Watch Docs w WSPiA – zobaczcie najlepsze filmy o prawach człowieka

KATEGORIA: EDUKACJA / 5 listopada 2019

Fot. Materiał organizatorów

Prawie 30 projekcji filmowych o tematyce związanej z łamaniem praw człowieka na całym świecie, cztery miejsca festiwalowe, wykłady i spotkania z ciekawymi ludźmi. Tak zapowiada się organizowany przez WSPiA Rzeszowską Szkołę Wyższą Objazdowy Festiwal Filmowy „WATCH DOCS Prawa Człowieka w Filmie”.

Pięciodniowa impreza rozpocznie się w środę 6 listopada 2019 r. o godzinie 9.00 w auli WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej i potrwa do niedzieli 10 listopada 2019 r. Wstęp na wszystkie projekcje oraz wykłady festiwalowe jest bezpłatny. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc dla grup zorganizowanych obowiązują rezerwacje e-mailowe (festiwal@wspia.eu) lub telefonicznie (tel. 17 867 04 45).

Na Festiwalu w tym roku pojawią się najlepsze filmy dokumentalne dotyczące łamania praw człowieka w różnych zakątkach świata. W Rzeszowie zaprezentowane zostaną produkcje z Polski, Rosji, USA, Holandii, Kanady, Wielkiej Brytanii, Czech, Austrii, Australii, Chorwacji i Francji.

- Wybierając filmy chcieliśmy aby każdy uczestnik festiwalu znalazł coś dla siebie, dlatego pojawią się np. dokumenty dotyczące tematyki ratowania uchodźców i kryzysu migracyjnego oraz ekologii, problemu zmian klimatu i prób nuklearnych z lat 50. W filmach będzie także mowa o kampaniach wyborczych i propagandzie rządowej w różnych krajach, o różnych formach prześladowania i prób oporu oraz akcjach, w które włączały się tysiące aktywistów lub pojedyncze osoby. – wylicza Kinga Tronina-Rak koordynator Objazdowego Festiwalu Filmowego „WATCH DOCS Prawa Człowieka w Filmie”.

Oprócz filmów na czas festiwalu zaplanowano także dwa wykłady o tematyce praw człowieka. Pierwszy odbędzie się w środę 6 listopada 2019 r. o godzinie 11.15 i będzie dotyczył „Statusu prawnego uchodźcy w prawie polskim”. Wygłosi go adwokat Krzysztof Pączek z Okręgowej Rady Adwokackiej w Rzeszowie. Drugi wykład poruszy tematykę „Młodzieży NEET w XXI wieku”. Ten wykład zaplanowano na piątek 8 listopada, a wygłosi go Mateusz Sojka z Podkarpackiej Rady Programowej Kobiet.

Filmy jak co roku będzie można zobaczyć w WSPiA Rzeszowskiej Szkole Wyższej (w dniach 6 – 8 listopada), Wojewódzkim Domu Kultury (10 listopada) i Młodzieżowy Domu Kultury w Rzeszowie przy ul. Osmeckiego 51 (9 listopada). Pojawi się także jedno nowe miejsce festiwalowe, czyli Kino za Rogiem Cafe przy ul. Św. Mikołaja w Rzeszowie. Tam filmy wyświetlane będą od 6 do 8 listopada w godzinach popołudniowych.

Szczegółowy program oraz rozpiska filmów, które będzie można obejrzeć w ramach festiwalu znajdziecie TUTAJ lub poniżej.

Kam.

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4