Płk Dariusz Lewandowski objął dowództwo nad Podhalańczykami

KATEGORIA: BEZPIECZEŃSTWO / 4 lutego 2019

Nowy dowódca 21. BSP płk Dariusz Lewandowski (z lewej) objął obowiązki od dotychczasowego dowódcy jednostki gen. bryg. Ryszarda Pietrasa (z prawej)
Fot. Paweł Bialic

Pułkownik dyplomowany Dariusz Lewandowski w poniedziałek objął stanowisko dowódcy 21. Brygady Strzelców Podhalańskich w Rzeszowie. Na tym stanowisku zastąpił gen. bryg. Ryszarda Pietrasa, który pełnił tę funkcję od 5 kwietnia 2017 roku. Dotychczasowy dowódca Podhalańczyków opuści swoje stanowisko w związku z wyznaczeniem go przez Ministerstwo Obrony Narodowej na stanowisko zastępcy Dowódcy Centrum Operacji Lądowych – Dowództwa Komponentu Lądowego w Krakowie. Nominację nowemu dowódcy 21. BSP minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak wręczył 11 stycznia.

Ceremonia wraz z uroczystym apelem z okazji przekazania i objęcia obowiązków odbyła się na rzeszowskim Rynku. W uroczystościach udział wzięli m.in wojewoda podkarpacki Ewa Leniart i marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl. Władze Rzeszowa były reprezentowane przez wiceprezydenta Stanisława Sienkę.

Gen bryg. Ryszard Pietras, który od poniedziałku będzie pełnił funkcję zastępcy Dowódcy Centrum Operacji Lądowych – Dowództwa Komponentu Lądowego w Krakowie, powiedział, że dowodzenie 21. Brygadą Strzelców Podhalańskich było bardzo wymagającym zadaniem.

- 21. Brygada Strzelców Podhalańskich w pełni zasługuje na wspaniałą opinię jaką cieszy się w kraju i zagranicą. Zarówno sama brygada jak i społeczność Podkarpacia są bardzo wymagającym środowiskiem wobec innych, ale przede wszystkim wobec siebie - stwierdził gen. bryg. Ryszard Pietras.

Gen. Pietras powiedział również, że podwładni z jego byłej jednostki, to żołnierze, którzy nie boją się wyzwań. - Wszystkim dowódcom życzę takich podwładnych, czuję się dumny, że mogłem z wami współpracować. Żołnierze 21. Brygady Strzelców Podhalańskich wykonają każde zadanie bez względu na trudności. Teraz już wiem, że Podhalańczykiem się jest, a nie bywa, a szarotki nosi się nie tylko na ramieniu, ale również w sercu - stwierdził były już dowódca Podhalańczyków.

Płk Dariusz Lewandowski, który właśnie objął dowodzenie nad Podhalańczykami poinformował, że przed brygadą stoją wymagające zadania m.in. działania w ramach szpicy NATO czy włączenie brygady do struktury 18. Dywizji Zmechanizowanej.

- Przed brygadą trudny okres, pełen pracy, już za niespełna pięć miesięcy będziemy zdawać egzamin w ramach osiągania gotowości do dyżuru w składzie sił szybkiego reagowania NATO. Dziękuje również mojemu poprzednikowi gen. Pietrasowi za dotychczasowe działania w tej kwestii. Drugi ważny cel to wejście w struktury 18. Żelaznej Dywizji - powiedział nowy dowódca 21. Brygady Strzelców Podhalańskich.

Płk Lewandowski urodził w 1968 roku w Jedwabnem. Jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Pancernych w Poznaniu (1990), kursu dowódców batalionów (Wyższy Kurs Doskonalenia Oficerów - 1997), Akademii Obrony Narodowej (2001), Podyplomowych Studiów Operacyjno – Strategicznych Akademii Obrony Narodowej (2007), Studiów Polityki Obronnej (2015). Od dwóch lat dowodził 34. Brygadą Kawalerii Pancernej w Żaganiu.

Karol Woliński

Fotorelacja Paweł Bialic

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4