Podkarpaccy terytorialsi uczą się medycyny taktycznej od najlepszych

KATEGORIA: BEZPIECZEŃSTWO / 19 maja 2020

Fot. DWOT

Podkarpaccy terytorialsi szkolą się z medycyny taktycznej pod okiem byłych operatorów Jednostki Wojskowej Komandosów, specjalistów medycyny pola walki, absolwentów elitarnych kursów medyków sił specjalnych w USA. Instruktorzy w od wtorku do piątku przeszkolą 12 żołnierzy – medyków z Podkarpacia.

- Od dzisiaj żołnierze 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej rozpoczęli czterodniowe szkolenie z medycyny taktycznej. Szkolenie odbywa się w ramach operacji „Odporna wiosna” w celu podwyższenia kwalifikacji ratowniczych żołnierzy zajmujących stanowiska ratowników medycznych w sekcjach lekkiej piechoty. Wśród wymagań, które musiały zostać spełnione przez żołnierzy biorących udział w kursie medycyny pola walki było posiadanie uprawnień ratownika medycznego lub kursu kwalifikowanej pierwszej pomocy - poinformował kpt. Witold Sura, rzecznik prasowy 3. PBOT.

Jednym z warunków wzięcia udziału w kursie było także przejście wstępnej selekcji. Dowódcy batalionów przeprowadzili weryfikację osób, które spełniały wymagania narzucone przez Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej. - Tych 12 śmiałków, którzy się zakwalifikowali, od dzisiaj do piątku uczestniczy w kursie medycyny taktycznej - Tactical Combat Casualty Care – TCCC. Kurs ten jest oparty na wytycznych komitetu Tactical Combat Casualty Care. Dzięki praktycznej wiedzy zdobytej podczas szkoleń terytorialsi będą mogli także skuteczniej działać w sytuacjach kryzysowych – podczas zagrożenia życia lub zdrowia obywateli w realnych okolicznościach – jak choćby wspierając i odciążając personel medyczny, który zaangażowany jest w intensywną walkę z COVID-19 - wyjaśnia rzecznik brygady.

Po szkoleniach i zdanych egzaminach, żołnierze otrzymają certyfikat „T3C NAEMT (National Association of Emergency Medical Technicians), rozpoznawalny i uznany dokument w NATO.

Kurs prowadzą byli operatorzy Jednostki Wojskowej Komandosów, specjaliści medycyny pola walki, absolwenci elitarnych kursów medyków sił specjalnych w USA.

Mł. chor. Łukasz Sikora „Sikor” kawaler Orderu Krzyża Wojskowego – były operator Jednostki Wojskowej Komandosów w Lublińcu, gdzie spędził prawie 17 lat. Jest drugim żołnierzem w historii polskich wojsk specjalnych, który ukończył zaawansowane szkolenie medyków sił specjalnych „Special Operations Combat Medic” w U.S. Army John F. Kennedy Special Warfare Center and School, JSOMTC w Fort Bragg. Swoje doświadczenie bojowe zdobywał podczas licznych misji bojowych w Iraku i Afganistanie. W trakcie jednej z operacji dwukrotnie ranny.

St. sierż. Krzysztof Pluta „Wir” – pierwszy w Polsce absolwent kursu Special Operations Combat Medic (SOCM) elitarnej szkoły JSOMTC dla medyków sił specjalnych USA w Fort Bragg. Operator z ponad 15 letnim doświadczeniem w zespole bojowym JWK w Lublińcu. Spędził kilka lat jako operator-medyk zespołu bojowego. W czasie misji poza granicami państwa latał w składzie załóg śmigłowców MEDEVAC.

Red.

Fot. DWOT

Fot. DWOT

Fot. DWOT

#ZachowajmyBezpiecznyDystans podczas spotkań z ludźmi

#dbajozdrowieinnych, tych którzy muszą pracować

#BadzmyRazemNaOdleglosc

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4