Nowe izolatoria w regionie. W Hotelu Prezydenckim powstał Hotel dla Medyka

KATEGORIA: ZDROWIE / 5 listopada 2020

Fot. Google Maps

Od czwartku (5 listopada) na terenie Podkarpacia powstały trzy izolatoria. Nowy punkt Centrum Medycznego Medyk w Rzeszowie i dwa pozostałe dysponują łącznie 364 miejscami.

Izolatorium, to miejsce gdzie hospitalizowani są pacjenci z powodu COVID-19, którzy jednocześnie nie wymagają już leczenia szpitalnego. Koszty pobytu pacjentów w izolatoriach pokrywa Narodowy Fundusz Zdrowia.

Pierwsze izolatoria powstały pod koniec marca 2020 roku, obecnie w Polsce jest ich 38, z czego 3 na terenie naszego województwa.

- Zwiększenie miejsc w izolatoriach pozwoli na bezpieczne umieszczenie w nich pacjentów chorych na COVID-19, których hospitalizacja nie jest konieczna ze względu na łagodniejszy przebieg infekcji. Miejsce w szpitalach zajmą pacjenci wymagający stałej opieki lekarskiej – zaznacza Filip Nowak, p.o. prezes Narodowego Funduszu Zdrowia.

Opieką w izolatorium objęte są osoby z dodatnim wynikiem testu na obecność koronawirusa, które lekarz lub inspektor sanitarny skierował do izolatorium.

- Wśród nich są m.in. osoby bezobjawowe lub skąpoobjawowe, które ze względu na możliwość zakażenia bliskich z grupy podwyższonego ryzyka (np. osoby starsze, z obniżoną odpornością), nie powinny w nim przebywać w miejscu zamieszkania. Mogą tam być również skierowane osoby hospitalizowane z powodu COVID-19, które ze względu na poprawę stanu zdrowia, nie wymagają już leczenia w warunkach szpitalnych - wyjaśnia Rafał Śliż, rzecznik prasowy Podkarpackiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Rzeszowie.

Obecnie, województwo podkarpackie jest zabezpieczone przez 3 izolatoria:

- Centrum Medyczne Medyk w Jasionce koło Rzeszowa (Pałac Ostoya), które zapewnia 173 miejsca;

- Centrum Medyczne Medyk w Rzeszowie (Hotel Prezydencki), które zapewnia 127 miejsc;

- Centrum Medyczno-Charytatywne im. Św. Józefa w Przemyślu, które zapewnia 64 miejsca.

Łączna liczba miejsc w trzech izolatoriach wynosi obecnie 364, zajęte są obecnie 42 miejsca.

Jak informuje Centrum Medyczne Medyk, placówka od początku pandemii koronawirusa aktywnie włącza się w pomoc instytucjom i placówkom medycznym z całego regionu.

- Najważniejszą rolę w walce z COVID-19 odgrywają obecnie medycy – lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni oraz cały personel szpitali, przychodni i innych placówek, pomagający w tej kryzysowej sytuacji - wyjaśniają przedstawiciele Centrum Medycznego Medyk. - Kluczowe jest, by odpowiednio zadbać o ich bezpieczeństwo oraz zapewnić możliwie wysoki komfort pracy. Dlatego od dziś, we współpracy z Centrum Medycznym Medyk Hotel Prezydencki w Rzeszowie udostępnia swoje pokoje, tworząc Hotel dla Medyka.

Ma to być miejsce, w którym medycy ze szpitali zakaźnych (lista poniżej) i jednoimiennych z całego województwa, narażeni codziennie na kontakt z osobami zakażonymi koronawirusem, będą mogli odpocząć po ciężkim dyżurze, nie narażając domowników na ewentualne zakażenie.

- Chcemy, by takich miejsc na Podkarpaciu, a nawet w kraju, było więcej. Wierzymy, że pozwoli to usprawnić funkcjonowanie służby zdrowia i wygrać walkę z pandemią. Pomysł i jego realizacja mają na celu przede wszystkim zadbanie o medyków, ale także zapobieganie rozprzestrzenianiu się wirusa - tłumaczą przedstawiciele Medyka.

Dodatkowo w drugiej części Hotelu wyznaczone zostało również izolatorium dla osób skierowanych na kwarantannę przez szpital czy lekarza POZ do izolacji, a nie mogą poddać się jej w warunkach domowych. Standard pobytu w izolatorium obejmuje opiekę medyczną, w tym: wizytę pielęgniarską i poradę lekarską, pobranie materiału do badań w kierunku COVID-19 w uzasadnionych klinicznie przypadkach, zapewnienie transportu lub transportu sanitarnego, a także 3 posiłki dziennie, bezpośredni kontakt z personelem medycznym i dezynfekcję pomieszczeń. Pierwsze takie izolatorium Centrum Medyczne Medyk stworzyło w Pałacu Ostoya w Jasionce.

Lista szpitali zakaźnych:

Łańcut, Centrum Medyczne w Łańcucie Sp. z o. o., ul. Ignacego Paderewskiego 5

Jarosław, Centrum Opieki Medycznej, ul. 3 Maja 70

Sanok, Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej, ul. 800-lecia 26

Mielec, Szpital Specjalistyczny im. Edmunda Biernackiego, ul. Żeromskiego 22

Jasło, Szpital Specjalistyczny, ul. Lwowska 22

Przemyśl, Wojewódzki Szpital im. Św. Ojca Pio, ul. Rogozińskiego 30

Dębica, Zespół Opieki Zdrowotnej, ul. Krakowska 91

Red.

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4