Podkarpackie Centrum Nauki będzie mieć szkoły partnerskie. 15 z Rzeszowa

KATEGORIA: EDUKACJA / 18 stycznia 2019

Podpisanie umowy. Od lewej: Tomasz Michalski, wicedyrektor WDK, Małgorzata Rauch, podkarpacki kurator oświaty i Władysław Ortyl, marszałek województwa podkarpackiego
Fot. Paweł Bialic

Pod koniec 2022 roku ma zostać otwarte Podkarpackie Centrum Nauki, które będzie znajdowało się tuż obok Centrum Wystawienniczo-Kongresowego G2A Arena w podrzeszowskiej Jasionce. W piątek w Rzeszowie podpisano porozumienie pomiędzy Wojewódzkim Domem Kultury, który jest głównym podmiotem realizującym inwestycję i Podkarpackim Kuratorem Oświaty w sprawie powstania Systemu Szkół Partnerskich Podkarpackiego Centrum Nauki oraz współpracy na innych polach.

Marszałek Władysław Ortyl, który również uczestniczył w podpisywaniu porozumienia stwierdził, że oprócz budowy centrum, ważne jest również to kto i w jaki sposób będzie z niego korzystał.

- To oczywiście ważna sprawa aby Podkarpackie Centrum Nauki Łukasiewicz nie było tylko budynkiem, ale żeby do tego dołączyło szereg instytucji, które z nim współpracują, budując sieć podkarpackich szkół korzystających z tego projektu. Chcemy aby nasza młodzież jak najczęściej przyjeżdżała do centrum - powiedział marszałek Ortyl.

Władysław Ortyl potwierdził również, że w tym roku poznamy ostateczny projekt Podkarpackiego Centrum Nauki Łukasiewicz.

- Dzisiaj przygotowujemy dokumenty, aby w tym roku ogłosić przetarg na ostateczną wersję projektu. Wciąż chcemy aby cała realizacja projektu zakończyła się w 2020 roku - stwierdził marszałek województwa podkaprackiego.

Koncepcja Podkarpackiego Centrum Nauki
Fot. Pracownia F11

System Szkół Partnerskich Podkarpackiego Centrum Nauki ma objąć 80-100 jednostek oświatowych z całego Podkarpacia. Według założeń tego projektu w każdym powiecie województwa powinno znaleźć się co najmniej trzy szkoły, które będą wchodziły w skład SSPPCN. Na ten moment swój udział w projekcie zadeklarowało 75 szkół z całego regionu.W Rzeszowie na razie zgłosiło się 15 jednostek oświatowych: Przedszkole nr 19, Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 10, Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 3 wraz z Szkołą Podstawową nr 13, Szkoła Podstawowa nr 25, Szkoła Podstawowa nr 28, Gimnazjum nr 8 (obecnie Szkoła Podstawowa nr 21), Gimnazjum nr 9 z oddziałami dwujęzycznymi (obecnie IX Liceum Ogólnokształcące), Zespół Szkół nr 2 w Rzeszowie, Zespół Szkół Ekonomicznych w Rzeszowie, Zespół Szkół Energetycznych w Rzeszowie, Akademickie Liceum Ogólnokształcące w Rzeszowie, Szkoła Podstawowa nr 2, Szkoła Podstawowa nr 17 z Oddziałami Integracyjnymi, Zespół Szkół Technicznych im Eugeniusza Kwiatkowskiego oraz Zespół Szkolno Przedszkolny nr 7 wraz ze Szkołą Podstawową nr 7.

Zastępca dyrektora Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie Tomasz Michalski, który jest odpowiedzialny za inicjatywę powstania Podkarpackiego Centrum Nauki uważa, że mimo tego, iż Centrum ma powstać w 2022 roku, to już teraz dobrym rozwiązaniem jest konsultacja działania centrum ze szkołami, czyli jednostkami, które są najbardziej zainteresowane powstaniem centrum.

- Chodzi nam o to, aby już w tak wczesnym etapie powstawania centrum włączyć w ten proces szkoły, aby przekazywał nam one swoje pomysły na to, jak to centrum ma wyglądać. Chcemy poznać opinie szkół dotyczącą tego co w naszym centrum miałoby się znaleźć, jakie zajęcia by ich interesowały - tłumaczył zastępca dyrektora WDK w Rzeszowie.

