Pierwszy dzień matur w Rzeszowie.Był „Pan Tadeusz” i „Noce i Dnie”

KATEGORIA: EDUKACJA / 4 maja 2022

Fot. Paweł Bialic

„Pan Tadeusz” i „Noce i Dnie” – z tymi tytułami musieli mierzyć się tegoroczni maturzyści podczas egzaminu z języka polskiego. Matura po dwóch latach odbyła się w końcu bez obostrzeń pandemicznych.

Już bez maseczek

Na Podkarpaciu egzamin dojrzałości zdaje w tym roku ponad 20 tys. maturzystów. 16,7 tys. przystąpiło do niego po raz pierwszy. Pozostali albo nie zdali matury w poprzednich latach, albo chcieli poprawić swoje wyniki. W samym Rzeszowie maturzystów było 4 481 – oczywiście najwięcej na Podkarpaciu. Tegoroczna matura po raz pierwszy od dwóch lat odbywa się bez obostrzeń sanitarnych. Zdający nie musieli zatem przychodzić do szkół w maseczkach, nie było też pomiarów temperatury przed wejściem.

Centralna Komisja Egzaminacyjna informowała, że w czasie matur obowiązywały ogólne zasady dla szkół związane z kwestiami higieny. Mowa tu o częstym myciu rąk, ochronie podczas kichania i kaszlu, czy dotkania oczu i nosa oraz wietrzenia sal.

„Pan Tadeusz” i „Noce i Dnie”

Tradycyjnie jak co roku na pierwszy ogień poszedł egzamin z języka polskiego. Rozpoczął się on punktualnie o godzinie 9.00 i potrwał 170 minut. W pierwszej części zdający zmierzyli się z pytaniami zamkniętymi oraz otwartymi.

W drugiej części musieli napisać wypracowanie wybierając jeden z trzech tematów. Pierwszy opierał się o Pana Tadeusza Adama Mickiewicza i dotyczył tego czym dla człowieka może być tradycja. W drugim na podstawie fragmentu „Nocy i Dni” Marii Dąbrowskiej maturzyści mieli odpowiedzieć na pytanie kiedy relacja z drugim człowiekiem staje się źródłem szczęścia. Trzecim tematem do wyboru była interpretacja wiersza Józefa Barana „Najkrótsza definicja człowieka”.

- Egzamin nie był trudny, wybrałam temat z „Pana Tadeusza” wydaje mi się, że dobrze poszło - powiedziała nam po egzaminie Kinga, jedna z absolwentek I Liceum Ogólnokształcącego w Rzeszowie.

Fot. Paweł Bialic

Pora na kolejne egzaminy

W czwartek maturzystów czekają egzaminy z matematyki, a w piątek z języka obcego. Te części wydają się mniej stresujące według maturzystów z I LO.

- Język polski wydawał się najtrudniejszy, do tego dochodziły nerwy związane z samym przystąpieniem do pierwszego egzaminu. Teraz znamy wszystkie procedury i będzie łatwiej - stwierdziła tuż po egzaminie Martyna, jedna z licealistek.

Po piątkowych egzaminach z języka obcego maturzystów czeka dwa dni weekendu. Później będą prowadzone egzaminy z przedmiotów dodatkowych. Egzaminy maturalne potrwają do 23 maja.

Aby uzyskać świadectwo maturalne konieczne jest przystąpienie do trzech egzaminów podstawowych (język polski, matematyka, język obcy) i zdanie ich z minimalnym wynikiem 30 procent. Oprócz tego konieczne jest przystąpienie do jednego egzaminu pisemnego na poziomie rozszerzonym. Tutaj nie ma jednak określonego progu zaliczenia.

Podobnie jak w poprzednim roku część ustna egzaminu nie jest obowiązkowa. Mogą w niej wziąć udział uczniowie, którym będzie to potrzebne by wziąć udział w rekrutacji na studia.

Karol Woliński

Fot. Paweł Bialic

Fot. Paweł Bialic

Fot. Paweł Bialic

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4