Młodzież może odetchnąć z ulgą. Nauczyciele nadal strajkują [WIDEO]

KATEGORIA: EDUKACJA / 12 kwietnia 2019

Fot. Pixabay.com

Rzeszowscy gimnazjaliści mają już za sobą ostatni z trzech dni egzaminów. Jednak właśnie co do tego ostatniego dnia były największe obawy, zarówno ze strony rodziców, uczniów, a także ich nauczycieli. W obliczu trwającego od poniedziałku strajku pracowników oświaty, obawiano się o frekwencję kadry nadzorującej egzaminy w szkołach. W piątek, 12 kwietnia uczniowie przystąpili do egzaminu z języków obcych. O godzinie 9.00 rozpoczęła się część podstawowa egzaminu, a dwie godziny później uczniowie rozwiązywali egzamin z części rozszerzonej. Egzaminy w tym ostatnim dniu także odbyły się bez większych przeszkód. Uczniowie gimnazjum mogą zatem odetchnąć z ulgą. Jednak to nie koniec emocji, ponieważ nauczyciele nie zawieszają strajku, a już w najbliższy poniedziałek (15 kwietnia) rozpoczyna się, również trzydniowy egzamin ósmoklasistów.

Poniżej prezentujemy Państwu relację WIDEO z ostatniego dnia egzaminów gimnazjalistów. Z naszą kamerą udaliśmy się do III Liceum Ogólnokształcącego w Rzeszowie.

Jedna z uczennic, tuż po teście tak skomentowała swoje egzaminacyjne zmagania:

- Moim zdaniem było dobrze, ale to też ze względu na to, że jestem dobra z angielskiego, nie było jakoś bardzo trudno –   powiedziała Natalia, uczennica dawnego Gimnazjum nr 2, obecnie funkcjonującego w ramach III Liceum Ogólnokształcącego.

Już po egzaminach, ale nie po strajku

Od poniedziałku w całej Polsce, także w 69 szkołach w Rzeszowie trwa strajk nauczycieli w związku z brakiem porozumienia części związków zawodowych i rządu. Protest kadry dydaktycznej mógł również wpłynąć na organizację egzaminów gimnazjalnych,  ponieważ dyrektorom szkół brakowało obsady do komisji nadzorujących egzamin. Część humanistyczna w środę i matematyczno-przyrodnicza przeszły bez problemów, choć dyrektorzy rzeszowskich szkół musieli się posiłkować pedagogami z innych placówek. Egzaminy językowe mają to do siebie, że są prowadzone w mniejszych grupach uczniów, więc potrzebna jest większa liczba osób do komisji nadzorujących. W III LO w Rzeszowie jednak udało się sprawnie przeprowadzić egzamin.

- Przeprowadziliśmy egzamin z nauczycielami, którzy mają pełne uprawnienia, składy komisji były zgodne z procedurami, chociaż składy osobowe zostały zmienione, nie musieliśmy korzystać z żadnych zewnętrznych osób, które według nowego rozporządzenia mają takie uprawnienia - mówi nam Marek Plizga, dyrektor III Liceum Ogólnokształcącego w Rzeszowie.

Podkarpacki Kurator Oświaty oraz Wydział Edukacji Miasta Rzeszowa – podsumował przebieg egzaminów gimnazjalnych w Rzeszowie i regionie

Podkarpacki Kurator Oświaty Małgorzata Rauch w związku z tym, że organizacja egzaminów stała pod znakiem zapytania, stworzyła bazę, do której mogły zapisywać się osoby chętne do udziału w komisjach nadzorujących egzaminy w szkołach.

W III Liceum Ogólnokształcącym egzaminy odbyły się bez potrzeby skorzystania z pomocy kuratorium. W piątek (12 kwietnia) w komisjach egzaminacyjnych pracowali nauczyciele z III LO oraz innych rzeszowskich szkół.

- Nie musieliśmy się posiłkować osobami z listy stworzonej przez Podkarpackiego Kuratora Oświaty i Ministerstwo Edukacji Narodowej. Mamy podpisaną umowę z różnymi szkołami, dotyczącą świadczenia tego typu usług, dzięki czemu istniała możliwość wzajemnej wymiany pracowników - tłumaczy dyrektor III LO w Rzeszowie.

Z danych przekazanych nam przez Wydział Edukacji Urzędu Miasta Rzeszowa we wszystkich szkołach w Rzeszowie, egzamin odbył się zgodnie z procedurą i według planu. Mamy również informacje z kuratorium dotyczące sytuacji na Podkarpaciu i jak podała Małgorzata Rauch, Podkarpacki Kurator Oświaty, egzaminy w całym regionie również odbyły się zgodnie z planem.

Co wydarzy się w poniedziałek?

W poniedziałek kolejne wyzwanie dla dyrektorów szkół i kuratorium, ponieważ wtedy rozpoczną się egzaminy ósmoklasistów, które również potrwają 3 dni. Na Podkarpaciu udział w tym egzaminie weźmie 968 szkół i według informacji podanych przez kuratorium, wszystkie są przygotowane do przeprowadzenia egzaminu.

- Szkoły są przygotowane do przeprowadzenia egzaminu i nie zgłaszają na ten dzień żadnych problemów ze skompletowaniem komisji - powiedziała Małgorzata Rauch, Podkarpacki Kurator Oświaty podczas popołudniowej konferencji podsumowującej piątkowy dzień egzaminów gimnazjalnych.

Strajk nauczycieli trwa od poniedziałku. W Rzeszowie nauczyciele protestują w 69 na 78 placówek oświatowych. W szkołach gdzie trwa strajk, protestuje 66 procent kadry dydaktycznej.

W Warszawie trwają rozmowy na temat porozumienia pomiędzy rządem, a Związkiem Nauczycielstwa Polskiego, w sprawie poprawy warunków finansowych dla nauczycieli. Dyrektor Marek Plizga z III Liceum Ogólnokształcącego w Rzeszowie ma nadzieję, że w najbliższym czasie dojdzie jednak do porozumienia i strajk się zakończy.

- Cały czas myślę, że obie strony się dogadają, bo taka sytuacja destabilizuje działanie szkoły. Zarówno z prawa jak i z lewa słychać głosy, że nauczyciel zarabia za mało. Skoro zarabia za mało, to powinno się wynagrodzić nauczyciela za ciężką pracę, tak aby nauczyciele, ale również rząd - byli zadowoleni – uważa Marek Plizga.

Karol Woliński

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4