Brytyjscy żołnierze szkolą terytorialsów z 3. PBOT w niskich temperaturach

KATEGORIA: BEZPIECZEŃSTWO / 12 lutego 2025

Fot. Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej

Poruszanie się na rakietach śnieżnych, budowa schronienia, postępowanie w sytuacjach zagrożenia, takich jak wpadnięcie pod lód podczas pokonywania przeszkód wodnych oraz specjalistyczne techniki walki w terenie górzystym w niskich temperaturach. Instruktorzy z Army Special Operations Brigade z Wielkiej Brytanii, którzy zdobyli swoje umiejętności na specjalistycznych kursach w krajach Skandynawskich i za kołem podbiegunowym, przekazali wiedzę i doświadczenie m.in. żołnierzom 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej.

W dniach 3 – 8 lutego 2025 roku w Ośrodku Szkolenia Górskiego „Rajskie”, w Bieszczadach, odbyło się intensywne szkolenie doskonalące dla żołnierzy 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej, skupiające się na działaniach taktycznych w ekstremalnych warunkach niskich temperatur. W szkoleniu uczestniczyli również żołnierze z innych jednostek wojskowych oraz instruktorzy z ASOB (Army Special Operations Brigade) z Wielkiej Brytanii.

– Polska jest historycznym sojusznikiem Wielkiej Brytanii. Współpraca obronna między naszymi dwoma krajami ma fundamentalne znaczenie dla odstraszania tych, którzy chcieliby podważyć interesy europejskie, a relacje ASOB z WOT są kluczowym filarem tej współpracy. Umiejętności CW zdobyte podczas tego szkolenia sprawią, że żołnierze WOT będą lepiej przygotowani do prowadzenia misji niezależnie od warunków pogodowych. Praca z WOT była jak zawsze przyjemnym i satysfakcjonującym doświadczeniem. Entuzjazm, zaangażowanie i dobry humor żołnierzy WOT są inspirujące – powiedział sierżant George z Army Special Operations Brigade.

Podczas szkolenia z żołnierzami z Wielkiej Brytanii, które odbyły się w trudnych warunkach terenowych, żołnierze z 1. PBOT, 3. PBOT, 5. MBOT, 8. PBOT, 13. ŚBOT doskonalili umiejętności niezbędne do skutecznego wykonywania zadań bojowych w trudnym, zimowym klimacie. Uczestnicy zdobyli cenne doświadczenie w zakresie poruszania się w terenie na rakietach śnieżnych, budowy schronień w niskich temperaturach oraz udzielania pomocy medycznej w przypadkach hipotermii i odmrożeń.

– Brytyjska metodyka w niektórych przypadkach podzielona była na część teoretyczną a po poznaniu całego zagadnienia na oddzielnych zajęciach prowadzony był instruktaż praktyczny. Innym razem całe zagadnienie wraz z dobrze nam znanym „wzorowym pokazem” realizowane były w jednym bloku. Widać tu dużą elastyczność w zależności od tematu. Dodatkowo na koniec zajęć a niejednokrotnie przy zupełnie innej okazji instruktorzy dokonywali sprawdzenia czy wiedza którą przekazywali została dobrze przyswojona i utrwalona – mówi st. szer. Marcin z 33 batalionu lekkiej piechoty (3. PBOT).

Najważniejszym celem szkolenia było przygotowanie żołnierzy do wykonywania zadań taktycznych w warunkach zimowych, szczególnie w kontekście operacji w górach i na terenach o dużej pokrywie śnieżnej. Zajęcia te pozwoliły również na doskonalenie współpracy między jednostkami wojskowymi, co zwiększa ich efektywność na polu walki.

– Najcenniejsze dla mnie jest przyswojenie sobie sposobu postępowania w ekstremalnym klimacie. Trzymanie się zasad i realizowanie rutynowych działań przez cały zespół. Gwarantuje to przetrwanie a najważniejsze realizację celów postawionych przez dowództwo. Instruktorzy przekazali nam sporo ze swego doświadczenia praktycznego. Ich wiedza jest wynikiem specjalistycznych szkoleń prowadzonych w Kanadzie i w krajach skandynawskich – dodaje st. szer. Marcin.

W trakcie szkolenia żołnierze zapoznali się z taktyką działań w ekstremalnych warunkach, organizacją przemarszów, obozów, zasadzek oraz zapewnieniem logistyki. - Biorąc pod uwagę nasze położenie geograficzne, te umiejętności mogą okazać się nieocenione w przyszłości, dlatego warto poświęcić im czas. Ponadto, znajomość tych zagadnień może być przydatna także w czasie pokoju, zwłaszcza podczas pomocy cywilom czy działań poszukiwawczo – ratunkowych, które jako Wojska Obrony Terytorialnej realizujemy - zaznacza por. Magdalena Mac, cz.p.o. oficer prasowy 3. PBOT.

– Brytyjscy instruktorzy mogli zobaczyć naszą formację jako zaangażowanych i chętnych do współpracy ludzi o podobnym podejściu do szkolenia i osiągania celów. Wspólny trud i działania, pozwoliły nam się bliżej poznać. Najważniejsze wartości moim zdaniem jakie to szkolenie mogło wzmocnić to przekonanie, że jesteśmy partnerami. Na tym partnerstwie możemy budować przyszłe bezpieczeństwo regionu – podsumował st. szer. Jerzy z 13. ŚBOT.

Red.

Fot. Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej

Fot. Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej

Fot. Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej

Fot. Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej

Fot. Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej

Fot. Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej

Fot. Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4