Dzięki IPN dzieci z Ukrainy będą mogły historię Polski poznać w ojczystym języku

KATEGORIA: EDUKACJA / 5 maja 2022

Fot. Paweł Bialic

500 egzemplarzy przewodnika historycznego w języku ukraińskim przekazał podkarpackim szkołom Instytut Pamięci Narodowej. Publikacje mają pomóc uczniom, którzy uciekli z ogarniętej wojną Ukrainy w poznawaniu polskiej historii.

500 przewodników dla szkół w regionie

Akcja przekazania przewodników historycznych po Ukraińsku do polskich szkół została zainagurowana w środę 4 maja przez dyrektora IPN Karola Nawrockiego i Ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka. Łącznie wydrukowano na razie 8 tys. egzemplarzy Путівник з історії Польщі 966–2016 (Przewodnik po historii Polski 966–2016).

Do podkarpackich szkół trafi 500 egzemplarzy. Książki obecnie trafiły do Kuratorium Oświaty, które zajmie się ich dystrybucją w placówkach edukacyjnych.

- Przekazujemy kuratorium oświaty te 500 egzemplarzy i mamy nadzieję, że trafią one do młodzieży ukraińskiej, co będzie dla nich wstępem do zapoznania się z historią Polski. - mówił w czasie czwartkowej konferencji prasowej dyrektor rzeszowskiego oddziału IPN Dariusz Iwaneczko.

5 tys. dzieci z Ukrainy na Podkarpaciu

Jak poinformowała podkarpacki kurator oświaty Małgorzata Rauch obecnie do podkarpackich szkół uczęszcza 5141 ukraińskich dzieci. Najwięcej dzieci chodzi do szkół podstawowych – ponad 3,6 tys. Kurator Rauch podkreślała, że zapotrzebowanie na tego typu publikacje w szkołach jest spore.

- Przewodnik dedykowany jest uczniom szkół podstawowych i ponad podstawowych, pozwala zorientować się w kontekście historycznym o najważniejszych wydarzeniach i postaciach, które kreowały historię Polski, również tę najnowszą - podkreśla podkarpacki kurator oświaty.

Na zdjęciu podkarpacki kurator oświaty Małgorzata Rauch i dyrektor rzeszowskiego oddziału IPN Dariusz Iwaneczko.
Fot. Paweł Bialic

Podręcznik jak już wspomniano trafi w liczbie 500 egzemplarzy do podkarpackich szkół. Możliwe, że będzie kolejny dodruk. Mogą z niego korzystać zarówno uczniowie jak i nauczyciele. Jest on także dostępny w wersji online.

- W pierwszej kolejności chcemy trafić z przewodnikiem do tych szkół, w których uczniów z Ukrainy jest najwięcej. Mowa tu o placówkach w dużych miastach, w tym przede wszystkim w Rzeszowie - dodaje Małgorzata Rauch.

TUTAJ znajdziesz wersję online przewodnika.

Co znajdziemy w przewodniku?

Przewodnik po historii Polski 966–2016 został wydany 2018 roku. Jego autorami są historycy IPN Łukasz Kamiński i Maciej Korkuć. Książka ma dotyczyć najważniejszych wydarzeń w historii Polski. Zaczyna się od chrztu Polski, a kończy się w na czasach współczesnych, opisuje m.in. katastrofę smoleńską z 2010 roku. Mieści ponad 150 ilustracji i 20 map.

Publikacja porusza również w dosyć ogólny sposób trudne tematy we wspólnej historii polsko-ukraińskiej – zbrodnie Wołyńską czy Akcję „Wisła”. Więcej o wspólnej historii obu państw uczniowie z Ukrainy mogą dowiedzieć z książki „Polska – zarys dziejów”, którą rzeszowski IPN również rozdawał w podkarpackich szkołach po wybuchu wojny.

- Kwestia postawy władz II RP wobec mniejszości ukraińskiej, zbrodni wołyńskiej czy inne relacje polsko-ukraińskie są pokazane w podręczniku „Polska - zarys dziejów” tak jak powinny. Są dobrze oceniane przez ukraińskich historyków jako bardzo obiektywne i bezemocjonalne pokazanie faktografii - podkreśla Dariusz Iwaneczko.

Karol Woliński

Fot. Paweł Bialic

Na zdjęciu podkarpacki kurator oświaty Małgorzata Rauch
Fot. Paweł Bialic

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4