Specjaliści alarmują – badajmy stopy! Dotyczy to szczególnie cukrzyków

KATEGORIA: ZDROWIE / 21 lipca 2019

Fot. pixabay

Zespół Stopy Cukrzycowej, to bardzo groźne powikłanie cukrzycy, które może prowadzić nawet do amputacji chorej kończyny. Schorzenie charakteryzuje się owrzodzeniem występującym na stopach, często powodowanym infekcjami czy uszkodzeniami mechanicznymi (np. obcierające obuwie czy zwykły kamyk w bucie raniący stopę), którego pacjent po prostu nie czuje na skutek wysokiego poziomu cukru we krwi niszczącego naczynia krwionośne i nerwy. Dochodzi wtedy do tzw. stanu stopy neuropatycznej i ktoś może czasami chodzić cały dzień ze wspomnianym kamykiem w bucie lub źle dobranym obuwiem, które obciera stopę, nie czując, że powstaje tam głęboka rana. To schorzenie najczęściej dotyka osób od dawna chorujących na cukrzycę, oraz pacjentów nie dbających o stabilny poziom cukru we krwi. Warto więc wiedzieć jak zabezpieczyć się przed powstaniem stopy cukrzycowej. Według specjalisty ds. leczenia ran, podolog Magdaleny Mróz, ważne są dwa aspekty – właściwa pielęgnacja stopy oraz noszenie odpowiednio dobranego obuwia.

Specjalista ds. leczenia ran, podolog Magdalena Mróz, która pełni również fundację wiceprezesa rzeszowskiego oddziału Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków, oraz funkcję prezesa Podkarpackiego Stowarzyszenia Osób z Ranami Przewlekłymi w Rzeszowie.
Fot. Archiwum prywatne

- Dla cukrzyków bardzo ważna jest profilaktyka czyli codzienne oglądanie swoich stóp z każdej strony, higiena – mycie stóp w letniej wodzie, obcinanie paznokci na wysokości opuszków palców, tak aby paznokieć rósł prosto. Przydatne będą również ćwiczenia rehabilitacyjne stóp i ćwiczenia wzmacniające siłę mięśniową kończyn dolnych – wymienia Magdalena Mróz podkreślając, że w przypadku stopy cukrzycowej, nawet najmniejsza rana nie będzie się goić samoistnie.

Aby uniknąć uszkodzeń stopy, ważny jest dobór odpowiedniego obuwia, a także sprawdzenie przed włożeniem buta, czy nie znajduje się w nim coś, co mogłoby uszkodzić naszą kończynę.

- Zalecamy także, aby nosić buty o numer większe, najlepiej szerokie i przede wszystkim wygodne, nie należy zbyt ciasno wiązać butów. Dobrze jest również używać wkładek do butów uwzględniających zmiany deformacyjne stopy – tłumaczy nam specjalistka ds. leczenia ran.

Wiemy już jak można się zabezpieczyć przed tym schorzeniem – profilaktyka i sumienność to podstawa. Jeżeli jednak dojdzie już do zranienia naszej stopy, to w przypadku osób chorych na cukrzycę, które zmagają się z nierównym poziomem cukru we krwi, ważne jest również samo leczenie. Nie wolno w żadnym przypadku robić tego na własną rękę, ponieważ tradycyjne metody leczenia odcisków, czyli plastry kupione w aptece, dezynfekcja wodą utlenioną czy moczenie stopy w szarym mydle, dla osób chorych na cukrzycę, może tylko pogorszyć sprawę. Według Magdaleny Mróz z taką raną należy pilnie udać się do specjalisty.

- Używamy odpowiednich preparatów oraz specjalistycznych opatrunków, próbujemy odciążyć stopę oraz przekazać pacjentowi odpowiednie wskazówki co do jej pielęgnacji. Ważne jest kontrolowanie stanu stopy i konsultowanie go z podologiem – mówi nam Magdalena Mróz.

Każde zaniedbanie pacjenta dodając do tego złe zalecenia co do leczenia, mogą skończyć się amputacją. W Polsce z roku na rok niestety liczba amputacji rośnie.

- Obecnie w Polsce chirurdzy wykonują ok. 20 tys. amputacji stóp rocznie w wyniku Zespołu Stopy Cukrzycowej, co w porównaniu z innymi europejskimi państwami jest liczbą bardzo dużą, dlatego ważna jest profilaktyka naszych stóp, a w razie urazu, konsultacja ze specjalistą - tłumaczy nam Magdalena Mróz, która sama jako podolog, podkreśla, że akurat Rzeszów cieszy się dobrą marką jeżeli chodzi o leczenie stopy cukrzycowej. Z tym schorzeniem do stolicy Podkarpacia przyjeżdżają pacjenci z różnych części Polski, a nawet z zagranicy.

Karol Woliński

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4