Wzrost przypadków odry na Podkarpaciu. Choroby zakaźne w 2018 r.

KATEGORIA: ZDROWIE / 14 stycznia 2019

Fot. Karol Woliński

5510 zatruć pokarmowych i zakażeń jelitowych, 60 przypadków różyczki, 71 zachorowań na świnkę czy 70 przypadków zachorowań na wirusowe zapalenie wątroby typu C – tak wyglądają statystyki zachorowań na poszczególne choroby zakaźne w województwie podkarpackim w 2018 roku. Informację tę przekazali przedstawiciele Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego na czele z wojewodą podkarpackim Ewą Leniart w związku z odbywającą się w Rzeszowie konferencją „Szczepienia ochronne w Niepodległej”, podczas której szeroko omawiany był temat szczepień.

- Chcemy mówić o tym, że tak jak kiedyś szczepienia ochronne służyły zwalczaniu zakażeń epidemiologicznych, do podnoszenia bezpieczeństwa zdrowotnego mieszkańców, dzieje się tak również obecnie. Ważne jest popularyzowanie wiedzy o szczepieniach ochronnych i stąd też ta konferencja - powiedziała wojewoda Ewa Leniart.

Dyrektor Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rzeszowie Adam Sidor stwierdził natomiast, że województwo pod względem zachorowań na choroby zakaźne jest w czołówce jeżeli chodzi o niskie wskaźniki zachorowalności.

- Mamy bardzo dobrą sytuację jeżeli chodzi o zachorowalność na choroby zakaźne, mamy jeden z najwyższych wskaźników jeżeli chodzi o szczepienia w skali kraju - zaznaczył Adam Sidor.

Z danych przekazanych nam przez wojewodę, w oczy rzuca się jednak wzrost zachorowalności na odrę porównując lata 2017 i 2018. W poprzednim roku w województwie zanotowano 47 przypadków zachorowań na odrę. To duży wzrost patrząc na to, że w 2016 i 2017 nie odnotowano żadnego przypadku takiej choroby na Podkarpaciu. Wzrost liczby zachorowań może być związany z sytuacją epidemiologiczną na granicy z Ukrainą.

- Te przypadki są w większości powodowane kontaktami z osobami, które przyjechały do nas z Ukrainy. W 90 procentach przypadków były to osoby nieszczepione na odrę. Jest to związane z tym, że szczepienia na odrę na Ukrainie zostały na jakiś czas wstrzymane i wiemy, że ok. 40 tys. osób jest niezaszczepionych na tą chorobę - uważa dyrektor Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rzeszowie.

- Mamy informację, że szczepienia na tę chorobę zostały już wznowione – dodała jednak Iwona Paradowska Stankiewicz, konsultant krajowy ds. epidemiologii.

Karol Woliński

Fot. Karol Woliński

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4