Neurologia w KSW nr 1 do likwidacji. Sejmik wyraził zgodę po długiej debacie

KATEGORIA: ZDROWIE / 30 sierpnia 2021

Fot. Karol Woliński

Ponad dwie godziny trwała w poniedziałek (30 sierpnia) debata na temat zmian w statucie Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 1 w Rzeszowie dotyczących m.in. zamknięcia tamtejszej Kliniki Neurologii. Ostatecznie Sejmik Województwa Podkarpackiego zgodził się na likwidację oddziału. Marszałek Władysław Ortyl na krytykę opozycji w tej kwestii odpowiada: – To była niełatwa, ale konieczna decyzja, przemawia za nią wiele argumentów.

Opozycja – to błąd

To, że kwestia likwidacji Kliniki Neurologii w KSW nr 1 przy ul. Szopena będzie gorącym tematem podczas sesji było pewne od dawna. Sam oddział nie funkcjonuje już od maja. Wtedy dyrekcja szpitala zawiesiła jej działanie i wręczyła wypowiedzenia personelowi. Odbyło się to bez opinii wojewody podkarpackiego, która powinna być wydana w ciągu 30 dni od zgłoszenia. Później wniosek o zawieszenie oddziału został wycofany, jednak podjęto działania pod kątem jego całkowitego zamknięcia.

Zarząd województwa i dyrekcja tłumaczyli taką decyzję kwestiami finansowymi – szpital przechodzi restrukturyzację a w jej planie przewidziano zamknięcie nierentownych oddziałów. Oprócz tego wskazywano na niską jakością usług medycznych na oddziale. W miejsce neurologii szpital chce rozwinąć opiekę psychiatryczną. Proponowane zmiany były obiektem krytyki opozycji. Do tego w samym klubie PiS nie było stuprocentowego przekonania do tej decyzji.

Debatę nad zmianami w statucie KSW nr 1 rozpoczęli radni Koalicji Obywatelskiej, którzy jednoznacznie zadeklarowali, że będą głosować przeciw, ponieważ ich zdaniem likwidacja Kliniki Neurologii to błąd.

- Nie ma żadnych podstaw, które przesądzają, że oddział powinien zostać zlikwidowany. Studiując różne dokumenty w tej sprawie można stwierdzić, że w wielu przypadkach pojawiają się tam sprzeczne wersje. Oprócz tego są różne opinie związków zawodowych, najpierw była negatywna później pozytywna, nie wiadomo która jest wiarygodna - mówił radny Andrzej Szlęzak dodając, że sprawa zamknięcia neurologii ma jego zdaniem charakter polityczny i ma na celu pozbycie się kłopotu, z którym dyrekcja szpitala sobie nie radzi.

Wątpliwości w klubie PiS

Później do głosu doszedł naczelny krytyk obecnej sytuacji w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 1 radny Jacek Kotula, który za swoją działalność został usunięty z klubu PiS i obecnie jest bez przynależności klubowej. Sam z tą decyzją się nie zgadza i uważa, że nadal jest w klubie. W swoim 25-minutowym wystąpieniu oczywiście nie oszczędzał dyrektora szpitala Janusza Ławińskiego oraz marszałka Władysława Ortyla. Często jednak skakał z tematu na temat, powoływał się na różne wypowiedzi i opinie. Uwagę na to zwracał przewodniczący Jerzy Borcz, który prosił radnego o mówienie na temat zmian w statucie szpitala.

Oprócz opozycji w sejmiku i Jacka Kotuli, likwidacja Kliniki Neurologii wywołała również pewne poruszenie w klubie PiS. Wątpliwości w kwestii tej decyzji zgłaszali m.in. radna Dorota Łukaszyk, która pełni funkcję przewodniczącej Komisji Zdrowia czy radny Stefan Bieszczad.

Na sali obrad pojawił się również były już ordynator Kliniki Neurologii w KSW nr 1 Andrzej Bury. Były propozycje, aby mógł on zabrać głos, jednak w czasie debaty wyszedł z sali i już na nią nie wrócił. Wszystkiemu przysługiwał się także dyrektor KSW nr 1 Janusz Ławiński, który ostatecznie również nie zabrał głosu, choć pojawiały się takie propozycje ze strony radnych.

Marszałek wyjaśnia

Dyskusję podsumował za to marszałek Władysław Ortyl, który przedstawiał szczegółowe motywy zamknięcia. Była mowa o kwestiach finansowych, ale przede wszystkim marszałek podkreślał , że uchwała nie odnosi się tylko do likwidacji oddziału neurologii, ale chodzi w niej także o psychiatrię i izbę przyjęć, które trzeba dostosować do leczenia w obecnych standardach.

- Mówimy o psychiatrii, neurologii i izbie przyjęć w szpitalu. Żadne z tych miejsc nie jest dobrze przygotowane na miarę nawet XX wieku. W tym układzie nie mamy możliwości ich modernizacji. Trzeba zatem podjąć te trudne decyzje i z czegoś zrezygnować – argumentował marszałek Ortyl, który przywoływał niedawną wizję lokalną w KSW nr 1 gdzie władze województwa i radni mogli zobaczyć jakie warunki panują na izbie przyjęć oraz w Klinice Psychiatrii.

Fot. Karol Woliński

- Personel szpitala mówił wprost – panie marszałku proszę się nie zatrzymywać w swych działaniach - dodał.

Marszałek Władysław Ortyl przekonywał również radnych, że decyzja o likwidacji neurologii w KSW nr 1, to wyjście w przyszłość w kontekście planowanej budowy szpitala uniwersyteckiego, który ma też funkcjonować w oparciu o zaplecze KSW nr 1. Tego typu placówka ma powstać w ciągu 5-6 lat na terenie Świlczy, w jej planie ma być również Klinika Neurologii. Według marszałka Ortyla, opiekę neurologiczną dla pacjentów w Rzeszowie mają zapewnić Kliniczny Szpital Wojewódzki nr 2 i Szpital MSWiA. Obłożenie łóżek ma wzrosnąć tylko nieznacznie.

- Po likwidacji neurologii w KSW nr 1 obłożenie łóżek neurologicznych wzrośnie z 71,5 procent do 74 procent - zaznaczył marszałek Ortyl, który deklarował, że w KSW nr 1 ma powstać poradnia neurologiczna zapewniająca konsultacje dla pacjentów.

Marszałek zaznaczył, że obecnie trwająca procedura dotycząca likwidacji oddziału przebiega zgodnie z prawem. Podkreślał, że jeszcze żadna decyzja dotycząca służby zdrowia nie była tak dokładnie konsultowana i analizowana przez różne środowiska oraz specjalistów.

Formalna zgoda na likwidację

Po dwóch godzinach doszło do głosowania nad uchwałą. Za przyjęciem zmian w statucie KSW nr 1 zagłosowało 19 radnych. 11 radnych było przeciw a jeden radny się wstrzymał. Radna Dorota Łukaszyk nie wzięła udziału w głosowaniu, ale tuż po nim zakomunikowała, że zrobiła to przez pomyłkę i chciała wstrzymać się od głosu. Decyzja Sejmiku daje możliwość dalszego procedowania likwidacji Kliniki Neurologii. W dalszej kolejności pozostanie złożenie wniosku przez dyrektora szpitala o dokonanie stosownych wpisów w KRS i w rejestrze wojewody.

Karol Woliński

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4