Rozbudowa Podkarpackiego Centrum Chorób Płuc. Jest umowa na dofinansowanie

KATEGORIA: ZDROWIE / 20 grudnia 2018

Podpisanie umowy. Od lewej: poseł Krystyna Wróblewska, członek zarządu województwa Stanisław Kruczek, marszałek Władysław Ortyl, dyrektor KSW nr 1 Witold Wiśniewski
Fot. Kamila Szeliga

Na tę informację pacjenci i pracownicy Podkarpackiego Centrum Chorób Płuc (PCChP) czekali od dawna. W czwartek, w Rzeszowie umowę w sprawie dofinansowania rozbudowy PCChP podpisali marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl i dyrektor Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 1 w Rzeszowie, w skład którego wchodzi Centrum, Witold Wiśniewski.

Dzięki inwestycji lepsze warunki pobytu i leczenia będą mieć pacjenci Kliniki Gruźlicy i Chorób Płuc, która obecnie znajduje się w zabytkowym, dawnym pałacu Jędrzejowiczów, a docelowo zostanie przeniesiona do nowego obiektu. Kilka miesięcy temu było głośno o liście otwartym do marszałka autorstwa jednej z pacjentek, która narzekała na fatalny stan budynku i warunków leczenia w pałacyku.

- Dzisiaj jest oczywiście ważny dzień dla szpitala nr 1, ale przede wszystkim dla jego pacjentów. Te problemy, z którymi borykamy się mówiąc o pałacyku są faktem. Z tym nie dyskutujemy. Była tylko kwestia kiedy mogliśmy pozyskać środki i dopiąć wszystkie sprawy formalne i projektowe, a by można było przenieść Klinikę Gruźlicy i Chorób Płuc - powiedział marszałek Władysław Ortyl. - Myślę, że te najbliższe dwa lata, które będą przeznaczone na realizację tej inwestycji spowodują, że ta sytuacja diametralnie się zmieni.

Jak powiedział marszałek, Kliniczny Szpital Wojewódzki nr 1 na przestrzeni dwóch ostatnich lat przeszedł trudny proces restrukturyzacji i operację połączenia z dawnym Specjalistycznym Zespołem Gruźlicy i Chorób Płuc. Dziś dwa szpitale tworzą już jedną strukturę. - Ten proces powoli się kończy i myślimy, że zwieńczeniem i zakończeniem tego procesu będzie właśnie realizacja tego projektu - podkreślił Władysław Ortyl.

Projekt ma wartość 46 mln zł i jest dofinansowany z Regionalnego Programu Operacyjnego. Jak dodał marszałek Ortyl wpisuje się on w kwotę 550 mln zł przeznaczoną dla wszystkich szpitali z terenu województwa podkarpackiego. Marszałek podziękował też wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji projektu.

- Takich inwestycji nasze szpitale potrzebują w dalszym ciągu - zaznaczył Ortyl.

- Pałacyk był problemem od parudziesięciu lat, chociaż spełnia wszystkie wymagania narzucane przez wszelakie instytucje. To nie jest tak, że ten problem pojawił się rok temu po połączeniu szpitali - przypomniał z kolei dyrektor Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego Nr 1 Witold Wiśniewski. - Od parudziesięciu lat wydawało się, że ten problem jest nierozwiązywalny, natomiast teraz, z dniem dzisiejszym ten problem rozwiązujemy dosyć szybko.

Dyrektor przedstawił też najważniejsze założenia inwestycji.

- Ta inwestycja jest dosyć duża. To jest pięć kondygnacji, to jest około 6 tysięcy nowych metrów kwadratowych, które będą dostawione, sprzężone z budynkiem głównym szpitala - wyjaśnił Witold Wiśniewski. - Przede wszystkim znajdzie tam miejsce oddział, który teraz jest na dwóch piętrach pałacyku. Wierzę, że dwa lata wystarczą, żebyśmy mogli dać pacjentom świetne, europejskie, światowe warunki na leczenie trudnej choroby.

Dyrektor nawiązał w tej wypowiedzi do przyspieszonego dzięki łagodnej zimie i sprawności firm budowlanych terminu oddania powstającego nowego obiektu szpitala przy ul. Szopena. Jego oddanie przewidziane na rok 2020 będzie przyspieszone o jeden rok.

Kolejną inwestycją związaną z Podkarpackim Centrum Chorób Płuc są zakupy cyfrowego sprzętu RTG i tomografu sfinansowane z transgranicznego programu płucnego na kwotę 4 mln zł.

Od lewej: członek zarządu województwa Stanisław Kruczek, poseł Krystyna Wróblewska, marszałek Władysław Ortyl, dyrektor KSW nr 1 Witold Wiśniewski, rzecznik marszałka Tomasz Leyko
Fot. Kamila Szeliga

- Chciałam bardzo serdecznie pogratulować zarządowi województwa podjęcia tak spektakularnych decyzji, przeznaczenia tak ogromnych środków z RPO właśnie na Szpital Kliniczny Nr 1, a przede wszystkim właśnie na oddział torakochirurgii i oddział płucny. Jako parlamentarzysta zajmuję się rakiem płuc i to jest rak, który zabija największą liczbę pacjentów w Polsce. Na Podkarpaciu to jest jedyny szpital, który leczy raka płuc, który leczy gruźlicę. Pacjenci powinni być tam leczeni w doskonałych warunkach. To jest bardzo ciężki nowotwór. W komisji zdrowia zastanawiamy się, co zrobić, żeby jeszcze większe środki przeznaczyć na leczenie tego schorzenia. To będzie piękny, potrzebny oddział, gdzie leczą się pacjenci z Podkarpacia i nie tylko – mówiła poseł Krystyna Wróblewska z PiS, która jest członkiem sejmowej Komisji Zdrowia.

