Oddaj krew i uratuj komuś życie. Kto może zostać krwiodawcą?

KATEGORIA: ZDROWIE / 18 września 2019

Fot. Kamila Szeliga

Dotąd nie wynaleziono preparatu chemicznego, którym można by zastąpić krew. Jej zapas gwarantuje wyłącznie dobrowolne dawstwo krwi, dlatego tak ważne jest, aby byli chętni żeby ją oddawać. Temu służyła wtorkowa konferencja w siedzibie Narodowego Funduszu Zdrowia z udziałem dyrektora Podkarpackiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Rzeszowie Roberta Bugaja oraz dyrektora Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie Ewy Zawilińskiej. Podczas niej przybliżyli oni wytyczne, które mówią, kto może, a kto nie może zostać Honorowym Dawcą Krwi oraz jak krok po kroku wygląda wizyta w Centrum Krwiodawstwa.

- Musimy mieć zawsze na uwadze bezpieczeństwo tego, kto krew oddaje – czyli dawcy – jak i bezpieczeństwo osoby, która tę krew otrzyma – czyli biorcy. Zabieg ma być dla obu stron bezpieczny. Stąd też są pewne wymagania jeżeli chodzi o możliwość zostania Honorowym Dawcą Krwi – tłumaczyła Ewa Zawilińska, dyrektor RCKiK w Rzeszowie.

Fot. Kamila Szeliga

Wielu ludzi boi się oddawać krew, jednak warto wiedzieć, że pobieranie krwi nie boli. Wykonuje się je w komfortowych dla krwiodawcy warunkach, pod stałą opieką pielęgniarską i nadzorem lekarza. W krwiodawstwie używa się wyłącznie jednorazowego sprzętu (igły i pojemniki), dlatego nie może być mowy o zakażeniu się czymkolwiek podczas oddawania krwi.

Dawcą może zostać każdy zdrowy człowiek w wieku od 18 – 65 lat, ważący nie mniej niż 50 kg. Wystarczy zgłosić się do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie przy ul. Wierzbowej z dowodem osobistym lub innym dokumentem ze zdjęciem. Tam z pobranej próbki krwi, wykonuje się wstępne badania na podstawie których, łącznie z badaniem lekarskim ustala się czy kandydat na dawcę jest zdrowy, a tym samym czy może bez szkody dla siebie oraz biorcy oddawać krew.

- Przede wszystkim krew ma uratować komuś życie, a nie zaszkodzić – zaznaczyła Ewa Zawilińska.

Jednorazowo pobiera się 450 ml krwi. Oddanie takiej ilości nie jest szkodliwe dla zdrowia. Na zabieg nie należy zgłaszać się na czczo, wskazany jest lekki, możliwie beztłuszczowy posiłek. Dzień przed należy wypić około 2 litry wody. Samo pobieranie krwi, który wykonuje fachowy pracownik służby, trwa kilka minut i jest niemal bezbolesne. Dzień oddawania krwi jest wolny od nauki i pracy, należy tylko pamiętać o zabraniu odpowiedniego zaświadczenia ze stacji krwiodawstwa. Każdy krwiodawca, który zarejestruje się w jednostce organizacyjnej publicznej służby krwi i odda dobrowolnie i nieodpłatnie krew otrzymuje tytuł „Honorowego Dawcy Krwi”. Przed opuszczeniem punktu poboru krwi otrzymuje się posiłek regeneracyjny o wartości kalorycznej 4.500 kcal, czyli 8 tabliczek czekolady.

Kam.

Fot. RCKiK w Rzeszowie

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4