Pomoc dla pacjentów z COVID 19. Koncentratory tlenu do wypożyczenia

KATEGORIA: ZDROWIE / 4 listopada 2020

Fot. Karol Woliński

300 koncentratorów tlenu czyli urządzeń służących podawaniu pacjentowi powietrza ze zwiększoną zawartością tlenu zostanie udostępnione dla indywidualnych pacjentów podstawowej opieki zdrowotnej, pensjonariuszy domów pomocy społecznej oraz pacjentów placówek opiekuńczych i leczniczych.

Tego typu sprzęt może być pomocą dla pacjentów narzekających na niewydolność oddechową, czyli jeden z najcięższych objawów zarażenia koronawirusem. Wypożyczanie koncentratorów będzie następować po otrzymaniu skierowania od lekarza podstawowej opieki zdrowotnej.

- Możemy te trzysta koncentratorów przeznaczyć dla pacjentów pod kontrolą lekarzy pierwszego kontaktu. W przypadku trudności oddechowych dzięki wypożyczeniu koncentratora te osoby nie będą musiały być niezwłocznie kierowane do szpitala a być może uda się całkowicie uniknąć takiej wizyty - poinformowała wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.

Fot. Karol Woliński

Pomysł na udostępnienie koncentratorów powstał z inicjatywy wojewody podkarpackiego Ewy Leniart, Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Rzeszowie, rzeszowskiej i przemyskiej Caritas oraz podkarpackich lekarzy POZ. Jak zaznaczył Mariusz Małecki, prezes Porozumienia Podkarpackiego Związku Pracodawców Ochrony Zdrowia, urządzenia będą wypożyczane pacjentom na czas, w którym przebieg choroby może być najbardziej dotkliwy.

- Na zlecenie lekarza POZ rodzina będzie mogła wypożyczyć koncentrator z danej placówki Caritas, które są równomiernie ulokowane na terenie województwa. Przewidujemy, że okres wypożyczenia potrwa 7-10 dni, tak aby pomóc w najtrudniejszym czasie przechodzenia choroby - mówi dr Mariusz Małecki, prezes Porozumienia Podkarpackiego Związku Pracodawców Ochrony Zdrowia podkreślając, że dla części pacjentów terapia przy pomocy domowego leczenia tlenem będzie ogromnym wsparciem i pozwoli w pewnym stopniu zmniejszyć liczbę osób hospitalizowanych.

Oczywiście w przypadku konieczności dalszego korzystania z koncentratora przez pacjenta, lekarz pierwszego kontaktu będzie mógł wydłużyć możliwość wypożyczenia sprzętu. Ważne jest jednak to aby niepotrzebnie nie przetrzymywać sprzętu w domu, ponieważ może być on bardzo przydatny dla innej chorej osoby.

Fot. Karol Woliński

Jak zaznaczył dyrektor Caritas Diecezji Rzeszowskiej ks. Piotr Potyrała, koncentratory tlenowe będą udostępniane dla pojedynczych pacjentów jak i również chorych przebywających w domach pomocy społecznej i zakładach opiekuńczych.

- W związku z trudną sytuacją epidemiologiczną zrodziła się ta inicjatywa aby i Caritas rozszerzył swoją pomoc, tak żeby sprzęt docierał nie tylko do osób indywidualnych w domach, ale również do osób chorych na koronawirusa w domach pomocy społecznej czy zakładach opiekuńczo-leczniczych - powiedział ks. Piotr Potyrała.

Koncentratory tlenowe na Podkarpaciu udało się zakupić w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego. Zakup sprzętu koordynował Wojewódzki Urząd Pracy w Rzeszowie.

- W ramach RPO wspieramy wypożyczalnie sprzętu rehabilitacyjnego, otworzyliśmy ich kilkanaście i 5 z nich dysponuje koncentratorami tlenu, które są do dyspozycji wojewody podkarpackiego - zaznaczył dyrektor WUP w Rzeszowie Tomasz Czop.

Karol Woliński

Fot. Karol Woliński

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4