostali znani sportowcy, kluby sportowe, kluby fitness oraz inne – mające na celu promowanie zdrowego stylu życia.

Dzień Serca rozpocznie się o godzinie 12.00 mszą świętą koncelebrowaną pod przewodnictwem biskupa rzeszowskiego Jana Wątroby.

Od godziny 13.00 rozpoczną się badania oraz atrakcje rzeszowskiej sceny.

O godzinie 15.45 wystąpi Weronika Curyło - finalistka programu The Voice Of Poland.

Wydarzeniem towarzyszącym jest akcja #dajemyserce Celem akcji jest zwrócenie uwagi możliwie jak największej liczby osób na problematykę chorób układu krążenia i zachęcić do działań profilaktycznych. Finałem kampanii #dajemyserce będzie wykonanie na płycie Rynku zdjęcia osób ustawionych w kształt serca. Organizatorzy chcą stworzyć największe ludzkie serce w Polsce.

Na czym polega akcja?

1. Polub facebookowy fan page Dzień Serca w Rzeszowie.

2. Wrzuć na swojej tablicy FB zdjęcie dłoni złożonych w kształcie serca z hasztagiem #dajemyserce,

3. Oznacz w opisie zdjęcia kolejne 3 osoby, które chcesz zaprosić do akcji,

4. Przyjdź 30 września o godz. 14.30 na rzeszowski Rynek, odbierz „serce za serce” - specjalne antystresowe serce, które zostały przygotowane dla każdego, kto włączył się do tego projektu i stwórz największe „żywe serce” w Polsce. Organizatorzy mają do rozdania 1000 serc. Zdjęcia zostaną wykorzystane do stworzenia obrazu „Podkarpacie z sercem”, który zostanie zlicytowany podczas kongresu KMICE 26 października, a uzyskane fundusze przekazane na szczytny cel.

Dzień Serca to inicjatywa Światowej Federacji Serca przy wsparciu Światowej Organizacji Zdrowia, UNESCO i UNICEF-u. Jej celem jest zwiększenie świadomości społecznej, dotyczącej chorób serca oraz promocja zdrowego stylu życia. Tegoroczne hasło Światowej Federacji Serca „Moje Serce - Twoje Serce”, wiąże się ze złożeniem obietnicy: „Obiecaj jeść zdrowiej, być bardziej aktywnym, rzucić palenie! Zrób to już dziś, a szybko zobaczysz ogromne zmiany. Twoje serce Ci za to podziękuje.”

Kamila Szeliga

Fot. Materiały organizatorów

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4