Masz problem z kupnem leku? NFZ uruchomił bezpłatną infolinię

KATEGORIA: ZDROWIE / 15 lipca 2019

Fot. Pixabay.com

Problemy z dostępnością leków jakie można zaobserwować w ostatnim czasie, spowodowały reakcję Narodowego Funduszu Zdrowia.

Jak informuje NFZ, od poniedziałku 15 lipca dzwoniąc pod bezpłatny numer Telefonicznej Informacji Pacjenta – 800 190 590 – dowiemy się, w której aptece kupimy swój lek. Połączenia będą odbierać konsultanci Narodowego Funduszu Zdrowia i Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego.

Jak połączyć się bezpośrednio z konsultantem od leków?

- Wybierz bezpłatny numer 800 190 590

- Zgłosi się automatyczna sekretarka, która poprosi Cię o wybór tematu rozmowy

- Z klawiatury telefonu wybierz cyfrę 3. Wtedy połączysz się z konsultantem, który podpowie Ci, gdzie kupisz lek, którego potrzebujesz.

- Wybierając cyfrę 3, połączysz się bezpośrednio z konsultantem od leków. Jeśli dzwonisz w innej sprawie, wybierz cyfrę 1 lub 2 - wyjaśnia NFZ.

Z infolinii dowiemy się, w której aptece znajdziemy swój lek. Przed wizytą w aptece należy upewnić się, że lek jest na miejscu. Numer telefonu do apteki poda konsultant podczas rozmowy.

Należy też pamiętać, że infolinia informuje tylko o dostępności leków. Nie udziela informacji o dawkowaniu leków, ich zamiennikach oraz nie rezerwuje leków w aptece. O te szczegóły należy pytać swojego lekarza lub farmaceutę.

Infolinia działa od poniedziałku do piątku, od godz. 8.00 do 18.00.

Według Naczelnej Izby Aptekarskiej w aptekach zaczyna brakować leków stosowanych w takich chorobach jak: cukrzyca, nadciśnienie, choroby tarczycy, astma, POChP, alergia. „Początkowo problem dotyczył niemal wyłącznie drogich leków oryginalnych, jednakże na chwilę obecną zaczyna również brakować popularnych leków generycznych. Niemal każdy z nich miesięcznie stosuje od kilkudziesięciu do kilkuset tysięcy pacjentów. Mamy jednocześnie mocne sygnały od farmaceutów szpitalnych o brakujących lekach w tym niezbędnych lekach onkologicznych” - wskazuje samorząd aptekarski. „Łącznie z grupą ponad trzystu leków zagrożonych brakiem dostępności mamy problem z blisko pół tysiącem produktów leczniczych, niedostępnych dla pacjentów” – twierdzi NIA.

Swoje „zdecydowane działania” w tej sprawie zapowiedziało Ministerstwo Zdrowia.

Red.

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4