Zarząd województwa o sytuacji w szpitalu „na górce”

KATEGORIA: ZDROWIE / 7 stycznia 2020

Krzysztof Bałata (z prawej) jest dyrektorem KSW nr 2 od maja 2017 r. Z lewej: członek zarządu województwa Stanisław Kruczek i marszałek Władysław Ortyl
Fot. Daniel Kozik/Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego

Zarząd Województwa Podkarpackiego wydał we wtorek oświadczenie dotyczące aktualnej sytuacji w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2 im. Św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie. Pisaliśmy o niej TUTAJ i TUTAJ. Przypomnijmy, że konflikt na linii dyrekcja – dwa związki zawodowe dotyczy m.in. spraw pracowniczych, w tym dyscyplinarnego zwolnienia przewodniczącej i wiceprzewodniczącej Zakładowej Organizacji Związkowej Związku Pielęgniarek Operacyjnych i Anestezjologicznych Katarzyny Ciury oraz Joanny Buż. Związek zapowiedział „wielką manifestację” w związku z tą sytuacją.

Oto pełna treść oświadczenia zarządu województwa:

„W związku z napływającymi informacjami o sytuacji w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2 im. Św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie zarząd województwa podczas dzisiejszego posiedzenia zapoznał się z kompleksową informacją na temat funkcjonowania placówki.

Zarząd z zadowoleniem przyjął dane o poprawiającej się sytuacji finansowej szpitala. Jeszcze niedawno placówka należała do najbardziej zadłużonych szpitali w Polsce. Restrukturyzacja przeprowadzona przez dyrektora Krzysztofa Bałatę przyniosła pozytywne efekty. W ciągu dwóch lat szpital osiągnął pozytywny wynik finansowy, pomimo wprowadzenia podwyżek dla personelu.

Podczas zarządu przedstawiona została także informacja o wynikach audytu przeprowadzonego przez Polski Instytut Kontroli Wewnętrznej na zlecenie Podkarpackiej Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego. Audyt stwierdza prawidłowe działanie dyrekcji szpitala w zakresie realizacji porozumienia ze związkami zawodowymi ws. podwyżek z lipca 2018 roku, a także właściwe wydatkowanie pieniędzy przeznaczonych na podwyżki.

Aktualne nieporozumienia na linii dyrekcja, a dwa związki zawodowe dotyczą spraw pracowniczych, o których stanowi prawo pracy. W ramach nadzoru samorządu województwa nad szpitalem, o którym mowa w art. 121 ustawy o działalności leczniczej, nie mieści się rozwiązywanie sporów z zakresu prawa pracy, a z takim właśnie sporem mamy do czynienia w niniejszej sprawie. Zgodnie z art. 46 ust. 1 ustawy o działalności leczniczej odpowiedzialność za zarządzanie podmiotem leczniczym niebędącym przedsiębiorcą ponosi kierownik. Jest to odpowiedzialność np. personalna, cywilna, podatkowa, czy też karna. To kierownik podmiotu leczniczego czyli w tym przypadku dyrektor, a nie podmiot tworzący, wykonuje czynności z zakresu prawa pracy wobec pracowników. Pracodawcą wobec wszystkich pracowników jest szpital, zaś zgodnie z art. 31 kodeksu pracy za pracodawcę będącego jednostką organizacyjną czynności w sprawach z zakresu prawa pracy dokonuje osoba lub organ zarządzający tą jednostką albo inna wyznaczona do tego osoba. Art. 31 KP. obejmuje swym zakresem wszystkie aspekty stosunku pracy i ma zastosowanie zarówno do nawiązania stosunku pracy, jak i przekształcenia, treści oraz rozwiązania. Wskazana w tym art. reprezentacja pracodawcy odnosi się do indywidualnego, jak i zbiorowego prawa pracy.

Wszelkie zaś spory związane ze stosunkiem pracy są rozstrzygane przez sądy powszechne (sądy pracy) – art. 262 k.p. Wobec powyższego podmiot tworzący nie ma nie tylko narzędzi prawnych, ale przede wszystkim nie ma możliwości prawnych do rozstrzygania sporów związanych z prawem pracy powstałych w podmiocie leczniczym.

Porozumienie ws. podwyżek zawarte w lipcu 2018 roku zakłada również powołanie zespołu monitorującego. W jego skład wchodzą przedstawiciele organu tworzącego czyli samorządu województwa (marszałek, członek zarządu i przewodniczący komisji zdrowia Sejmiku Województwa), przewodniczący rady społecznej szpitala, przedstawiciele kierownictwa szpitala, przedstawiciel związku zawodowego lekarzy, przedstawiciele zakładowych organizacji związkowych. Zespół spotyka się co kwartał, a jego podstawowym zadaniem jest monitorowanie realizacji ustaleń między związkami a dyrekcją szpitala z lipca 2018, a także rozpatrywanie niejasności czy wątpliwości dotyczących funkcjonowania placówki. Sprawy pracownicze będące przedmiotem aktualnego sporu mogą również być przedmiotem obrad tego gremium. Najbliższe spotkanie wspomnianego zespołu zaplanowano na 9 stycznia.”

Zarząd Województwa

Władysław Ortyl, Piotr Pilch, Ewa Draus, Anna Huk i Stanisław Kruczek

Red.

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4