Rzeszów będzie miał dodatkowy zespół pogotowia ratunkowego. Od 1 kwietnia

KATEGORIA: ZDROWIE / 28 marca 2019

Fot. WSPR w Rzeszowie

Rzeszów od 1 kwietnia zyska nowy zespół pogotowia ratunkowego, który zostanie umiejscowiony w części wschodniej Rzeszowa, a konkretnie przy ul. Podwisłocze 10. Wzmocnienie obsady pogotowia ratunkowego w Rzeszowie, ale również w innych częściach Podkarpacia jest skutkiem wejścia w życie od 1 kwietnia tego roku nowych przepisów dotyczących Państwowego Ratownictwa Medycznego. Na skutek nowelizacji ustawy o PRM, jak już wcześniej zapowiadano, na Podkarpaciu powstanie 5 rejonów operacyjnych działania ratownictwa medycznego. Za obsługę każdego z rejonów będzie odpowiedzialna jedna dyspozytornia.

- Od 1 kwietnia wejdzie w życie zmiana dotycząca funkcjonowania Państwowego Ratownictwa Medycznego, dzięki której w każdym rejonie świadczenia usługi będzie jeden dyspozytor działający samodzielnie lub w ramach konsorcjum - powiedziała Ewa Leniart, wojewoda podkarpacki podczas czwartkowej konferencji prasowej dotyczącej zmian w systemie Państwowego Ratownictwa Medycznego.

Wojewoda Ewa Leniart
Fot. Karol Woliński

25 marca w wyniku postępowania konkursowego przeprowadzonego przez Podkarpacki Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia w Rzeszowie wyłoniono dyspozytorów mających świadczyć usługi, o czym poinformowała Violetta Tyczyńska, zastępca dyrektora do spraw służb mundurowych POW NFZ w Rzeszowie.

- Do konkursu zgłosiło się 5 oferentów do 5 rejonów operacyjnych, czyli nie było konkurencji. Mimo krótkiego czasu na rozstrzygnięcie konkursu cała procedura przeszła bardzo sprawnie. Te zmiany pozytywnie wpłyną na jakość bezpieczeństwa mieszkańców Podkarpacia - tłumaczyła Violetta Tyczyńska.

Violetta Tyczyńska, zastępca dyrektora do spraw służb mundurowych Podkarpackiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Rzeszowie
Fot. Karol Woliński

W związku z nowymi przepisami, na Podkarpaciu powstanie 5 rejonów operacyjnych działania Państwowego Ratownictwa Medycznego: rejon krośnieński, rejon bieszczadzki, rejon mielecki, rejon przemyski oraz oczywiście rejon rzeszowski, którego dyspozytornia znajdzie się w Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Rzeszowie funkcjonującej przy ul. Księcia Józefa Poniatowskiego. Do tej pory stacja w Rzeszowie obsługiwała bezpośrednio miasto Rzeszów oraz powiat rzeszowski. Dzięki zmianom rozszerzy się jej zakres działania i będzie ona obejmować również powiat niżański, leżajski oraz łańcucki. Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Rzeszowie była jedynym podmiotem, który stanął do konkursu dotyczącego obsługi rejonu rzeszowskiego i wystartowała jako samodzielny podmiot.

Według wojewody Ewy Leniart zmiany w systemie funkcjonowania Państwowego Ratownictwa Medycznego przyniosą korzyści w świadczeniu usług.

- W sytuacji wystąpienia nagłego zagrożenia życia lub zdrowia będzie więcej zespołów ratownictwa medycznego w terenie. Liczba tych zespołów wzrośnie z 86 do 95, co oznacza skrócenie czasu dojazdu, co było pewną dysfunkcją starego systemu. Pojawi się również 8 nowych miejsc stacjonowania zespołów - stwierdziła Ewa Leniart.

Dyrektor Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Rzeszowie Andrzej Kwiatkowski
Fot. Karol Woliński

4 z 8 nowych lokalizacji stacjonowania zespołów ratownictwa medycznego znajdzie się w rejonie rzeszowskim, w tym jedna w samym Rzeszowie, o czym poinformował dyrektor Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Rzeszowie Andrzej Kwiatkowski.

- W przypadku naszego rejonu nowe miejsca stacjonowania znajdą się w Nowej Sarzynie, Leżajsku, Łańcucie oraz Rzeszowie w części wschodniej, konkretnie przy ul. Podwisłocze 10 gdzie mamy już jeden zespół i teraz doposażamy tą lokalizację o dodatkowy ambulans - powiedział Andrzej Kwiatkowski.

Nowy system funkcjonowania Państwowego Pogotowia Ratowniczego na Podkarpaciu zacznie obowiązywać od 1 kwietnia od godziny 24.00.

Wokul

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4