Kard. Müller gościem Kongresu „Prawda i Prawo w Etosie Niepodległości”

KATEGORIA: EDUKACJA / 13 października 2020

Kardynał Gerhard Ludwig Müller
Fot. vatican.va

Kardynał Gerhard Ludwig Müller, były prefekt Kongregacji Nauki Wiary, były przewodniczący Papieskiej Komisji „Ecclesia Dei” będzie gościem specjalnym organizowanego w Rzeszowie Kongresu „Prawda i Prawo w Etosie Niepodległości”.

Kongres organizowany przez WSPiA Rzeszowską Szkołę Wyższą oraz Międzynarodowe Studenckie Centrum Kultury Chrześcijańskiej odbędzie się w środę 14 października 2020 r. Wykłady zaproszonych gości będzie można zobaczyć w transmisji internetowej.

Kongres jest częścią obchodów jubileuszu 25-lecia WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej, pierwszej i najstarszej niepublicznej uczelni na Podkarpaciu. Jego tematem przewodnim jest „Prawda i Prawo w Etosie Niepodległości”. Kongres rozpocznie się o godzinie 9.00 Mszą świętą w Międzynarodowym Studenckim Centrum Kultury Chrześcijańskiej (Kościół Akademicki pw. Świętej Jadwigi Królowej przy al. T. Rejtana 21). Po Mszy o godzinie 11.00 w Auli WSPiA w kampusie uczelni przy ul. Cegielnianej 14. rozpocznie się część plenarna.

Głównym gościem Kongresu „Prawda i Prawo w Etosie Niepodległości” będzie kardynał Gerhard Ludwig Müller, były prefekt Kongregacji Nauki Wiary oraz były Przewodniczący Papieskiej Komisji „Ecclesia Dei”. Wygłosi on wykład pt. „Uzdrawiająca prawda”.

Kard. Müller był profesorem dogmatyki w Monachium, biskupem Ratyzbony, a od 2012 do 2017 r. prefektem Kongregacji Nauki Wiary. Kardynał jest także powiernikiem papieża seniora Benedykta XVI i wydawcą jego „Pism zebranych”. W mediach często jest przedstawiany jako krytyk papieża Franciszka. Szerokim echem odbił się w Kościele „Manifest wiary” kard. Müllera. Były prefekt KNW przypomniał w nim główne, katechizmowe prawdy wiary, apelując by trwać przy nich w czasach narastającego zamieszania.

Kardynał był też jednym z sygnatariuszy wydanego w maju br. „Apelu do Kościoła i świata”, podpisanego przez kilku kardynałów, szereg biskupów i wielu prominentnych teologów i działaczy katolickich. Apel jest skierowany przeciwko walce z cywilizacją chrześcijańską i zastępowaniem jej pod płaszczykiem troski o zdrowie technologiczną tyranią, która ma sprowadzić ludzkość do wymiaru wirtualnego.

„Fakty wykazały, że pod pretekstem epidemii COVID-19 w wielu przypadkach zostały naruszone niezbywalne prawa obywateli przez ograniczanie w sposób nieproporcjonalny i nieuzasadniony ich podstawowej wolności, w tym również korzystania ze swobody kultu, wypowiedzi oraz przemieszczania się” - pisali w apelu jego autorzy.

Gościem Kongresu będzie także dr hab. Marcin Warchoł, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości, który wygłosi wykład pt. „Prawo naturalne a prawo stanowione”. W kongresie uczestniczyć będą również wykładowcy WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej. Pierwszy to Ks. dr Marek Story, wicekanclerz Kurii Diecezji Rzeszowskiej, który wygłosi wykład pt. „Veritatis Splendor a prawda”. Drugi to prof. dr hab. Andrzej Witkowski, który opowie „O potrzebie historycznej refleksji nad prawem”.

Kongres odbędzie się w auli w budynku „Collegium Administrativum”. Jednak ze względu na przepisy dotyczące dystansu społecznego i ograniczoną ilość miejsc w auli wykłady prezentowane podczas Kongresu będzie można zobaczyć na żywo na stronie internetowej uczelni www.wspia.eu oraz na kanale YouTube: https://www.youtube.com/user/wspiaRzeszow.

Red.

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4