Kongres „Nauka w służbie życiu” już w czerwcu w Rzeszowie

KATEGORIA: ZDROWIE / 16 kwietnia 2019

Już w 22 czerwca w Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego odbędzie się Międzynarodowy Kongres „Nauka w służbie Życiu” mający na celu przybliżyć uczestnikom aktualne osiągnięcia medycyny w ochronie życia. Samorząd Województwa Podkarpackiego, który jest jednym z organizatorów tego kongresu już teraz zaprasza wszystkich chętnych do udziału w tym wydarzeniu. Marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl uważa, że kongres będzie świetną okazją do dyskusji o ochronie życia pomiędzy osobami z różnych środowisk.

- Konferencja gromadzi znakomitych wykładowców, autorytety w sprawach ochrony życia i ważnych współorganizatorów. Będziemy chcieli zgromadzić bardzo wielu uczestników, lekarzy, pielęgniarki, cały personel medyczny, bo to są ludzie na pierwszym froncie ochrony życia, ale chcemy skierować nasze zaproszenie do pedagogów, nauczycieli, poradni rodzinnych i wszelkich organizacji, które wiążą się z ochroną życia i wspierają niepełnosprawnych - uważa marszałek Ortyl.

Fot. Karol Woliński

Prof. Bogdan Chazan, który będzie jednym z prelegentów podczas kongresu twierdzi, że kongres będzie dobrą okazją do spotkania specjalistów w tematyce prokreacji, a także pacjentów i ich bliskich.

- Jestem przekonany, że konferencja osiągnie duży sukces, mamy bardzo dużo zapytań z kraju i zagranicy, wśród wykładowców będą reprezentanci 12 krajów w tym m.in. Nowa Zelandia czy Stany Zjednoczone. Należy również podkreślić, że na kongres poza specjalistami z danych dziedzin medycyny zapraszamy również pacjentów i ich rodziny - zapowiada prof. Bogdan Chazan, prezes fundacji „Życiu tak”.

Fot. Karol Woliński

Tematyka kongresu według prof. Chazana będzie się skupiała na kwestii prokreacji, a konkretnie na niepowodzeniu prokreacji, współczesnej diagnostyce i postępowaniu w leczeniu niepłodności, poradnictwie rodzinnym, a także kwestiach dotyczących bioetyki czy sumienia lekarza i pacjenta.

Podczas kongresu omówione zostaną również działania rzeszowskiego Ośrodka Diagnostyki i Leczenia Niepłodności działającego już od dwóch lat.

- Podczas konferencji będziemy się starali omówić efekty pracy naszego Ośrodka Diagnostyki i Leczenia Niepłodności, który drugi rok działa w Klinice Ginekologii i Położnictwa Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 2 w Rzeszowie i ma już swoje sukcesy - mówi prof. Dorota Darmochwał – Kolarz, dyrektor Instytutu Medycyny Klinicznej i Doświadczalnej Wydziału Medycznego Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Fot. Karol Woliński

Kongres odbędzie się 22 czerwca i będzie towarzyszył innym wydarzeniom takim jak koncert „Jednego serca, jednego ducha”, który odbędzie się 20 czerwca w rzeszowskim Parku Sybirakow oraz Marsz dla Życia i Rodziny, zakończony piknikiem rodzinnym w Parku Papieskim 23 czerwca.

Udział w kongresie jest bezpłatny, ale wymagana jest rejestracja, którą trzeba zrealizować do 31 maja. Rejestracji można dokonać na stronie internetowej kongresu.

www.naukawsluzbiezyciu.podkarpackie.pl/index.php/pl/

Organizatorami kongresu poza samorządem województwa podkarpackiego są również Uniwersytet Rzeszowski, Fundacja „Życiu tak” oraz Kliniczny Szpital Wojewódzki nr 2 w Rzeszowie.

Partnerami Kongresu są: MaterCare International – organizacja katolickich ginekologów i położników z Kanady oraz Katolickie Stowarzyszenie Lekarzy Polskich. Kongres objął patronatem honorowym abp Adam Szal, metropolita przemyski.

Wokul

Fot. Karol Woliński

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4