Już niedługo matury. Jak będzie wyglądał egzamin w dobie koronawirusa?

KATEGORIA: EDUKACJA / 3 czerwca 2020

Fot. Paweł Bialic

Już w poniedziałek, 8 czerwca rozpoczną się egzaminy maturalne, które gdyby nie wybuch epidemii koronawirusa, miały się odbyć planowo początkiem maja. W tym roku we wszystkich rzeszowskich szkołach średnich do matur przystąpi około 3,5 tys. uczniów, którzy podczas egzaminu dojrzałości będą musieli stosować się do ścisłych zaleceń sanitarnych. Jak zapewnia dyrektor Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Rzeszowa Zbigniew Bury wszystkie miejskie szkoły są przygotowane do przeprowadzenia egzaminu w tych nowych realiach.

- W tym roku w Rzeszowie w miejskich szkołach do egzaminu przystąpi dokładnie 3373 uczniów. Mamy informacje ze wszystkich naszych szkół, że proces egzaminu jest przygotowany i nie dostaliśmy żadnych sygnałów, że w związku z obostrzeniami sanitarnymi występują jakieś problemy z jego organizacją - informuje dyrektor Zbigniew Bury.

Za organizację i przeprowadzenia egzaminu maturalnego w okresie zagrożenia pandemią koronawirusa w poszczególnych szkołach odpowiadają dyrektorzy placówek realizując zalecenia przedstawione przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, Centralną Komisję Egzaminacyjną oraz Główny Inspektorat Sanitarny. Stosowne informacje dotyczące zasad bezpieczeństwa o organizacji egzaminów są podane na stronach internetowych szkół.

Według zaleceń sanitarnych do egzaminu nie mogą przystąpić osoby z objawami zarażenia koronawirusem, czy też będące w kwarantannie. To samo tyczy się osób mieszkających z osobami przebywającymi w kwarantannie. Oprócz tego wśród obowiązkowych wytycznych wymienia się również:

- obowiązek zakrywania ust i nosa przez zdających, do momentu zajęcia miejsca w sali egzaminacyjnej;

- konieczność ustawienia ławek w sali egzaminacyjnej w taki sposób, aby pomiędzy zdającymi zachowany był co najmniej 1,5-metrowy odstęp w każdym kierunku;

- obowiązek dezynfekcji ławek i krzeseł w sali egzaminacyjnej przed i po każdym egzaminie oraz materiałów, sprzętów i narzędzi, z których korzysta więcej niż jeden zdający;

- konieczność korzystania przez każdego zdającego z własnych przyborów piśmienniczych, linijki, cyrkla, kalkulatora, itd.;

- wdrożenia wszelkich możliwych rozwiązań, które pozwolą uniknąć tworzenia się grup zdających przed szkołą oraz przed salą egzaminacyjną przed rozpoczęciem egzaminu oraz po jego zakończeniu. Chodzi tu o wpuszczanie zdających różnymi wejściami oraz przeprowadzanie egzaminów dla kilku grup w różnych odstępach czasowych.

Ważną kwestią podczas tegorocznych matur będzie całkowite odwołanie części ustnej egzaminów. Jednak od tej zasady mogą występować wyjątki. Chodzi o uczniów planujących studiowanie za granicą i w związku z tym konieczność przekazania wyniku egzaminu ustnego podczas rekrutacji.

- W tym przypadku może zostać przeprowadzony tego typu egzamin, W Rzeszowie jeżeli takie egzaminy się odbędą to na pewno będzie ich bardzo mało - tłumaczy dyrektor Zbigniew Bury.

Wokul

#ZachowajmyBezpiecznyDystans podczas spotkań z ludźmi

#dbajozdrowieinnych, tych którzy muszą pracować

#BadzmyRazemNaOdleglosc

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4