Nie żyje profesor Wiesław Skrzydło, twórca filii UMCS w Rzeszowie. Miał 92 lata

KATEGORIA: EDUKACJA / 13 kwietnia 2021

Fot. Materiały WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej

Nie żyje prof. zw. dr hab. Wiesław Skrzydło. Wybitny konstytucjonalista, twórca filii UMCS w Rzeszowie, która zapoczątkowała tradycję uniwersytecką w naszym mieście, zmarł w niedzielę 11 kwietnia w wieku 92 lat.

Prof. Wiesław Skrzydło był autorem ponad 250 książek, monografii, podręczników i artykułów. Silnie związany z rzeszowskim środowiskiem akademickim, był twórcą filii UMCS w Rzeszowie. W późniejszym okresie były rektor UMCS w Lublinie wspierał rozwój naukowy i dydaktyczny WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej, której był wykładowcą.

Prof. Skrzydło przez blisko 60 lat aktywności naukowo-dydaktycznej dzielił swoje życie pomiędzy Lublinem a Rzeszowem. W 1959 roku tuż po obronie rozprawy doktorskiej był jednym z pięciu wykładowców, którzy zakładali w Rzeszowie punkt konsultacyjny UMCS prowadzący studia administracyjne. 10 lat później jako prorektor Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie tworzył Filię UMCS w Rzeszowie.

– To był bardzo ważny moment dla środowiska naukowego Rzeszowa – tłumaczy wspominając zmarłego wykładowcę rektor WSPiA prof. Jerzy Posłuszny. – Od tego momentu przy aktywnym udziale profesora Skrzydły zaczęły się kształtować w Rzeszowie tradycje uniwersyteckie. Te tradycje wraz z dorobkiem Filii UMCS, wiele lat później, okazały się bardzo przydatne w procesie powstawania Uniwersytetu Rzeszowskiego. Warto przypomnieć, iż dzięki staraniom prof. Wiesława Skrzydły, jako rektora UMCS, Filia w Rzeszowie uzyskała zgodę na prowadzenie studiów prawniczych. Wówczas Rzeszów dołączył do zaledwie kilku miast w Polsce kształcących prawników – przypomina prof. Jerzy Posłuszny.

Rektor WSPiA dodaje, że w późniejszych latach prof. Wiesław Skrzydło nadal wspierał rzeszowski ośrodek akademicki m.in. włączając się w rozwój WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej.

– Był wychowawcą kilku pokoleń prawników i administratywistów, w tym także kadry naukowej WSPiA. Wypromował m.in. dwóch doktorów habilitowanych i kilku doktorów zatrudnionych w Uczelni oraz kilkuset magistrów. Jako wybitny konstytucjonalista stworzył w uczelni, uznawany w kraju i za granicą, prężny ośrodek naukowy prawa konstytucyjnego. Bardzo chętnie pracował również z młodzieżą szkolną, pełniąc funkcję pierwszego przewodniczącego Komisji Centralnej Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Państwie i Prawie – wspomina prof. Jerzy Posłuszny.

Prof. Wiesław Skrzydło był jednym z inicjatorów i współprzewodniczącym - prowadzonego przez WSPiA - Polsko–Ukraińskiego Klubu Konstytucjonalistów, zrzeszającego najwybitniejszych polskich i ukraińskich profesorów prawa konstytucyjnego. Nieustannie wspierał jego działalność swoim autorytetem naukowym, cenionym także w środowisku ukraińskich konstytucjonalistów, o czym świadczy, m.in., przyznany doktorat honoris causa Uniwersytetu im. Iwana Franki we Lwowie.

W 2009 r. prof. Wiesław Skrzydło świętował w WSPiA jubileusz 50-lecia pracy dla naszego regionu oraz 80. rocznicę urodzin. Z tej okazji w murach uczelni odbyło się uroczyste wręczenie Jubilatowi wydanej z tej okazji przez WSPiA Księgi Pamiątkowej. Znalazły się w niej publikacje zarówno wychowanków prof. Skrzydły jak i najwybitniejszych polskich konstytucjonalistów. Kilka lat później w 2017 r. w WSPiA odbyła się uroczystości odnowienie doktoratu honoris causa przyznanego prof. Wiesławowi Skrzydle przez Uniwersytet Lwowski im. Iwana Franki. Z tej okazji wykładowca WSPiA otrzymał wiele wyróżnień i medali. Konsul Generalny Ukrainy w Lublinie Vasyl Pavlyuk wręczył prof. Wiesławowi Skrzydle odznaczenie przyznane przez Ministra Oświaty i Nauki Ukrainy. Profesor Skrzydło otrzymał także jako jeden z niewielu Polaków Medal Prezesa Sądu Konstytucyjnego Ukrainy.

Red.

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4