Ponad 200 ekspozycji w PCN „Łukasiewicz”. Co na nich zobaczymy?

KATEGORIA: EDUKACJA / 23 grudnia 2019

Wizualizacja Podkarpackiego Centrum Nauki
Fot. Pracownia F11

W ostatnich dniach nastąpił kolejny ważny krok na drodze do realizacji Podkarpackiego Centrum Nauki „Łukasiewicz”, które ma powstać do 2022 roku w podrzeszowskiej Jasionce. To ogłoszenie przetargu na utworzenie interaktywnych wystaw edukacyjnych czyli kluczowych elementów, dzięki którym centrum będzie mogło przyciągać pasjonatów nauki i technologii.

Zamówienie obejmuje zaprojektowanie, wykonanie, montaż oraz uruchomienie i testowanie wraz z uzyskaniem dopuszczenia do użytkowania eksponatów interaktywnych wystaw edukacyjnych i zostało ono podzielone na części tematyczne „Lotnictwo”, „Żyję” oraz „Przyroda”. Do tego dojdzie jeszcze część uzupełniająca, interaktywna wystawa edukacyjna oraz wystawa mobilna. Na zakup nowych ekspozycji Samorząd Województwa Podkarpackiego wraz z Wojewódzkim Domem Kultury w Rzeszowie, który odpowiada za realizację inwestycji PCN „Łukasiewicz” planują przeznaczyć około 28 mln zł.

- Taką kwotę chcielibyśmy przeznaczyć na zakup ekspozycji. Będzie ich łącznie 213, z czego 15 to będzie wystawa mobilna, 7 znajdzie się w plenerze tuż przy obiekcie, natomiast 191 znajdzie się w samym centrum - tłumaczy zastępca dyrektora Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie, Tomasz Michalski, który odpowiada za realizację PCN „Łukasiewicz”.

Przypomnijmy, że niedawno ruszył proces inwestycyjny obejmujący budowę Podkarpackiego Centrum Nauki „Łukasiewicz”. We wrześniu tego roku podpisano umowę z generalnym wykonawcą, a całość prac budowlanych ma kosztować 49,4 mln zł. Kilka miesięcy temu wydawało się, że rozstrzygnięcie przetargu może napotkać kłopoty w związku z brakującymi funduszami i wysokimi ofertami wykonawców. Jednym z pomysłów było przeniesienie części środków przeznaczonych na ekspozycje, na budowę samego centrum, tak aby rozstrzygnąć przetarg. Jak tłumaczy nam Tomasz Michalski okazuje się, że Urząd Marszałkowski dołoży jednak brakującą kwotę do budowy centrum z budżetu samorządu, więc kwota na ekspozycje nie zostanie pomniejszona.

Lotnictwo, człowiek i przyroda – to ma zachęcić do odwiedzin w PCN

Jeżeli chodzi o same ekspozycje w PCN, to jedna z nich ma dotyczyć tematyki lotnictwa, czyli jednej z inteligentnych specjalizacji regionu Podkarpacia. Znajdą się tam stanowiska poruszające podstawowe zagadnienia związane z tematyką lotniczą, a dla zaawansowanych uczestników zaproponowane zostaną także bardziej zaawansowane elementy ekspozycji. Wystawa skupi się m.in. na historii lotnictwa poczynając od mitologicznych Dedala i Ikara, przez pierwszy lot balonem, po historię współczesną.

Jak czytamy w specyfikacji przetargowej, dodatkowymi elementami tej strefy powinny być ciekawe konstrukcje lotnicze z uwzględnieniem tych, które były produkowane na Podkarpaciu, komunikacja lotnicza oraz radiolokacja. W trakcie zwiedzania wystawy uczestnicy powinni poznać sylwetki m.in. Tadeusza Góry, Żwirki i Wigury, Wacława Nycza.

Kolejna ekspozycja o nazwie „Żyję” skupiona będzie wokół człowieka oraz wszystkich jego zmysłów i zostanie podzielona na pięć sfer. Strefa „Widzę” będzie dotyczyła zmysłu wzroku oraz szeroko pojętej dziedziny fizyki jaką jest optyka. Strefa „Słyszę” obejmie tematykę związaną z akustyką oraz zmysłem słuchu. Kolejna strefa „Myślę” opowie o sposobach działania i funkcjonowaniu najważniejszego narządu ośrodkowego układu nerwowego - mózgu. Strefa „Poruszam się" będzie przedstawiać zagadnienia związane z działem fizyki jakim jest mechanika, czyli nauką zajmująca się ściśle ruchem. Natomiast strefa „Jem i oddycham” ma na celu przedstawienie procesów i czynności niezbędnych do życia takich jak oddychanie oraz odżywianie, a także poznanie wnętrza ciała człowieka.

Następna część ekspozycyjna będzie skupiała się na tematyce przyrody i również zostanie podzielona na strefy tematyczne. Pierwsza z nich czyli „Bioróżnorodność, fauna i flora regionu, geografia i geologia” – prezentować będzie zagadnienia związane ze środowiskiem naturalnym, światem roślin, zwierząt, a także naturą nieożywioną. Strefa „Ekologia i ochrona środowiska” ma skupić się na edukacji ekologicznej, zwiększeniu świadomości i wiedzy zwiedzających na temat konieczności ochrony środowiska. Strefa „Zasoby Wody i jej wykorzystanie” przedstawi w jakiej formie i ilości woda występuje na Ziemi oraz jakie są jej właściwości. Kolejna strefa będzie natomiast dotyczyła zagadnień ściśle dotyczących odnawialnych źródeł energii.

Wystawa uzupełniająca będzie poruszać tematykę specjalistyczną nawiązującą do wystaw głównych. Będzie ona również podzielona na strefy tematyczne takie jak: Mikrobiologia, atmosfera, woda, kosmos i astronomia, materiały i nanotechnologia. Oprócz tego powstanie także interaktywna wystawa edukacyjna przeznaczona dla najmłodszych oraz wystawa mobilna, którą będzie można prezentować poza terenem centrum.

Termin składania przez wykonawców wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu upływa 21 stycznia 2020 r.

Planuje się, że Podkarpackie Centrum Nauki „Łukasiewicz” przyjmie pierwszych zwiedzających pod koniec 2022 roku.

Karol Woliński

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4