Zmiana systemu przyjęć pacjentów na SOR. Od lipca ma być sprawniej

KATEGORIA: ZDROWIE / 27 czerwca 2019

Szpitalny Oddział Ratunkowy w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2 przy ul. Lwowskiej to obecnie jedyny SOR w Rzeszowie
Fot. Paweł Bialic

Już od lipca 2019 roku we wszystkich Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych w Polsce, ma zostać wdrażany tryb segregacji pacjentów tzw. system triażowy. Nowy system ma wprowadzić obowiązek oceny stanu zdrowia pacjentów przy wejściu na SOR oraz w trakcie ich pobytu na oddziale ratunkowym.

- Tworzymy ten system, po to aby pacjenci, którzy są w stanie zagrożenia życia lub zdrowia, mieli gwarancję, że na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym trafią pod właściwą opiekę- mówiła dzisiaj w Rzeszowie wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko, która podkreślała, że zmiany w działaniu oddziałów ratunkowych mają spowodować uniknięcie sytuacji, w której osoba w ciężkim stanie zdrowia czeka na pomoc lekarską kilka godzin. Tak było na przykład kilka miesięcy temu w Sosnowcu, kiedy mężczyzna z raną kolana trafił na SOR i czekał przez 9 godzin na pomoc lekarską i w konsekwencji zmarł.

Fot. Karol Woliński

Na Podkarpaciu obecnie mamy 13 SOR-ów, jednak już w niedalekiej przyszłości ma ich być 15. Nowe jednostki mają powstać w Jarosławiu w ramach Centrum Opieki Medycznej i w Rzeszowie w ramach Szpitala MSWiA przy ul. Krakowskiej.

- Istnieje duża szansa, że oddział w Jarosławiu ruszy jeszcze w tym roku. Mamy podobną nadzieję co do Szpitala MSWiA w Rzeszowie – mówiła dzisiaj wojewoda podkarpacka Ewa Leniart.

Jedyny obecnie Szpitalny Oddział Ratunkowy w Rzeszowie, znajduje się w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim Nr 2 im. Św. Jadwigi Królowej. W tamtym roku przyjął on aż 34 tys. pacjentów.

Fot. Karol Woliński

Aby ułatwić organizację pracy w nowym systemie triażowym, Ministerstwo Zdrowia przygotowało narzędzie w postaci programu TOP SOR (Tryby obsługi pacjenta w szpitalnym oddziale ratunkowym), wprowadzającego w sposób jednolity nowy system przyjmowania pacjentów. W czwartek doszło do podpisania umów na wdrożenie tego narzędzia pomiędzy dyrektorami szpitali, w ramach których działają oddziały ratunkowe na Podkarpaciu, a Lotniczym Pogotowiem Ratunkowym koordynującym program TOP SOR.

- W ramach TOP SOR ujednolicone zostaną zasady segregacji medycznej na SOR. W ramach tego programu pacjent SOR otrzyma na wejściu numerek, następnie dojdzie do triażowania czyli segregacji pacjenta i nadania koloru zgodnego ze stanem zdrowia pacjenta - mówiła przed podpisaniem umów wiceminister Józefa Szczurek-Żelazko

Fot. Karol Woliński

Poszczególne kolory po segregacji będą oznaczały stan zdrowia pacjenta.

Kolor czerwony będzie oznaczał konieczność natychmiastowego kontaktu z lekarzem, kolor pomarańczowy - kontakt z lekarzem w przeciągu 10 minut, natomiast kolor żółty - konieczny kontakt z lekarzem do godziny czasu.

Jeżeli osoba otrzyma opaskę z wspomnianymi kolorami, to automatycznie zostaje ona zarejestrowana w systemie SOR i staje się pacjentem Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. Natomiast w przypadku gdyby osoba po segregacji otrzymała kolor zielony lub niebieski, oznaczające, że stan jego zdrowia pozwala na dłuższe czekanie, otrzyma ona informację o czasie oczekiwania i możliwych innych placówkach, w których może uzyskać pomoc. W przypadku pacjentów z kolorem niebieskim i zielonym, co 90 minut ma być przeprowadzana kontrola ich stanu klinicznego.

Triażystą może być lekarz ale i również pielęgniarka oraz ratownik medyczny. Segregacja ma odbywać się w zabezpieczonym miejscu.

Projekt TOP SOR będzie realizowany w dwóch etapach. Pierwszy z nich potrwa do października tego roku i obejmie 78 z 232 SOR-ów na terenie całej Polski. Wdrażanie tego narzędzia w pozostałych placówkach ma potrwać do sierpnia 2020 roku. Jeżeli chodzi o SOR-y na Podkarpaciu, to wszystkie 13 obecnie działające placówki, będą objęte pierwszym etapem, a zatem wdrażanie TOP SOR potrwa w nich maksymalne do października tego roku.

Wokul

Fot. Karol Woliński

Fot. Karol Woliński

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4