„Usługi opiekuńcze dla niepełnosprawnych”. Trwa nabór wniosków

KATEGORIA: ZDROWIE / 21 marca 2019

Dyrektor Wydziału Polityki Społecznej PUW Małgorzata Dankowska i wojewoda podkarpacki Ewa Leniart
Fot. rzeszow.uw.gov.pl

Od 1 marca 2019 roku trwa nabór wniosków dla wszystkich gmin w ramach Programu „Usługi opiekuńcze dla osób niepełnosprawnych” edycja 2019, prowadzonego w ramach Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych.

Program ma na celu zwiększenie dostępności do usług opiekuńczych, w tym specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób niepełnosprawnych ze znacznym stopniem niepełnosprawności w wieku do 75 lat, osób z orzeczeniem lekarza orzecznika Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o całkowitej niezdolności do pracy i niezdolności do samodzielnej egzystencji lub orzeczeniem o niezdolności do samodzielnej egzystencji, a także dla dzieci do 16 roku życia z orzeczeniem o niepełnosprawności ze wskazaniami. Wojewoda podkarpacki Ewa Leniart podkreśla, że dzięki temu programowi gminy otrzymają dużą pomoc finansową przy usługach opiekuńczych dla niepełnosprawnych.

- Program rządowy daje możliwość dofinansowania 50 procent kosztów usług opiekuńczych, które wymagają dużych nakładów finansowych i są świadczone przez gminy właśnie dla osób niepełnosprawnych - uważa wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.

Źródłem finansowania tego programu są środki ujęte w planie finansowym Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych na 2019 r. w kwocie 60 mln zł.

Program ma być realizowany do 31 grudnia 2019 roku natomiast gminy mają czas na złożenie w tej sprawie wniosku do 29 marca 2019. Następnie wojewoda do 30 kwietnia przekaże wniosek o pomoc finansową do ministra właściwego do spraw zabezpieczenia społecznego. Ostateczna weryfikacja i zatwierdzenie wniosków złożonych przez wojewodę odbędzie się w terminie do 17 maja 2019 r.

- Wszystkie jednostki gminne, które prowadzą tego typu działalność związaną z opieką osób niepełnosprawnych mają czas do 29 marca, aby sprawdzić ile mają osób, które wymagają usług opiekuńczych - mówi Ewa Leniart.

Według Małgorzaty Dankowskiej, dyrektor Wydziału Polityki Społecznej w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim, dzięki programowi „Usługi opiekuńcze dla niepełnosprawnych”, w danym przypadku może zostać zwiększona liczba godzin usług opiekuńczych.

- Jest to inicjatywa wspierająca samorząd na przykład w możliwości zwiększania godzin usług opiekuńczych. Jeżeli do tej pory osoba miała tylko 4 godziny usług opiekuńczych, to dzięki pomocy w ramach tego funduszu będzie to można zwiększyć do 8. Za 4 godziny zapłaci gmina, a za drugie 4 godziny będzie dopłata w ramach programu - tłumaczy Małgorzata Dankowska

Wspomniane środki w wysokości 60 mln zł mają zostać rozdzielone na cały kraj, a to ile dostaną gminy na Podkarpaciu będzie zależało od tego, ile zostanie złożonych wniosków w tej sprawie

Wokul

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4