- Obydwa szpitale (KSW nr 1 i KSW nr 2 – dop red.) są bazą dla kształcenia kadry medycznej na Podkarpaciu. W tych szpitalach leczy się też wielu pacjentów z Podkarpacia, dlatego takie konferencje w tym pięknym okresie przedświątecznym są informacją dla mieszkańców województwa, że infrastruktura medyczna jest w każdym czasie wzbogacana przez zarząd województwa, pieniądze rządowe i środki własne szpitali - powiedział członek zarządu województwa Stanisław Kruczek.

Inwestycja rozpocznie się po przetargu na prace budowlane, który wkrótce zostanie ogłoszony.

- Jesteśmy już do niego przygotowani, bo prace nad nim były prowadzone równolegle. On już jest gotowy i za kilka tygodni będę mógł powiedzieć jaki będzie dokładnie czas realizacji inwestycji- zapowiedział dyrektor KSW nr 1 Witold Wiśniewski. Wiadomo jednak, że pierwsze prace powinny rozpocząć się już wiosną 2019 r.

Jaka przyszłość po oddaniu nowego obiektu czeka pałac Jędrzejewiczów?

- Ja mam swoje marzenia. Decyzja będzie oczywiście po stronie zarządu województwa. Jednym z takich marzeń jest to, że jest to idealne miejsce, żeby przenieść oddział psychiatryczny, który w tej chwili jest przy ul. Szopena. Jest to jeden z wariantów, jedno z marzeń, jedno z rozwiązań. Przy ul. Szopena jest stosunkowo mało miejsca, opcja spacerów, wyjścia jest dosyć trudna - powiedział dyrektor Wiśniewski.

- Chcemy zapewnić, że ten obiekt będzie zgodnie z wolą tych, którzy go przekazali przeznaczony na cele publiczne, społeczne i będzie służył zgodnie z tym jaka była wola darczyńców. Jest kilka koncepcji, nad którymi będziemy się zastanawiali. Jest to obiekt zabytkowy, położony w atrakcyjnej części miasta. Lecznictwo psychiatryczne wchodzi w nową formułę leczenia bardziej otwartego, dostępnego. Mamy tu w tym zakresie wszystkie możliwości i będą rozpatrywane różne warianty - zapowiedział marszałek Ortyl.

Jednym z nich jest przeznaczenie pałacyku na cele kulturalne.

Marszałek Władysław Ortyl prezentuje podpisaną umowę
Fot. Kamila Szeliga

Oficjalna nazwa projektu, z którego będzie realizowana inwestycja to „Profilaktyka, diagnostyka i kompleksowe leczenie chorób układu oddechowego z chirurgicznym i chemicznym leczeniem nowotworów klatki piersiowej na oddziałach klinicznych oraz rehabilitacją”. Jego dokładna wartość to 45,9 mln zł. Dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej w ramach RPO na lata 2014-2020 wyniesie 38,6 mln zł.

Nowy budynek o 5 kondygnacjach zostanie połączony z istniejącą częścią szpitala. Oprócz Klinki Gruźlicy i Chorób Płuc w obiekcie znajdzie swoje miejsce Klinika Pulmunologii i Chemioterapii.

W ramach I etapu, na który umowę podpisano w czwartek zostaną wykonane dokumentacja techniczna dla całości inwestycji oraz dobudowa nowego budynku D i rozbudowa już istniejącego starego budynku szpitalnego.

Na niskim parterze będą się znajdować pomieszczenia techniczno-medyczne, m.in. magazyn szpitala, stacja uzdatniania wody, pomieszczenie próżni, wentylatornia, itp.

Na parterze będą pomieszczenia oddziału Kliniki Pulmunologii i Chemioterapii na 28 łóżek w bliskim sąsiedztwie apteki szpitalnej, gdzie przygotowywane są cytostatyki.

Na I i II piętrze znajdą się: część Kliniki Gruźlicy i Chorób Płuc wraz z pododdziałem zakaźnym na 58 łóżek. Wszystkie sale łóżkowe wyposażone zostaną w węzły sanitarne w tym będą sale z łazienkami dla niepełnosprawnych.

Na III piętrze znajdą się Zakład Patomofologii, Zakład Diagnostyki Laboratoryjnej i pomieszczenia techniczne.

Po zakończeniu inwestycji w PCChP w sposób istotny nie przybędzie łóżek. Jednak ze względu na jakościowy skok, jaki dzięki rozbudowie czeka leczenie w Centrum dyrekcja KSW nr 1 liczy na to, że część pacjentów, którzy dotąd wybierali inne placówki, zmieni swoje preferencje. To oznacza, że liczba pacjentów docelowo wzrośnie.

- Ilość udzielonych usług medycznych i zabezpieczonych pacjentów będzie większa. Szacujemy, że będzie to około jednej czwartej więcej - zapowiedział Władysław Ortyl.

Red.

Wizualizacja nowego budynku PCChP
Fot. Urząd Marszałkowski

Wizualizacja nowego budynku PCChP
Fot. Urząd Marszałkowski

Wizualizacja nowego budynku PCChP
Fot. Urząd Marszałkowski

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4