Według Tomasza Michalskiego przynależenie do sytemu partnerskiego będzie wiązało się z korzyściami dla szkół.

- Chcielibyśmy aby te szkoły, które wejdą w skład systemu partnerskiego miały pewnego rodzaju udogodnienia na przykład w związku z rezerwacją wizyty w naszym centrum - uważa Michalski.

Tomasz Michalski, zastępca dyrektora Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie do spraw PCN
Fot. Paweł Bialic

Anna Dziama z Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, które istnieje już od 2010 roku uważa, że powstanie podobnych inicjatyw w innych częściach Polski powoduje zdrową konkurencje i pole do szerokiej współpracy.

- My jako ten „starszy brat” nie będziemy patrzeć na takie projekty z góry, będziemy chcieli współpracować na wielu polach również z tym centrum, które mamy nadzieję, że powstanie w 2022 roku - uważa Anna Dziamia z Centrum Nauki Kopernik.

Przedstawicielka Centrum Nauki Kopernik zdradziła również, co według niej jest najważniejszym celem tego typu instytucji.

- Nas odwiedza co roku ok. 30 tysięcy nauczycieli wraz z uczniami i wszyscy z nich stają przed jednym dylematem. Co zrobić aby powrócić do osobistego doświadczania przez dziecko, poznawania doświadczeń zjawisk czy obiektów nie tylko przez podręczniki zeszyty czy tablice interaktywne ale również przez manipulowanie pewnymi zmiennymi - tłumaczyła Anna Dziama.

Anna Dziama, zastępca dyrektora ds. programowych Centrum Nauki Kopernik
Fot. Paweł Bialic

Przypomnijmy, że koszt inwestycji wyniesie 83 mln złotych. Wkład własny województwa podkarpackiego to ok. 15 proc., reszta pochodzi z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego.

Będzie to 3-kondygnacyjny, częściowo podpiwniczony budynek o wysokości do 19,5 m. Całkowita powierzchnia budynku wyniesie 6 tys. 560 metrów kwadratowych, w tym ponad 3 tys. m kw. powierzchni wystawienniczej. Za koncepcję oraz program funkcjonalno-użytkowy odpowiada Pracownia Projektowa F11 z Krakowa.

Oprócz części ekspozycyjnej w centrum znajdzie się zespół laboratoriów i pracowni edukacyjnych. Obejmował będzie 3 laboratoria dedykowane fizyce, chemii i biologii oraz dużą, ponad 160-metrową pracownię warsztatową, w której odbywać będą się zajęcia politechniczne związane z konstruowaniem, budowaniem urządzeń, przyrządów, modelarstwem i majsterkowaniem

Jak informuje Urząd Marszałkowski, ogłoszenie postępowania na wyłonienie generalnego wykonawcy budynku w trybie „zaprojektuj i wybuduj” na bazie opracowanej koncepcji architektonicznej i PFU planowane jest w I kwartał 2019 r. Ogłoszenie postępowania na wyłonienie wykonawców ekspozycji planowane jest w na przełomie II i III kwartału tego roku. Sama budowa ma ruszyć w 2020 roku. Równolegle prowadzone będzie postępowanie na zaprojektowanie i wykonanie ekspozycji.

Podkarpackie Centrum Nauki ma zostać otwarte na przełomie listopada i grudnia 2022 roku.

Karol Woliński

Marszałek Władysław Ortyl
Fot. Paweł Bialic

Od lewej: Tomasz Michalski, wicedyrektor WDK, Małgorzata Rauch, podkarpacki kurator oświaty i Władysław Ortyl, marszałek województwa podkarpackiego
Fot. Paweł Bialic

Podkarpacki kurator oświaty Małgorzata Rauch
Fot. Paweł Bialic

Tomasz Michalski, zastępca dyrektora Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie do spraw PCN
Fot. Paweł Bialic

Anna Dziama i Tomasz Michalski
Fot. Paweł Bialic

Koncepcja Podkarpackiego Centrum Nauki
Fot. Pracownia F11

Koncepcja Podkarpackiego Centrum Nauki
Fot. Pracownia F11

Koncepcja Podkarpackiego Centrum Nauki
Fot. Pracownia F11

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4