Miejska inauguracja roku szkolnego. Nowa szkoła na Drabiniance robi wrażenie

KATEGORIA: EDUKACJA / 1 września 2022

Fot. Karol Woliński

W czwartek 1 września ponad 51 tys. dzieci i młodzieży rozpoczęło kolejny rok szkolny w Rzeszowie. Uroczysta miejska inauguracja nauki w tym roku odbyła się w nowo wybudowanym Zespole Szkolno-Przedszkolnym przy ul. Kwiatkowskiego.

Wyjątkowy rok szkolny

W rozpoczęciu roku szkolnego w placówce przy ul. Kwiatkowskiego udział wzięli przedstawiciele władz miasta z prezydentem Konradem Fijołkiem na czele, była też wicewojewoda podkarpacki Jolanta Sawicka, wicestarosta rzeszowski Lucyna Sokołowska oraz biskup rzeszowski Jan Wątroba. Byli też pracownicy nowej szkoły oraz oczywiście uczniowie.

Inauguracja nauki w szkole przy Kwiatkowskiego rozpoczęła się symboliczną minutą ciszy ku pamięci zmarłego kilka dni temu wieloletniego prezydenta Rzeszowa Tadeusza Ferenca. Obecny włodarz miasta Konrad Fijołek podkreślał zasługi swojego poprzednika w realizacji tej inwestycji.

- Otwieramy dzisiaj rok szkolny w tej pięknej i nowoczesnej szkole, a znajdujemy się tutaj dzięki inicjatywie jednego człowieka – Tadeusza Ferenca - mówił Konrad Fijołek dziękując wszystkim osobom zaangażowanym w realizację inwestycji.

Fot. Grzegorz Bukała/Urząd Miasta Rzeszowa

Konrad Fijołek zaznaczał, że ten rok szkolny będzie wyjątkowy, ponieważ w rzeszowskich szkołach pojawi się wiele dzieci z Ukrainy, które wraz ze swoimi rodzinami musiało uciekać ze swojej ojczyzny w związku z napaścią Rosji.

- Wśród kilkudziesięciu tysięcy uczniów, którzy rozpoczną naukę w naszym mieście, znajdą się też również ci, którzy chronią się u nas przed wojną. Dziękuję wszystkim rzeszowskim dzieciom i rodzicom za to, że tak świetnie potrafiliście się nimi do tej pory tak dobrze zaopiekować – mówił prezydent Rzeszowa.

List z okazji rozpoczęcia roku szkolnego w imieniu wojewody podkarpackiego Ewy Leniart przeczytała wicewojewoda Jolanta Sawicka.

Fot. Grzegorz Bukała/Urząd Miasta Rzeszowa

Nowa szkoła za 40 mln zł

Na nowo otwarty zespół oświatowy na osiedlu Drabinianka składa się szkoła podstawowa i przedszkole. Inwestycja kosztowała budżet miasta prawie 40 mln zł.

- Drabinianka stała się w ostatnich latach najliczniejszym rzeszowskim osiedlem, więc przedszkole i szkoła podstawowa są tu niezwykle potrzebne – podkreślał Konrad Fijołek.

W tym roku szkolnym w zespole placówek nauka będzie się odbywać w przedszkolu oraz klasach 1-6. Będzie tam największy oddział przedszkolny w mieście, do którego ma uczęszczać 300 dzieci. Z kolei do podstawówki pójdzie 350 uczniów.

- Kadrę pedagogiczną dobraliśmy z ogromną rozwagą, dzieci będą u nas pod najlepsza opieką – zapewniała Małgorzata Adamska - Jesiołkiewicz, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 37.

Nowa szkoła ma aulę do organizacji występów teatralnych, tanecznych czy koncertów, która pomieści ok. 250 osób na widowni. Jest przestronny hol z szatniami, stołówka, kuchnia, biblioteka z mediateką, 6 sal lekcyjnych do nauczania wczesnoszkolnego, 7 pracowni z zapleczem dydaktycznym (w tym pracownię biologiczną, fizyczno-chemiczną i plastyczną), 3 sale komputerowe, 4 sale do nauki języków obcych, 6 sal lekcyjnych, gabinet higienistki i pedagoga, pokój nauczycielski z zapleczem oraz 3 świetlice. Na zewnątrz, na dziedzińcu funkcjonują 2 place zabaw.

Kompleks sportowy to boiska, trzytorowa bieżnia, i skocznia w dal. Przed budynkiem powstała zatoczka m.in. do zatrzymania pojazdu na nie więcej niż 1 minutę w celu wysadzenia dzieci bez odprowadzania do szkoły. Dla rodziców młodszych dzieci i nauczycieli jest parking na 60 pojazdów.

Fot. Grzegorz Bukała/Urząd Miasta Rzeszowa

Owoce zamiast chipsów

Jak dodał prezydent Rzeszowa, jednym z głównych zadań postawionych przed kadrą pedagogiczną nowej szkoły będzie nacisk na naukę języków obcych.

- Stąd zatrudniliśmy nauczycieli, którzy bardzo dobrze znają język angielski, tak aby dzieci kończąc tutaj naukę mogły płynnie posługiwać się tym językiem - zaznaczył prezydent miasta.

W części szkolnej zaprojektowano cześć sportową, na którą składa się: duża hala sportowa (o powierzchni ponad 780 m kw.) z zapleczem szatniowo-sanitarnym i magazynowym, sala fitness (o powierzchni ponad 158 m kw.) oraz siłownia (około 55 metrów kwadratowych).

- Także troszczymy się o to by zadbać o rozwój fizyczny oraz zdrowie naszych dzieci, tu nie będzie chipsów i coca-coli, ale owoce i woda - podkreślał prezydent Rzeszowa.

Dariusz Urbanik, wiceprezydent Rzeszowa zwracał natomiast uwagę na wysokie zaawansowanie techniczne budynku.

– Zastosowaliśmy tutaj między innymi fotowoltaikę – na dachu i na szybach budynku. Panele zapewniają produkcję około 25 procent energii elektrycznej potrzebnej do zasilania szkoły. Mamy tu także odzysk ciepła z wentylacji mechanicznej. Szkoła jest w pełni przystosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, są windy, bezprogowe wejścia do pomieszczeń i specjalnie zaprojektowane toalety. Na zewnątrz zasadziliśmy m.in. 101 drzew i ponad 1000 krzewów – podkreślał Dariusz Urbanik.

Wykonawcą prac była firma Baudziedzic.

Karol Woliński

Zdjęcia: Karol Woliński

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4