Od 1 grudnia już 50 tys. e-zwolnień w regionie. ZUS wciąż uznaje te papierowe

KATEGORIA: ZDROWIE / 30 grudnia 2018

Fot. pixabay.com

Od 1 grudnia 2018 roku jedyną formą wystawienia zwolnienia lekarskiego dla pracownika są zwolnienia w wersji elektronicznej. Zakład Ubezpieczeń Społecznych w Rzeszowie, już w październiku informował o tym opinię publiczną, a także organizował specjalne szkolenia dla asystentów medycznych, którzy w imieniu lekarza mogą wystawić e-zwolnienie. Według rzeszowskiego ZUS-u, w okresie od 1 grudnia do Świąt na Podkarpaciu wystawiono ok 50 tys. zwolnień lekarskich w wersji elektronicznej.

- E-zwolnienia to jedyna prawnie forma wystawienia zwolnienia lekarskiego. Wszyscy pracodawcy, aby mieli bezpośredni dostęp do treści e zwolnień muszą mieć założoną Platformę Usług Elektronicznych. Apeluję, aby wszyscy ci, którzy nie dopełnili tego obowiązku, zrobili to najszybciej jak to możliwe - informuje Ewa Papiewska-Borkowska, dyrektor Oddziału ZUS w Rzeszowie.

Mimo tego, że e-zwolnienia to jedyna forma wystawiania świadczenia chorobowego to ZUS uznaje również świadczenia papierowe. Jednak w każdym takim przypadku lekarz, który wystawił takie zaświadczenie musi wytłumaczyć dlaczego nie wystawił go w formie elektronicznej.

- Oczywiście my uznajemy papierowe zwolnienia, ponieważ jeżeli lekarz nie ma możliwości wystawić e-zwolnienia, to musi korzystać ze zwolnienia papierowego. Tym niemniej przy każdej takiej sytuacji wymagamy tłumaczenia, dlaczego tak się stało, a także proponujemy dodatkowe szkolenie czy ustanowienie asystenta medycznego, jeżeli wystawianie zwolnienia w formie elektronicznej stwarza jakiś problem - twierdzi dyrektor ZUS w Rzeszowie.

Jak na nową formę zwolnień lekarskich zapatrują się sami medycy? Zapytaliśmy o to jednego z rzeszowskich lekarzy, Zbigniewa Sobejkę.

- Uważam ten pomysł za dobry. Dzięki e-zwolnieniom można szybciej i wygodniej wystawiać zaświadczenia. Jest również mniej miejsca na błąd, ponieważ wszystkie dane są w systemie. Ja oprócz mniejszych błędów związanych na przykład z logowaniem do systemu, które nie wpłynęły znacząco na moją pracę, oceniam to rozwiązanie bardzo pozytywnie - mówi Zbigniew Sobejko.

A co jeśli jednak mimo małej szansy na popełnienie błędu podczas wystawiania e-zwolnienia, w jego treści pojawi się jakaś pomyłka? - Oczywiście w każdym momencie można to zwolnienie anulować i wystawić już w poprawnej formie - wyjaśnia rzeszowski lekarz.

Karol Woliński

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4