W KSW nr 1 operują na potęgę. 6 operacji robota Da Vinci w jeden dzień

KATEGORIA: ZDROWIE / 24 września 2021

Zabieg przy użyciu robota Da Vinci.
Fot. Andrzej Sroka/KSW nr 1 w Rzeszowie.

W piątek 24 września Podkarpackim Centrum Chirurgii Robotycznej Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego Nr 1 im. F. Chopina w Rzeszowie wykonano aż sześć operacji z wykorzystaniem dwóch systemów robotowych da Vinci. To jak zaznaczają przedstawiciele szpitala precedens w skali całego kraju. Rzeszowska placówka medyczna jest pierwszą jednostką w Polsce, w której zabiegi przy użyciu dwóch robotów wykonuje się w jednym czasie.

Aż 6 operacji w jednym dniu!

W piątkowy poranek przed rozpoczęciem zabiegów z wykorzystaniem robota Da Vinci z dziennikarzami spotkali się lekarze odpowiedzialni za operacje wraz z dyrektorem szpitala Januszem Ławińskim oraz wicemarszałkiem województwa podkarpackiego Piotrem Pilchem.

W ciągu jednego dnia w KSW nr 1, przy pomocy robota Da Vincu u pięciu pacjentów cierpiących na nowotwór gruczołu krokowego zaplanowano operacje radykalnej prostatektomii. Najmłodszy spośród operowanych ma 59 lat, a najstarszy 74. Także po raz pierwszy w Podkarpackim Centrum Chirurgii Robotycznej z robotem da Vinci u młodego, 43-letniego mężczyzny miał zostać usunięty guz nerki w granicy zdrowych tkanek z zachowaniem narządu. Każdy z zabiegów miał trwać od 1,5 do 2 godzin. Za operacje odpowiadał dr Paweł Wisz - kierownik centrum w Rzeszowie przy udziale urologów, doświadczonych operatorów da Vinci: dr. Stefano Puliattiego - szefa Kliniki Urologii w Szpitalu Uniwersyteckim w Modenie (Włochy) i dr. Rubena de Groote ze Szpitala w OLV w Aalst (Belgia).

Fot. Andrzej Sroka/KSW nr 1 w Rzeszowie

We wszystkich zabiegach operatorzy wspierani są przez przeszkolony 4-osobowy zespół lekarski, 6 instrumentariuszek Kliniki Urologii i Urologii Onkologicznej oraz 2 lekarzy anestezjologów i 2 pielęgniarki anestezjologiczne z Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii. Zagraniczni lekarze to wykwalifikowani proktorzy, na co dzień pracujący w ośrodkach specjalizujących się w chirurgii robotycznej w urologii i odpowiadający za szkolenie innych specjalistów z tego zakresu w Europie.

- Celem dzisiejszego przedsięwzięcia jest prezentacja działania wyspecjalizowanego centrum robotycznego, wydajności i możliwości jakie daje leczenie nowotworów chirurgią wspieraną przez systemy robotyczne – wyjaśnia dr Wisz. - Tak jak dziś pracujemy działają ośrodki robotyczne na całym świecie. Standardem jest więcej niż dwa urządzenia w jednoczesnej pracy, a więc jeszcze większe możliwości i szybszy dostęp pacjenta do leczenia - dodaje.

Da Vinci w KSW nr 1

Kliniczny Szpital Wojewódzki Nr 1 im. F. Chopina w Rzeszowie w maju br. rozpoczął realizację procedur robotycznych w ramach efektywnego ekonomicznie modelu współpracy z zewnętrzną firmą. Narzędzia do operacji finansowane są z dotacji udzielonej szpitalowi przez Samorząd Województwa Podkarpackiego. Drugie urządzenie zostało bezpłatnie udostępnione przez dystrybutora systemów na Polskę – firmę Synektik.

