INTELEKTUALNY MELANŻ – twórcy projektu zachęcają rzeszowian do współpracy

KATEGORIA: EDUKACJA / 8 sierpnia 2021

Fot. Pixabay.com

Każdy cel można osiągnąć i są na to konkretne przykłady. Skoro 15-letnia Greta Thunberg potrafiła poruszyć masy, aby przeciwdziałać globalnemu ociepleniu, 19-letnia Iga Świątek przeciwstawiła się prognozom buchmacherów i wygrać w spektakularnym stylu Roland Garros, zatem jest to może i Twój czas na realizacje swoich celów? I odpowiedni czas na to, by młodzież masowo zaczęła robić coś znaczącego dzięki dobrej zachęcie? Z całą pewnością byłoby to cenne dla konkretnej społeczności szkolnej, lokalnej, miasta czy regionu, aby w czasach powszechnego dryfowania przez życie, ktoś w końcu postanowił osiągnąć więcej niż ktokolwiek od niego oczekuje. Twórcy „INTELEKTUALNEGO MELANŻU” mają na to pomysł i mogą już pochwalić się pewnymi sukcesami swojego projektu.

Cel – uchwytny, czy nieuchwytny?

Cel sprawia, że dążenie do niego rozwija nas. To właśnie dzięki dążeniu do celu potrafimy odmieniać i rozwijać nasze otoczenie, zarówno w naszym życiu rodzinnym jak i na ścieżce naszej kariery zawodowej. A szczególnie ambitne cele inspirują nas do działania i powodują, że chce nam się pracować do późna i wstawać wcześnie rano.

Niestety równie często uważamy, że niektóre nasze cele wydają się tak bardzo poza zasięgiem, że nawet nie podejmujemy próby ich osiągnięcia. I dotyczy to w równym stopniu dorosłych jak i młodzieży. Kiedyś Heraklit powiedział: „Kto nie dąży do rzeczy niemożliwych, nigdy ich nie osiągnie.”

Powyższy cytat nie jest sloganem, a najprawdziwszą prawdą, tyle, że szczególnie osobom w dojrzałym wieku często już nie chce się dążyć do obranych niegdyś celów. Czasem wynika to też z faktu, że z wiekiem cele i marzenia się dewaluują. Choć przede wszystkim głównym hamulcowym chęci realizowania ambitnych celów bywamy my sami oraz brak wsparcia i motywacji kogoś, kto kroczy przez życie obok nas – rodzice, rodzeństwo, nauczyciele, szefowie i koledzy z pracy, czy partnerzy w życiu prywatnym. A co by się stało, gdybyśmy od najmłodszych lat mieli wsparcie osób, które nas inspirują do działania, do wychodzenia z własnej strefy komfort, by osiągnąć cel. Szczególnie młodzi ludzi mogą i powinni wyznaczać sobie ambitne cele. Dzisiejszy powszechny dostęp do wiedzy, narzędzi, komunikacji i finansowania powodują, że jest to możliwe i to od zaraz. A przecież młodzi ludzi tylko czeka na pozytywne wyzwania i wsparcie swoich kreatywnych działań.

INTELEKTUALNY MELANŻ znowu aktywuje młodych

Na przełomie 2020 i 2021 roku uruchomiony został projekt „INTELEKTUALNY MELANŻ” o czym już pisaliśmy Wam TUTAJ, w celu nauczenia 1 MILIONA młodzieży logicznego myślenia. Celem projektu jest edukacja nauczycieli, którzy inspirują swoich podopiecznych do realizacji ambitnych celów. Odpowiednio zmotywowani młodzi ludzi potrafią czasem mocno zaskoczyć kreatywnością swoich nauczycieli. Przykładem może być grupa młodzieży, która podjęła wyzwanie grupowego sukcesu w olimpiadzie z Biologii, wykorzystując przy tym narzędzie „Drzewa Ambitnego Celu”.

