Wojewódzki „pierwszy dzwonek” wybrzmiał w LO w Dynowie

KATEGORIA: EDUKACJA / 1 września 2022

Fot. Starostwo Powiatowe w Rzeszowie

Wojewódzka Inauguracja Roku Szkolnego 2022/2023 odbyła się w czwartek, 1 września w dynowskim Liceum Ogólnokształcącym im. Komisji Edukacji Narodowej.

Jest to pierwszy raz w historii, kiedy wydarzenie tej rangi jest organizowane w placówce prowadzonej przez Powiat Rzeszowski. Powitanie pierwszego dnia szkoły wraz z pierwszym dzwonkiem świętowali z uczniami i kadrą nauczycielską Zarząd Powiatu Rzeszowskiego na czele ze starostą rzeszowskim Józefem Jodłowskim.

Inaugurację rozpoczęła uroczysta msza święta w kościele pw. św. Wawrzyńca w Dynowie, odprawiona przez metropolitę przemyskiego abp Adama Szala.

Wszystkich zebranych powitała dyrektor Liceum Ogólnokształcącego w Dynowie Elżbieta Klaczak-Łach, rozpoczynając drugą część uroczystości.

Zwracając się do uczniów obecna na uroczystości wojewoda podkarpacki Ewa Leniart podkreślała konieczność budowania wzajemnych relacji i poszukiwania prawdziwych wartości.

– Pamiętajcie, że nie rozwijacie się i nie pracujecie dla pieniędzy. Skupcie się raczej na pogoni za prawdziwymi wartościami: dobrem oraz miłością do ojczyzny i do ludzi – mówiła.

Fot. Podkarpacki Urząd Wojewódzki

Ewa Leniart zwróciła uwagę także na nowe wyzwania, które są dotychczas nieznane pokoleniu obecnie uczęszczającemu do szkół.

– Różne wyzwania, także te geopolityczne w sposób szczególny znajdują swoje odzwierciedlenie i odciskają piętno na życiu nas – mieszkańcach Podkarpacia – i są także waszym udziałem – dodała Ewa Leniart.

– Kryzys uchodźczy, którego wszyscy byliśmy świadkami, nauczył nas tego, że pokój, wolność, suwerenność to są wartości, które mogą być odebrane. Czasem – jeżeli historia przynosi takie wyzwanie – trzeba o nie walczyć – przekonywała wojewoda.

- Dynów i cała Dynowszczyzna jest bardzo ważnym miejscem, bo jest miastem subregionalnym. Leży w równych odległościach od Rzeszowa, Przemyśla i Krosna. Dlatego też, szkoła w Dynowie jest częstym wyborem młodzieży z pobliskich rejonów. Świadczy o tym już sama liczba uczniów szkoły średniej, czyli około tysiąc młodych osób, które korzystają z oferty dynowskiej szkoły - mówił z kolei Stanisław Kruczek, członek Zarządu Województwa Podkarpackiego.

Starosta rzeszowski podziękował wszystkim przybyłym na tę uroczystość, zwrócił się do obecnych na sali przedstawicieli samorządu oraz parlamentarzystów. - Państwa obecność wiele dla nas znaczy. To jeden z elementów kształtowania charakterów młodego pokolenia Polaków oraz przekazywanie wzorców patriotyzmu i zaangażowania w sprawy swojej społeczności - mówi Józef Jodłowski.

Następnie, starosta życzył powodzenia w nowym roku szkolnym uczniom.

- Wszystkim uczniom rozpoczynającym dzisiaj nowy etap nauki życzę radości ze zdobywania wiedzy i kolejnych umiejętności. Życzę także niegasnącego zapału do stawiania czoła wyzwaniom oraz wytrwałości w realizowaniu wytyczonych celów. Samorząd powiatu rzeszowskiego dołoży wszelkich starań, by szkoła ta zawsze cieszyła się dobrą opinią i zainteresowaniem młodzieży, dając tym młodym ludziom wiele szans oraz możliwości na godne i spełnione życie. Niech to będzie dobry rok dla wszystkich szkół z terenu naszego województwa - niech to będzie rok wartościowej nauki i pracy – powiedział starosta rzeszowski.

Fot. Starostwo Powiatowe w Rzeszowie

W trakcie inauguracji uczniowie klas pierwszych złożyli ślubowanie na sztandar szkoły.

W uroczystości udział wzięli także m.in. posłowie Kazimierz Gołojuch, Piotr Uruski, Adam Śnieżek, Małgorzata Rauch - podkarpacki kurator oświaty, samorządowcy przedstawiciele instytucji, służb, uczniowie oraz nauczyciele dynowskiego LO.

***

Liceum Ogólnokształcące im. Komisji Edukacji Narodowej w Dynowie to jedna z placówek oświatowych pozostających w gestii powiatu rzeszowskiego, szkoła, która z powodzeniem łączy tradycję z nowoczesnością, funkcjonuje w niej klasa o profilu wojskowym, która ma do dyspozycji strzelnicę pneumatyczną. Aktualnie jest to oddział przygotowania wojskowego - uczniowie realizują program opracowany przez Ministerstwo Obrony Narodowej, we współpracy z 3. Podkarpacką Brygadą Obrony Terytorialnej.

Powstała też klasa promedyczna pod patronatem Kolegium Medycznego Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz Instytutu Ochrony Zdrowia Państwowej Wyższej Szkoły Techniczno-Ekonomicznej w Jarosławiu, we współpracy z Centrum Medycznym „Dynmed”. To klasa z innowacyjnością pielęgniarsko-kosmetologiczną oraz zajęciami praktycznymi na uczelniach wyższych, gdzie młodzież zdobywa wiedze i umiejętności z zakresu szeroko pojętych nauk o zdrowiu.

W pozostałych klasach funkcjonuje również program nauczania poszerzony o dodatkowe przedmioty, takie jak język angielski techniczny, język angielski biznesowy czy informatyka stosowana w klasie politechnicznej. Są też zajęcia dziennikarskie w klasie humanistycznej. W szkole odbywają się również liczne zajęcia pozalekcyjne sprzyjające rozwijaniu talentów, pasji i umiejętności. Od sprawności fizycznej po emisję głosu oraz występy w kabarecie.

Red.

Zdjęcia: Starostwo Powiatowe w Rzeszowie

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4