Świadectwa rozdane! Uczniowie rozpoczęli dziś wakacje

KATEGORIA: EDUKACJA / 19 czerwca 2019

Fot. Pixabay.com

Ponad 350 tys. uczniów z Podkarpacia zakończyło w środę naukę rozpoczynając upragnione wakacje.

Dziś mija też termin składania dokumentów w procesie rekrutacji do szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych. Uczniów, którzy będą ubiegać się o miejsca w tych szkołach jest na Podkarpaciu 41 tys. 535. Oni również w środę odebrali swoje świadectwa i udali się z nimi do wybranych przez siebie szkół. Jednak tak naprawdę znając wyniki egzaminu gimnazjalnego czy egzaminu ósmoklasisty uczniowie zadeklarowali swoje szkoły pierwszego wyboru już wcześniej. Warto dodać, że wyniki egzaminów na terenie Podkarpacia były w tym roku wyższe niż średnia na terenie kraju.

Składając dokumenty w procesie rekrutacyjnym kandydaci muszą spełnić kryteria wymagane przez konkretne szkoły, np. mieć określoną ilość punktów za egzamin czy za świadectwo i inne dodatkowe wymagania.

- Szkoły te prowadząc rekrutację przygotowały osobne klasy dla uczniów po trzeciej klasie gimnazjum i osobne klasy dla uczniów po ósmej klasie szkoły podstawowej - zaznacza Małgorzata Rauch, podkarpacki kurator oświaty. - Powód tego jest oczywisty. Uczniowie ci idą zupełnie osobną podstawą programową, jak też będą kończyli tak naprawdę różne typy szkół.

Uczniowie trzecich klas gimnazjów (ten typ szkół w tym roku kończy swoją działalność) będą kończyć czteroletnie technika czy trzyletnie licea ogólnokształcące. Uczniowie ósmych klas szkół podstawowych będą z kolei szli już nowym trybem nauczania czyli trafią do czteroletniego liceum i pięcioletniego technikum.

- Nie będą zatem rywalizowali do tych samych klas - dodaje kurator Rauch. - W naszej bazie, którą uzupełniamy systematycznie i cały czas ja weryfikujemy tych miejsc jest przygotowanych o wiele więcej niż uczniów, którzy się będą o nie ubiegać – prawie 12 tysięcy więcej.

Wstępne ogłoszenie wyników rekrutacji powinno nastąpić 5 lipca, a sam proces rekrutacyjny zakończy się w połowie sierpnia. Uczniowie będą mogli jednak zmieniać swoje decyzje o wyborze szkoły w późniejszym okresie.

Dla nauczycieli i pracowników szkół rok szkolny formalnie skończy się 31 sierpnia.

Red.

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4