Nowy 71. rok akademicki na Politechnice. „Świat potrzebuje inżynierów”

KATEGORIA: EDUKACJA / 8 października 2021

Fot. Paweł Bialic

Politechnika Rzeszowska rozpoczęła w piątek (8 października) kolejny już 71. rok akademicki. Inauguracja odbyła się w efektownym stylu na terenie Ośrodka Kształcenia Lotniczego PRz w Jasionce. Uroczystość była okazją do wręczenia medali osobom zasłużonym dla uczelni, pasowania studentów i doktorantów oraz wręczenia certyfikatów ukończenia szkolenia dla studentów pilotażu.

Rektor PRz: „Świat potrzebuje inżynierów”

Przygotowanie inauguracji 71. roku akademickiego Politechniki Rzeszowskiej mogło robić wrażenie. Scena postawiona w jednym z hangarów OKL w Rzeszowie stanęła w towarzystwie dwóch samolotów. Na rozpoczęcie roku przybyło wielu gości. Wymienić można wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzatę Jarosińską-Jedynak, wojewodę podkarpackiego Ewę Leniart, członka zarządu województwa Stanisława Kruczka, wiceprezydentów Rzeszowa Dariusza Urbanika i Jolantę Kaźmierczak, bp Edwarda Białogłowskiego czy starostę rzeszowskiego Józefa Jodłowskiego. Byli też podkarpaccy parlamentarzyści, pracownicy i studenci Politechniki Rzeszowskiej oraz rektorzy innych uczelni wyższych w Polsce.

W przemówieniu inauguracyjnym rektor Politechniki Rzeszowskiej prof. dr hab. inż. Piotr Koszelnik zwracał uwagę na rolę uczelni jako wiodącego ośrodka badawczego. Podkreślał, że specyfika Podkarpacia jako regionu przemysłowego wymaga szkolenia inżynierów.

- Potrzebujemy mechaników, konstruktorów, budowniczych, chemików, elektryków i elektroników, automatyków, informatyków oraz specjalistów analizy i przetwarzania danych, logistyków czy ekspertów od nowoczesnych materiałów - mówił prof. Piotr Koszelnik podkreślając, że Politechnika daje szanse na zdobycie takiego wykształcenia, a dzięki temu wysoko płatnej pracy.

Jak dodał rektor Politechniki Rzeszowskiej, kształcenie inżynierów jest szczególnie ważne w związku z wchodzeniem w dobę przemysłu 4.0, gdzie oprócz wykonywania zadań zgodnych z projektem, wymagana jest kreatywność i bycie twórczym.

- My takich inżynierów kształcimy i będziemy to robić. Dla regionalnego przemysłu i nie tylko, ponieważ świat potrzebuje inżynierów, Polska potrzebuje inżynierów i Podkarpacie potrzebuje inżynierów i nie są to slogany, ale twarde fakty - stwierdził rektor Politechniki Rzeszowskiej.

Plany uczelni

Prof. Koszelnik mówił też o najbliższych planach i wyzwaniach jakie stoją przed Politechniką Rzeszowską. To przede wszystkim budowa Laboratorium Napędów Wodorowych. Oprócz tego stworzenie we współpracy z Polską Agencją Kosmiczną instrumentu obserwatorium kosmicznego w Bezmiechowej.

- Dużą i kluczową inwestycją wymagającą dofinansowania, jest też budowa nowego budynku dla Wydziału Informatyki, którego koszt z wyposażeniem może wynieść 70 mln zł. Nie rezygnujemy też z Centrum Sportu Akademickiego – dodał rektor Politechniki Rzeszowskiej.

Rektor rzeszowskiej uczelni odniósł się również do ostatniego czasu gdy zajęcia na Politechnice Rzeszowskiej odbywały się głównie zdalnie z powodu pandemii koronawirusa. W związku z tym częstym źródłem informacji dla studentów był Internet. Jak podkreślał, taki stan rzeczy będzie dużym wyzwaniem dla wykładowców, aby wskazywać studentom prawdziwe źródła wiedzy i wykorzystać w pełni ich potencjał.

Po przemówieniu odbyło się ślubowanie i pasowanie studentów I roku studiów oraz doktorantów. Następnie nastąpiło wręczenie certyfikatów ukończenia szkolenia studentom pilotażu - absolwentom Politechniki Rzeszowskiej, którzy zawód pilota zdobywali w Ośrodku Kształcenia Lotniczego w Jasionce.

Goście o Politechnice

W czasie inauguracji głos zabrali również zaproszeni goście. Sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak – absolwentka Politechniki Rzeszowskiej, zwracała uwagę studentom uczelni, że kluczem do osiągnięcia sukcesu zawodowego jest ciężka praca i wytrwałość w dążeniu do celu. Dodała, że to na barkach dzisiejszych studentów, może spoczywać ciężar odbudowy polskiej gospodarki po kryzysie związanym z pandemią.

- Podkarpacie słynie z kreatywnych osób i tej kreatywności i ciekawych pomysłów życzę Państwu, po to aby rozwijać uczelnię, ale także naszą gospodarkę, bo tego potrzebujemy wychodząc z pandemii - powiedziała minister Jarosińska-Jedynak.

Wojewoda podkarpacki Ewa Leniart przeczytała list od premiera Mateusza Morawieckiego napisany z okazji inauguracji roku akademickiego na Politechnice Rzeszowskiej. Sama od siebie życzyła kadrze naukowo-dydaktycznej i studentom wszelkiej pomyślności oraz satysfakcji z podejmowania nowych wyzwań. Podkreśliła, że Politechnika Rzeszowska jest bardzo ważnym ośrodkiem akademickim dla naszego województwa i tej części Polski.

- Wierzę głęboko, że ogromna determinacja do odkrywania prawdy naukowej ze strony środowiska akademickiego, studentów sprawi, że rozwój regionu będzie dokonywał się tak szybko i dynamicznie, jak to obserwujemy w ostatnim czasie - mówiła Ewa Leniart.

Dzisiejsza uroczystość byłą również okazją do wręczenia odznaczeń i wyróżnień – Medali za Długoletnią Służbę, odznaki „Zasłużony dla Kultury Polskiej, medali Komisji Edukacji Narodowej oraz medali „Zasłużony dla Politechniki Rzeszowskiej”.

***

Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza to najstarsza i największa uczelnia techniczna w południowo-wschodniej Polsce. Została powołana 1 października 1974 r., jednak jej początki sięgają 1951 r., kiedy utworzono Wieczorową Szkołę Inżynierską. W jubileuszowym dla niej roku 2016, gdy obchodziła swoje 65-lecie, uzyskała status uniwersytetu technicznego.

Politechnika kształci ponad 14 tys. studentów na siedmiu wydziałach. To cieszący się międzynarodowym uznaniem ośrodek badawczy, który współpracuje z szeregiem instytucji w Polsce i na całym świecie.

Od 1976 roku Politechnika Rzeszowska – jako jedyna uczelnia w kraju – prowadzi kształcenie pilotów lotnictwa cywilnego. Szkolenie studentów elitarnej specjalności „pilotaż” odbywa się w Ośrodku Kształcenia Lotniczego Politechniki Rzeszowskiej w Jasionce, zgodnie z programem szkolenia zatwierdzonym przez Urząd Lotnictwa Cywilnego, spełniającym wymagania przepisów europejskich.

Karol Woliński

Zdjęcia: Paweł Bialic

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4