Obiekty warte zobaczenia – Planetarium i Centrum Nauki w Zielonej Górze

KATEGORIA: PODRÓŻE / 22 grudnia 2018

Fot. Waldemar Szumny

Święta Bożego Narodzenia nieodłącznie kojarzą się nam z oczekiwaniem na wigilijną gwiazdkę. Zwłaszcza najmłodsi z utęsknieniem spoglądają wtedy w rozgwieżdżone niebo, wypatrując tej najjaśniejszej. Stąd też kolejny opisywany przeze mnie obiekt pełen jest gwiazd – zielonogórskie Centrum Nauki Keplera to jedyne w zachodniej Polsce nowoczesne centrum propagowania nauk ścisłych i przyrodniczych, łączące ośrodek nauki i muzeum. To także najnowsze planetarium w naszym kraju.

Centrum kosztowało 26 mln zł, z czego 18 mln zł to dofinansowanie unijne. Służy rozrywce i nauce, ale podanej w bardzo przystępny i interesujący sposób. Dlatego wśród dzieci i młodzieży oraz dorosłych cieszy się ogromnym powodzeniem. Tym bardziej, że mieści w sobie również planetarium, otwarte 3 lata temu – a w skład Centrum Nauki Keplera wchodzą Planetarium Wenus i Centrum Przyrodnicze. Otóż kilka lat temu budynki dawnego zakładu produkcyjnego stały się własnością miasta Zielona Góra. Zabytkowa fabryka wymagała rewitalizacji, więc samorząd miejski opracował koncepcję adaptacji budynków na cele związane z działalnością edukacyjną i naukową. Centrum funkcjonuje w strukturach Zielonogórskiego Ośrodka Kultury.

Fot. Waldemar Szumny

Planetarium Wenus to przede wszystkim 10-metrowa kopuła, pod którą pokazywane są filmy w technologii fulldome. Obraz prezentowany w planetarium charakteryzuje się wysoką rozdzielczością 4K i kątem widzenia 180 stopni. Ponadto niektóre pokazy przystosowane są do projekcji w 3D. Warto wiedzieć, że aktualnie dawne Kino Wenus – wybudowane w roku 1961 i działające przez 47 lat jako najchętniej odwiedzane kino w Zielonej Górze – zostało przekształcone w Planetarium i jest jednym z 2 zielonogórskich ośrodków popularyzujących naukę i działających w ramach Centrum Nauki Keplera. Poza tym w podziemiach na odwiedzających czeka jaskinia światła, gdzie goście mogą zgłębić tajniki fizyki i astronomii.

Jeśli zaś chodzi o Centrum Przyrodnicze, to znajdują się w nim ekspozycje stałe i czasowe. Stała ekspozycja to stanowiska interaktywne, które odnoszą się do różnych dziedzin nauki: fizyki, biologii, nauki o człowieku i Ziemi. W zgłębianiu przyrodniczych tajemnic pomagają specjaliści z różnych dziedzin, a prezentacje dostosowane są do różnych poziomów kształcenia, tak by zarówno młodsze dzieci, jak i młodzież oraz dorośli znaleźli coś interesującego dla siebie.

Miałem możliwość zwiedzić i obejrzeć dokładnie ten ogromny i nowoczesny obiekt, służący nauce oraz kulturze. Byłem pod wrażeniem pomysłowości przy realizacji tego zadania inwestycyjnego oraz zastosowanych rozwiązań technologicznych. Tu rzeczywiście kosmos jest na wyciągnięcie ręki i spełniają się marzenia o sięganiu gwiazd.

Waldemar Szumny

Fot. Waldemar Szumny

Fot. Waldemar Szumny

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4