Fot. Pixabay.com

Grupa złożona z uczniów Liceum Ogólnokształcącego w Rzeszowie o profilu Biologiczno-Chemicznym postanowiła wyznaczyć sobie cel: Zostać Laureatem Olimpiady Biologicznej. Następnie zidentyfikowała kluczowe przeszkody na drodze do obranego celu:

(a) Lenistwo; (b) Brak czasu dla przyjaciół; (c) Brak czasu na zainteresowania, pasje; (d) Bardzo dużo materiału do nauki; (e) Brak czasu na naukę; (f) Nie znajomość zakresu materiału; (g) Brak motywacji; (h) Brak potrzebnych materiałów i wiedzy o nich; (i) Niezdecydowanie w sprawie tematu pracy; (j) Nieznajomość terminu Olimpiady.

Następnie młodzi uzgodnili wynikającą z nich listę celów pośrednich, gdzie co do zasady każdy cel koresponduje z jedną z wcześniej zidentyfikowanych przeszkód:

(a) Przezwyciężyliśmy lenistwo i mamy chęci i motywacje do nauki; (b) Mamy czas dla przyjaciół; (c) Mamy czas na zainteresowania i pasje; (d) Opanujemy cały materiał do nauki;(e) Mamy czas na naukę; (f) Znamy zakres materiału; (g) Mamy motywację do nauki; (h) Mamy potrzebne materiały; (i) Mamy temat pracy; (j) Znamy terminy Olimpiady.

I tak powstał ramowy plan całego przedsięwzięcia.

Nagranie autora przykładu „drzewa ambitnego celu” można zobaczyć poniżej.

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że korzyści z takiego podejścia do wyzwań jest wiele. Po pierwsze - uczniowie uczą się wyznaczać cele wykraczające daleko poza ich naturalną strefę komfortu. Po drugie - robią to w formacie pracy grupowej, co ich integruje i jednoczy. Po trzecie - co najmniej części z nich pozwoli to osiągnąć bardzo ambitne cele, co przełoży się na ogromną wiarę we własną sprawczość i lepszą jakość życia. Po czwarte, nawet jeżeli cześć z nich nie osiągnie sukcesu to samo doświadczenie próby osiągnięcia celu jest ogromnie wartościowe i to niezależnie od tego, czy sukces zostanie ostatecznie osiągnięty.

Jak Ty możesz wesprzeć CEL: 1 mln myślącej młodzieży?

- O ile chciałbyś aby otaczająca nas młodzież, a być może także twoje własne dzieci, potrafiła wyznaczyć ambitny cel i przełożyć go na operacyjny plan działania – innymi słowy, aby myślały logicznie, to zdecydowanie zapraszamy do wsparcia naszego projektu. Rekrutujemy obecnie szkoły, nauczycieli, psychologów zainteresowanych nauką logicznego myślenia dla swoich podopiecznych – mówi Paweł Schmidt - twórca Projektu „INTELEKTUALNY MELANŻ.”

Inicjatorzy projektu „INTELEKTUALNY MELANŻ” mają już za sobą drugą edycję tej inicjatywy. Jak twierdzi Paweł Schmidt widać już ogromne efekty współpracy z młodzieżą w postaci: lepszego przewidywania konsekwencji swoich działań, systemowego rozwiązywania konfliktów, wyznaczania i realizacji ambitnych celów oraz zwiększonego i świadomego zaangażowania w edukację. Co jak mówi twórca projektu daje im ogromną motywację do dalszej pracy, by osiągnąć cel zainspirowania 1 miliona młodych osób do logicznego myślenia.

- Głęboko wierzymy, że w ten sposób przyczynimy się do budowania świadomego, otwartego i kreatywnego pokolenia podkreśla Paweł Schmidt.

Wszystkie zainteresowane osoby mogą kontaktować się z twórcami projektu poprzez stronę www TUTAJ lub bezpośrednio z Kacprem Łobosem pod numerem telefonu 530787506 lub adresem mailowym - kl@toc.org.pl

Red.

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4