Ćwiczenia Twierdza-19 w regionie. Część odbywa się w Rzeszowie

KATEGORIA: BEZPIECZEŃSTWO / 23 stycznia 2019

Na pierwszym planie Ewa Leniart, wojewoda podkarpacki. Od lewej: szef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Rzeszowie płk dr inż. Mariusz Stopa, rektor-komendant Akademii Sztuki Wojennej, gen. bryg. dr inż. Ryszard Parafianowicz oraz prorektor ds. dydaktycznych ASzW, płk dr hab. inż. Leszek Elak
Fot. Karol Woliński

Od poniedziałku do piątku (21 – 25 stycznia) na terenie województwa podkarpackiego odbywają się ćwiczenia wojskowe Twierdza-19, związane ze współpracą układu pozamilitarnego z siłami zbrojnymi w przypadku wystąpienia zagrożenia bezpieczeństwa państwa. Ćwiczenia są organizowane przez Akademię Sztuki Wojennej. W środę w Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Rzeszowie odbyło się spotkanie jednostki realizującej ćwiczenia z wojewodą podkarpackim i Wojewódzkim Zespołem Zarządzania Kryzysowego.

- Jesteśmy bardzo zadowoleni, że to właśnie Podkarpacie zostało wybrane do ćwiczeń Twierdza- 19. Jeden z epizodów trwający prawie tydzień na Podkarpaciu, dotyczy współpracy służby cywilnej z jednostkami wojskowymi w sytuacjach kryzysowych. - mówiła jeszcze przed spotkaniem wojewoda Ewa Leniart.

W ćwiczeniach biorą udział m.in. 21. Brygada Strzelców Podhalańskich, 3. Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej, Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej, Komenda Wojewódzka Policji w Rzeszowie oraz Państwowa Straż Pożarna w Rzeszowie.

Rektor Akademii Sztuki Wojennej, gen. bryg. Ryszard Parafianowicz uważa, że teren województwa podkarpackiego idealnie sprawdzi się do tego typu ćwiczeń.

- Teren Podkarpacia z powodu jego ukształtowania warunkuje to, że ćwiczenia będą wymagające. Będziemy starali się przećwiczyć różne scenariusze sytuacji kryzysowych. Nasze działania będą obejmowały działania operacyjne oraz działania terenowe - stwierdził gen. bryg. Ryszard Parafianowicz.

Jedno z ćwiczeń operacyjnych odbyło się w Rzeszowie w Centrum Powiadamiania Ratunkowego, gdzie odbyło się spotkanie uczestników ćwiczenia, podczas którego określono zasady współpracy wojska z jednostkami cywilnymi. Podczas spotkania przedstawiono m.in. szczegółowy plan taktyczny, przedstawiono założenia taktyczne oraz możliwe warianty działania w sytuacji kryzysowej. Określono również jak jednostki wojskowe powinny współpracować z lokalnymi władzami w określonych przypadkach. Szef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego płk dr inż. Mariusz Stopa podkreśla, że ćwiczenia polegające na współpracy służby cywilnej oraz wojska, doskonale pokazują jak może wyglądać sytuacja zagrożenia oraz jak się w takich sytuacjach zachować.

- Tego typu akcje są bardzo przydatne. Dzisiejsze ćwiczenie ma za zadanie pokazać w teorii, jak to wyglądałoby gdyby wojsko musiało faktycznie zostać wykorzystane i jak powinna przebiegać współpraca, gdyby doszło kryzysu - powiedział płk Mariusz Stopa.

Karol Woliński

Mówi rektor-komendant Akademii Sztuki Wojennej, gen. bryg. dr inż. Ryszard Parafianowicz
Fot. Karol Woliński

Mówi szef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Rzeszowie płk dr inż. Mariusz Stopa
Fot. Karol Woliński

Fot. Karol Woliński

Fot. Karol Woliński

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4