Absolwent Politechniki nagrodzony za koncepcję taniego silnika rakietowego

KATEGORIA: EDUKACJA / 16 stycznia 2019

Piotr Skoczylas
Fot. Materiały prasowe Politechniki Rzeszowskiej

- Piotr Skoczylas, absolwent Wydziału Budowy Maszyn i Lotnictwa Politechniki Rzeszowskiej zajął pierwsze miejsce w Konkursie o Nagrodę Naukową Prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej za najlepszą studencką pracę dyplomową z zakresu inżynierii kosmicznej - informuje Katarzyna Kadaj-Kuca, rzecznik prasowy i kierownik Działu Promocji Karier i Rozwoju Politechniki Rzeszowskiej.

Absolwent Politechniki Rzeszowskiej otrzymał pierwszą nagrodę w kategorii prac inżynierskich za pracę pt. „The Theseus engine A proposal for reliable and affordable suborbital propulsion system”, w której przedstawił koncepcję stosunkowo taniego i niezawodnego silnika rakietowego do pojazdów suborbitalnych.

- W mojej pracy inżynierskiej przeanalizowałem możliwe koncepcje pojazdów suborbitalnych, a następnie skupiłem się nad projektem koncepcyjnym samego silnika. Innowacyjnością, która upraszczała budowę silnika oraz jego późniejszy serwis było zastosowanie 98% nadtlenku wodoru jako utleniacza, który w połączeniu z kerozyną (paliwo) dzięki niekriogenicznym właściwościom oraz wysokim osiągom zapewnić może optymalne warunki do lotów suborbitalnych – wyjaśnia Piotr Skoczylas.

Praca została napisana pod kierunkiem prof. dr hab. inż. Marka Orkisza z Katedry Samolotów i Silników Lotniczych WBMiL. W proces powstawania pracy inżynierskiej zaangażowany był również dr inż. Piotr Wygonik.

- Nagroda jest dla mnie miłym wyróżnieniem i zachętą do dalszego rozwijania się w kierunku inżynierii kosmicznej – dodaje Piotr Skoczylas.

Celem Konkursu o Nagrodę Naukową Prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej jest m.in. promowanie indywidualnych oraz zespołowych osiągnięć studentów polskich uczelni wyższych z zakresu inżynierii kosmicznej.

Konkurs jest kolejnym z działań podjętych przez Polską Agencję Kosmiczną w ramach opracowywanego obecnie Priorytetowego Krajowego Programu Kosmicznego, który w sposób kompleksowy odpowie na najbardziej palące potrzeby sektora kosmicznego w Polsce.

Red.

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4