Dni Otwarte Politechniki Rzeszowskiej i IV Nocne Spotkania z Nauką

KATEGORIA: EDUKACJA / 21 listopada 2018

Jedną z atrakcji w strefie wystawienniczej podczas IV Nocnych Spotkań z Nauką będzie łazik marsjański
Fot. dniotwarte.prz.edu.pl

Już 22 i 23 listopada (czwartek i piątek) Politechnika Rzeszowska zaprasza na Dni Otwarte oraz IV Nocne Spotkania z Nauką. Dla uczniów szkół średnich będzie to okazja do poznania oferty dydaktycznej uczelni. W ramach Nocnych Spotkań z Nauką każdy będzie mógł zwiedzić laboratoria Politechniki, które na co dzień są dostępne tylko dla naukowców i studentów.

- Pierwszy dzień naszego wydarzenia jest skierowany przede wszystkim do uczniów szkół średnich, którzy zastanawiają nad wyborem uczelni wyższej. Chcemy im pokazać, że studia na Politechnice Rzeszowskiej to dobry wybór – mówi dr hab. Grzegorz Masłowski, prof. PRz, prorektor ds. kształcenia Politechniki Rzeszowskiej.

22 listopada (czwartek) w godzinach od 9.00 do 15.00 na uczniów będą czekali przedstawiciele wszystkich wydziałów i jednostek Politechniki Rzeszowskiej oraz studenci z kół naukowych i organizacji studenckich. Uczniowie będą mogli wziąć udział w pokazach z zakresu fizyki i chemii, wysłuchać wykładów przygotowanych przez pracowników uczelni oraz studentów. Będzie też okazja do spotkania ze studentami, którzy będą udzielać informacji na temat praktycznej strony życia studenckiego.

Uczestnictwo w pierwszym dniu imprezy musi zostać poprzedzone rejestracją grupową pod numerem telefonu 17 743 20 66.

Z kolei 23 listopada (piątek), Politechnika Rzeszowska organizuje IV Nocne Spotkania z Nauką, które jest adresowane do wszystkich: dzieci, ich rodziców, młodzieży szkolnej, studentów, mieszkańców Rzeszowa i Podkarpacia – miłośników wiedzy, ludzi „ciekawych świata” i zachodzących w nim zjawisk.

Impreza potrwa od godz. 17.00 do godz. 22.00.

Głównym punktem wydarzenia będzie możliwość zwiedzania laboratoriów Politechniki Rzeszowskiej, które na co dzień są dostępne jedynie dla studentów i pracowników. Pracownicy i studenci naszej uczelni będą opowiadać o badaniach realizowanych w poszczególnych laboratoriach, praktycznym wykorzystaniu nowoczesnych technologii. Będą także przeprowadzać interesujące eksperymenty.

Chętni będą mogli odwiedzić prawie 50 różnych laboratoriów. Odwiedzający będą mogli dowiedzieć się m.in. jak uzyskuje się niskie temperatury w Laboratorium Kriomagnetycznym oraz jakie są właściwości różnych materiałów poddawanych niskim temperaturom. W Wydziałowym Laboratorium Badań Konstrukcji będzie można podglądnąć tzw. maszyny wytrzymałościowe i zmęczeniowe oraz sprzęt pomiarowy wykorzystywany do badań konstrukcyjnych, a także elementy, które już zostały poddane tym badaniom.

Najmłodsi będą mogli m.in. zmierzyć się z egzaminem wstępnym z rysunku na kierunek architektura. W laboratoriach Wydziału Zarządzania będzie można zgłębić tajniki kryminalistyki, zanalizować właściwości produktów spożywczych czy sprawdzić jak tworzy się grafikę oraz animację komputerową. Ponadto będzie można podziwiać ekspozycję samolotów oraz silników lotniczych. Do dyspozycji uczestników będzie także symulator lotu oraz symulator samochodu ciężarowego. Pośród licznych atrakcji, do dyspozycji uczestników będzie także największa na Podkarpaciu ścianka wspinaczkowa w Centrum Fizjoterapii i Sportu Politechniki Rzeszowskiej.

Dużą atrakcją Nocnych Spotkań z Nauką będzie „teatr wysokich napięć”, wydarzenie organizowane z naszym partnerem w ramach Politechniki Dziecięcej, która od wielu lat funkcjonuje na Politechnice Rzeszowskiej. W trakcie pokazu wykorzystane zostaną jedne z największych w swoich klasach transformatory Tesli.

– W ramach Nocnych Spotkań z Nauką zaprosimy też wszystkich małych i dużych sympatyków eksperymentalnego show na pokazy, podczas których będą mogli „zobaczyć niewidzialne” oraz do „wirtualnego laboratorium” gdzie będzie można samodzielnie uruchomić maszynę parową czy silnik spalinowy Diesla – mówi Paweł Pasterz z firmy Polimedia, która jest partnerem Dni Otwartych Politechniki Rzeszowskiej.

Nocne Spotkania z Nauką to również pokazy chemiczne i fizyczne, zajęcia dla najmłodszych oraz prezentacje robotów, łazika marsjańskiego, modeli samolotów, bolidu i wielu innych politechnicznych „gadżetów”. Wstęp na IV Nocne Spotkania z Nauką nie wymaga rejestracji. Udział w Dniach Otwartych Politechniki Rzeszowskiej jest bezpłatny.

Szczegółowe informacje oraz program Dni Otwartych znajdują się na stronie: dniotwarte.prz.edu.pl.

Red.

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4