„Wspólnie przeciwko oszustom”. Rusza akcja władz Rzeszowa i policji

KATEGORIA: BEZPIECZEŃSTWO / 9 listopada 2021

Fot. Grzegorz Bukała /Urząd Miasta Rzeszowa

Władze Rzeszowa oraz Komenda Miejska Policji w Rzeszowie rozpoczęły akcję informacyjną dotyczącą zagrożeń ze strony oszustów finansowych, na które najmocniej narażone są osoby starsze. Efektem tego powstały m.in. trzy spoty filmowe, które jasno pokazują jak nie dać nabrać się na oszustwo.

Na wnuczka, na policjanta, na znajomego

O oszustwach metodą na wnuczka, na policjanta czy na znajomego, który ma problemy finansowe, w ostatnim czasie słychać bardzo często. Osoby, które chcą wyłudzić pieniądze, wykorzystują przede wszystkim osoby starsze, łatwo zdobywają ich zaufanie i są w stanie przez telefon wyłudzić ogromne pieniądze twierdząc, że np. mają kłopoty finansowe lub spowodowali wypadek i muszą zapłacić, aby nie pójść do więzienia. Mimo kolejnych akcji edukacyjnych, przypadków takich oszustw jest coraz więcej. Miasto Rzeszów i Komenda Miejska Policji w Rzeszowie postanowiły włączyć się w działania informujące o zagrożeniach płynących z tego tytułu.

- Obserwujemy w ostatnim czasie znaczący wzrost ilości tych przestępstw. Mieliśmy ich 13-15 w tamtym roku, w tym roku to już ponad dwadzieścia. Straty są ogromne, to naprawdę potężne pieniądze, seniorzy często tracą oszczędności życia, poczucie bezpieczeństwa finansowego - mówił we wtorek (9 listopada) komendant miejski policji w Rzeszowie insp. Bogusław Kania, który podkreślał, że tego typu przestępstwa są trudne do wykrycia, więc bardzo ważne jest uświadamianie społeczeństwa o możliwych przykrych konsekwencjach wynikających z braku czujności np. w czasie rozmowy przez telefon.

Fot. Grzegorz Bukała /Urząd Miasta Rzeszowa

Jak dodawał prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek, problemem są również oszustwa w przestrzeni internetowej i wiąże się to, z coraz częstszym wykorzystywaniem płatności elektronicznych. W ostatnim czasie popularną formą oszustwa jest metoda na Blik-a. Sprawcy włamują się na portale społecznościowe i piszą przez internetowy komunikator, że potrzebują szybkiej pomocy finansowej i proszą o podanie kodu do płatności mobilnych (BLIK). Przekonują ofiary do przekazania im pieniędzy, zwykle uzasadniają to nagłą sytuacją. Ofiara musi podać specjalny kod, a następnie potwierdzić transakcję w swojej aplikacji bankowości mobilnej. W ten sposób daje przestępcy pieniądze. Wiele osób pokrzywdzonych było przekonanych, że korespondowali ze swoimi znajomymi. W innych przypadkach oszuści podszywają się pod przedstawicieli banków i wysyłają poprzez komunikatory internetowe link do logowania.

- To nie dotyczy tylko osób starszych, ale całego społeczeństwa, musimy być bardzo czujni mówił Konrad Fijołek.

Fot. Grzegorz Bukała /Urząd Miasta Rzeszowa

Spoty, ulotki, plakaty i pogadanki w szkołach

W ramach współpracy miasta i Komendy Miejskiej Policji w Rzeszowie powstały trzy spoty filmowe, które przypominają o tym, by nie ulegać oszustom i być czujnym w czasie rozmowy telefonicznej oraz w internecie. Będą one publikowane w telewizji, mediach społecznościach miasta i policji, na ekranach autobusów, w przychodniach i galeriach handlowych Podobne spoty powstały na potrzeby radia. Stworzono również plakaty i ulotki informacyjne, które pojawią się w przestrzeni miasta, w urzędach, punktach obsługi mieszkańca, Urban Labie i domach kultury. Odpowiedną ilość ulotek dostaną również organizacje zrzeszające seniorów oraz Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Będą także dystrybuowane w kościołach, przychodniach i galeriach handlowych.

W akcję przeciw oszustwom włączą się aktywnie rzeszowskie szkoły. Uczniowie dostaną ulotki informacyjne, które będą mogli osobom starszym w rodzinie. Nauczyciele zorganizują również pogadanki z uczniami na temat tych zagrożeń.

- Metodą na wnuczka odwrócimy mechanizm działania oszustów. Chcemy, aby ta informacja trafiła właśnie przez wnuków do babci lub dziadka, tak by zwracali uwagę na to jak działają oszuści, że policja nigdy nie zabezpiecza pieniędzy, nie informuje o śledztwach, nie ma mowy o pomocy wnuczkowi, bo spowodował wypadek – dodał komendant miejski policji w Rzeszowie

Za przygotowanie spotów filmowych i radiowych miasto zapłaciło 10 tys. zł. Ulotki i plakaty kosztowały 3,5 tys. zł. Wspólna akcja informacyjna władz Rzeszowa i Komendy Miejskiej Policji w Rzeszowie ma potrwać do końca roku.

Karol Woliński

Spot telewizyjny - „Oszustwo na znajomego”

Spot telewizyjny - „Oszustwo na wnuczka”

Spot telewizyjny - „Oszustwo na policjanta”

Fot. Urząd Miasta Rzeszowa/Komenda Miejska Policji

Fot. Urząd Miasta Rzeszowa/Komenda Miejska Policji

Fot. Urząd Miasta Rzeszowa/Komenda Miejska Policji

Fot. Urząd Miasta Rzeszowa/Komenda Miejska Policji

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4