Podkarpackie - w trosce o przedszkolaków. Szkolenia z zakresu pierwszej pomocy

KATEGORIA: BEZPIECZEŃSTWO / 12 lutego 2025

Fot. Sebastian Stankiewicz/Biuro Prasowe UMWP

- Bezpieczeństwo najmłodszych jest rzeczą najważniejszą, działań w tym zakresie nigdy nie jest zbyt wiele – powiedziała członek zarządu województwa podkarpackiego Małgorzata Jarosińska-Jedynak, podczas konferencji poświęconej programowi szkolenia personelu podkarpackich przedszkoli z zakresu udzielania pierwszej pomocy.

Przedszkole działające przy Szkole Podstawowej imienia księdza Czesława Przystasia w Lutoryżu, w gminie Boguchwała to kolejna z placówek na Podkarpaciu, która zdecydowała się przyłączyć do prowadzonego przez Wojewódzką Stację Pogotowia Ratunkowego programu „Ratujemy”. Do tej pory do projektu bezpłatnych szkoleń z zakresu udzielania pierwszej pomocy dla personelu przeszkoli zgłosiło się już 250 placówek z Podkarpacia.

- Projekt opiera się na organizacji szkoleń z zakresu pierwszej pomocy, dedykowanych dla personelu przedszkoli na terenie województwa. Szkolimy zarówno pedagogów, jak i pracowników obsługi. Każda osoba, która pracuje w placówce, w której przebywają dzieci powinna znać zasady i posiadać umiejętności reakcji w sytuacjach zagrożenia zdrowia lub życia. I oczywiście nauczyciele czy pracownicy najczęściej je znają, ale intensywne szkolenie i warsztaty na pewno pomagają – podkreśla Andrzej Kwiatkowski, dyrektor Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Rzeszowie.

Prowadzony w przedszkolach program został umiejętnie dostosowany do dedykowanej grupy i zawiera kluczowe zagadnienia, dotyczące pomocy małym dzieciom. Jest więc w nim m.in. nauka udrażniania dróg oddechowych, kwestia postępowania po urazach, nauka układania w pozycji bezpiecznej – w zależności od sytuacji a także resuscytacja. Każde z przedszkoli zostaje także wyposażone w apteczkę pierwszej pomocy, której zawartość jest indywidualnie dobrana do rodzaju zagrożeń, jakie mogą w nich wystąpić.

- Wszyscy mamy świadomość, że podjęcie czynności ratowniczych w czasie pierwszych 3-5 minut od wypadku, czyli zanim zdąży dotrzeć zespół ratownictwa medycznego, zwiększa szanse każdego poszkodowanego. Dlatego umiejętność udzielania pierwszej pomocy, znajomość poszczególnych technik postępowania powinna być kwestią oczywistą i wszechobecną. Zdrowie i bezpieczeństwo dzieci jest sprawą fundamentalną, dlatego tak ważne jest włączanie się w działania, które te standardy bezpieczeństwa podnoszą na jeszcze wyższy poziom. A my jako samorząd województwa chętnie „zainwestowaliśmy” pieniądze z naszego budżetu w projekt, który pomaga to bezpieczeństwo zapewnić – mówiła w przedszkolu w Lutoryżu członek zarządu Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Podczas spotkania w przedszkolu Małgorzata Jarosińska-Jedynak zasady pierwszej pomocy omawiała także z przedszkolakami, którzy chętnie słuchali i równie chętnie zgłaszali się do jej udzielania.

Pierwsze szkolenia w przedszkolach odbyły się już w maju 2024 roku. Do tej pory na naukę poświecono tysiąc dwieście godzin, podczas których w zakresie pierwszej pomocy przeszkolono ok. 3 200 osób z personelu przedszkolnego.

Projekt w całości sfinansowany został z budżet Województwa Podkarpackiego na rok 2024, dotacja na ten cel wyniosła 163 tysiące złotych.

Pełna galeria zdjęć TUTAJ.

Opr. Red.

Fot. Sebastian Stankiewicz/Biuro Prasowe UMWP

Fot. Sebastian Stankiewicz/Biuro Prasowe UMWP

Fot. Sebastian Stankiewicz/Biuro Prasowe UMWP

Fot. Sebastian Stankiewicz/Biuro Prasowe UMWP

Fot. Sebastian Stankiewicz/Biuro Prasowe UMWP

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4