- Działania samorządu na rzecz wprowadzenia procedur robotycznych w regionie rozpoczęły się już w 2015 roku i cieszę się, że dzisiaj widzimy i pokazujemy model o standardzie, do którego chcemy zmierzać. To co robimy jest spójne ze Strategią rozwoju województwa Podkarpackie 2030 i regionalną inteligentną specjalizacją jakość życia mówi wicemarszałek Piotr Pilch.

Warunkiem wykonania tak dużej liczby operacji w ciągu jednego dnia jest dobrze zorganizowany blok operacyjny, świadoma i zsynchronizowana praca całego personelu, a także odpowiedni podział zadań.

Od lewej: wicemarszałek województwa podkarpackiego Piotr Pilch; dr Paweł Wisz- kierownik Podkarpackiego Centrum Chirurgii Robotycznej Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego Nr 1 im. F. Chopina w Rzeszowie; dr. Stefano Puliattiego - szefa Kliniki Urologii w Szpitalu Uniwersyteckim w Modenie (Włochy); dr. Rubena de Groote ze Szpitala w OLV w Aalst (Belgia) i dr Janusz Ławiński dyrektor KSW nr 1.
Fot. Paweł Bialic

Kluczowymi elementami gwarantującymi zaprezentowane po raz pierwszy możliwości centrum robotycznego są doświadczenie i przygotowanie operatora. Gwarantują zmniejszenie czasu trwania zabiegów do minimum i redukują ryzyko wystąpienia powikłań, dzięki czemu pacjent szybko opuszcza szpital. To najważniejsze korzyści dla pacjentów, które chce osiągnąć medycyna dzięki zastosowaniom takich innowacji.

Intensywny proces szkolenia operatorów da Vinci trwa kilka miesięcy. Następnie operator zdobywa doświadczenie na prostszych etapach zabiegów pod okiem uprawnionego do szkolenia lekarza. Jednym z czynników, który dziś w Polsce warunkuje rozwój chirurgii robotycznej jest jednak dostęp do kadry i ośrodków szkolących.

- Nowotwory urologiczne, a zwłaszcza leczenie raka prostaty, to jeden z kilku obranych przez nas kierunków rozwoju – powiedział dr Janusz Ławiński - Potrzeby pacjentów w tym zakresie pokazała frekwencja ostatniej Białej Soboty zorganizowanej w szpitalnym Podkarpackim Centrum Leczenia Raka Gruczołu Krokowego. W ciągu kilku godzin skonsultowaliśmy ponad 300 pacjentów z grup ryzyka i podejrzeniami nowotworu - zaznaczył dyrektor KSW nr 1.

Rozmowy o robotyce

Także w piątek 24 września, w stolicy Podkarpacia spotyka się konsorcjum kliniczno-naukowe złożone z trzech szpitali klinicznych z terenu kraju, realizujących procedury robotyczne, którego zadaniem jest działanie na rzecz rozwoju chirurgii wspomaganej przez roboty i włączenia tych procedur do świadczeń gwarantowanych. Do Rzeszowa na merytoryczne spotkanie przyjechali specjaliści z Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie i Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 1 PUM w Szczecinie, a jednym z dyskutowanych tematów będzie znaczenie doświadczenia i przygotowania lekarzy operujących systemem da Vinci.

W Polsce działa 16 ośrodków robotycznych, które tylko w pierwszym kwartale wykonały 415 zabiegów, tj. 57% więcej niż rok wcześniej. Nasz ośrodek, działający od maja b.r. wykonał 71 operacji.

Wokul

dr Paweł Wisz - kierownik centrum w Rzeszowie i dr. Stefano Puliattiego - szefa Kliniki Urologii w Szpitalu Uniwersyteckim w Modenie (Włochy).
Fot. Paweł Bialic

Od lewej: dr. Stefano Puliattiego - szefa Kliniki Urologii w Szpitalu Uniwersyteckim w Modenie (Włochy) i dr. Rubena de Groote ze Szpitala w OLV w Aalst (Belgia).
Fot. Paweł Bialic

Fot. Andrzej Sroka/KSW nr 1 w Rzeszowie

Fot. Andrzej Sroka/KSW nr 1 w Rzeszowie

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4