Transgraniczny projekt USK w Rzeszowie i Lwowa szansą dla pacjentów
KATEGORIA: ZDROWIE / 29 października 2024
Fot. Paweł Podgórski/Biuro Prasowe UMWP
Odsetek osób, u których zdiagnozowano nowotwór, jest wysoki zarówno w Polsce, jak
i na Ukrainie, a liczba zachorowań na nowotwory, w tym na raka układu moczowo -
płciowego, stale rośnie. Nowoczesne technologie mogą znacznie poprawić wyniki
leczenia, zmniejszyć powikłania pooperacyjne i przyspieszyć powrót do zdrowia. Jednak
placówki medyczne w obu krajach często mają trudności z zapewnieniem niezbędnej
opieki, z powodu braku sprzętu i niewystarczającej wiedzy personelu medycznego.
Współpraca transgraniczna w ramach projektu realizowanego przez Uniwersytecki Szpital Kliniczny im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie oraz szpital we Lwowie ma przynieść korzyści zarówno pacjentom, jak i zespołom medycznym.
- Takie dobre praktyki są sednem programów Interreg – powiedział wicemarszałek Karol Ożóg podczas wtorkowej (29 października) konferencji na Uniwersytecie Rzeszowskim, podczas której rozpoczęto realizowany przez USK w Rzeszowie projekt transgraniczny.
Projekt zatytułowany „Wspólne wyzwania w leczeniu pacjentów z zastosowaniem technik laparoskopowych w urologii, onkologii i medycynie ratunkowej” realizowany jest w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Interreg NEXT Polska – Ukraina 2021–2027, finansowanego przez Unię Europejską.
Głównym założeniem projektu SURLAP, realizowanego przez Uniwersytecki Szpital Kliniczny im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie jest współpraca obu placówek – rzeszowskiej i lwowskiej - na rzecz rozwoju laparoskopii, stosowanej w urologii, onkologii i medycynie ratunkowej. Zaplanowane w ramach projektu działania, mają wpłynąć na poprawę jakości opieki zdrowotnej oraz wzmacnianie współpracy transgranicznej między Polską a Ukrainą. Na współpracy mają skorzystać zarówno pacjenci, jak i zespoły medyczne. Partnerem projektu jest Lwowski Obwodowy Szpital dla Weteranów Wojen i Represjonowanych im. Jurija Łypy.
Częścią projektu będą zakupy. Szpital uniwersytecki kupi nowoczesny sprzęt medyczny, 2 aparaty rentgenowskie (X-ray) tym jeden wyposażony w funkcję fluoroskopii, 4 ultrasonografy, które umożliwiają dokładną diagnostykę obrazową, szczególnie w przypadkach wymagających interwencji chirurgicznej, zestaw endoskopów, w tym gastroskop, kolonoskop, duodenoskop oraz gastroskop ultrasonograficzny, służące do precyzyjnych badań diagnostycznych i zabiegów. Zakupiony zostanie system monitorowania funkcji życiowych, który jest kluczowy dla bezpieczeństwa pacjentów podczas zabiegów oraz aparatura do zabiegów mikrochirurgicznych, umożliwiającą precyzyjne i minimalnie inwazyjne operacje. Jest ona istotna przy wsparciu leczenia onkologicznego i innych specjalistycznych procedur.
– Dzięki współpracy jesteśmy w stanie osiągnąć znacznie więcej - powiedział prof. dr hab. n. med. Adam Reich, rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego. –
Potrzeba dostrzeżenia potrzeb innych krajów jest bardzo istotna. Jestem przekonany, że ten projekt jest tylko przyczynkiem do prężnego działania naszego szpitala w wielu różnych przestrzeniach na arenie międzynarodowej. Sądzę też, że Unia Europejska będzie rozszerzać się na wschód i Rzeszów odegra tu istotną rolę.
- To ważne, że korzystając ze środków unijnych można zakupić sprzęt, niezbędny by oferować zabiegi laparoskopowe najwyższej jakości, które pozwalają pacjentom szybciej przechodzić proces rekonwalescencji i wracać do pełni sił. Rzeszowski szpital ma świetną kadrę lekarską i pielęgniarską, która przeprowadza takie zabiegi, a nowy sprzęt daje nowe możliwości. Projekt jest jednocześnie możliwością przekazywania wiedzy i doskonalenia umiejętności, a to najwyższe dobro, bo ta wiedza i umiejętności ratują ludzkie życie – podkreśla wicemarszałek Karol Ożóg.
Do szpitala we Lwowie trafią w ramach projektu: wieża laparoskopowa wraz z zestawem narzędzi laparoskopowych, 2 stoły operacyjne przystosowane do zabiegów laparoskopowych, 3 aparaty do znieczuleń, wózek endoskopowy z funkcją nagrywania wideo i dwoma elastycznymi endoskopami, co pozwala na dokładne monitorowanie i dokumentowanie przebiegu zabiegów. Dzięki realizacji projektu lwowski szpital otrzyma także dwie konsole sufitowe z lampami chirurgicznymi oraz cztery podwójne konsole sufitowe, które wspierają organizację przestrzeni operacyjnej, umożliwiając jednoczesne korzystanie z różnych urządzeń medycznych.
– Cieszę się z tej współpracy - mówi Maxym Prykupenko, dyrektor Lwowskiego Szpitala Weteranów. – To ważne, że nasi lekarze będą szkolić się w Rzeszowie i nasz szpital otrzyma nowoczesny sprzęt, który będzie ratować życie ludzkie. Dziękuję również, że studenci z Ukrainy mogą zdobywać wiedzę na Uniwersytecie Rzeszowskim.
W ramach projektu odbędą się szkolenia i warsztaty dla personelu medycznego, które prowadzone będą zarówno w Rzeszowie, jak i we Lwowie. Będą one szansą podniesienia kwalifikacji w zakresie nowoczesnych technik laparoskopowych. Celem współpracy jest także wypracowanie wspólnych wytycznych w zakresie laparoskopii, które zostaną wprowadzone jako standard nauczania na Uniwersytecie Rzeszowskim oraz w Lwowskim Narodowym Uniwersytecie Medycznym im. Daniela Halickiego. Projekt zwiększy dostępność i jakość usług przy jednoczesnym zmniejszeniu ryzyka powikłań
pooperacyjnych.
– W związku z rosyjską agresją w Ukrainie, wzrosło znacznie projektów medycznych - uważa Alicja Wosik-Majewska, kierownik Biura Współpracy Transgranicznej Interreg NEXT Polska – Ukraina 2021-2027 w Rzeszowie. – Miliony pacjentów potrzebują wszelakiej pomocy; od codziennych schorzeń do bardzo specjalistycznych procedur. Na pewno placówki medyczne są tam bardzo przeciążone i każda pomoc jest niezwykle cenna.
Całkowita wartość projektu wynosi prawie 2,3 mln euro z czego 90% kosztów pokrywa finansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) oraz Instrumentu Sąsiedztwa, Rozwoju i Współpracy Międzynarodowej (ISWMR). Realizacja projektu potrwa do połowy 2026 roku.
Opr. Red.
Fot. Paweł Podgórski/Biuro Prasowe UMWP
Fot. Paweł Podgórski/Biuro Prasowe UMWP
Fot. Paweł Podgórski/Biuro Prasowe UMWP
Fot. Paweł Podgórski/Biuro Prasowe UMWP
Fot. Paweł Podgórski/Biuro Prasowe UMWP