Czy będziemy mieć bezpieczne wakacje? U wojewody pełna gotowość służb

KATEGORIA: BEZPIECZEŃSTWO / 10 czerwca 2019

Fot. Podkarpacki Urząd Wojewódzki w Rzeszowie

Po dziesięciu miesiącach pracy i stresów nadchodzi wyczekiwany przez wszystkich uczniów czas wakacji. Korzystając z wolnego nie należy zapominać jednak o bezpieczeństwie. W związku z tym w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim w poniedziałek odbyło się posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego związane z działaniami podjętymi przez podkarpackie służby mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa osobom wypoczywającym i przemieszczającym się przez teren naszego województwa.

- Wszystkie służby i inspekcje zakomunikowały pełną gotowość do rozpoczęcia wakacji i do wykonania szeregu różnych działań, które są następstwem naszych doświadczeń związanych z przeciwdziałaniem zjawiskom niepożądanym – zapewniła na spotkaniu wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.

Służby działające na obszarze województwa podkarpackiego nadzorować będą wypoczynek dzieci i młodzieży zarówno w miejscowościach turystycznych, jak i w miejscach stałego zamieszkania. Zostały zobowiązane do tego, aby zintensyfikować działania kontrolne i inspekcyjne, związane ze sprawdzeniem obiektów, które są przeznaczone na miejsce zorganizowanych form wypoczynku. W konferencji wzięli udział również przedstawiciele Bieszczadzkiej Grupy GOPR, Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej oraz Kuratorium Oświaty, którzy przedstawili jakie czynności zostały przez nich podjęte, aby wakacyjny wypoczynek dzieci był bezpieczniejszy.

Fot. Podkarpacki Urząd Wojewódzki w Rzeszowie

Swoje działania prowadzi również policja i Państwowa Straż Pożarna, którzy podejmują kroki związane z zapewnieniem bezpieczeństwa związanego z ochroną przepisów przeciwpożarowych, zabezpieczeniem transportowym tj. sprawdzania stanu technicznego pojazdów wyjeżdżających na wycieczki i prowadzenie inspekcji transportu drogowego. Zapowiedziano, że będą również prowadzone praktyki związane z wykorzystaniem systemu Alertu RCB, który będzie używany w sytuacjach nadzwyczajnych, wtedy, gdy występuje duże prawdopodobieństwo zagrożenia zdrowia lub życia osób przebywających na danym obszarze.

Szczegóły na temat Alertu RCB TUTAJ.

– W najbliższym czasie przeprowadzony zostanie cyklu przedstawień teatralnych pn. „Na wakacjach” o tematyce bezpieczeństwa podczas spędzania czasu nad wodą oraz w górach dla dzieci z przedszkoli oraz szkół podstawowych, ze szczególnym uwzględnieniem zasad stosowania numeru alarmowego 112 – powiedziała wojewoda Ewa Leniart.

Do tej pory zatwierdzonych zostało 152 różnych form wypoczynku dla dzieci i młodzieży z Podkarpacia, w tym: 64 – w miejscu zamieszkania – lato w szkołach, WDK, MDK, MOK, MOSiR, WOSiR weźmie w nich udział 1 972 uczestników; 88 - wypoczynek w kraju, w którym udział weźmie 3 958 uczestników (dane na 7 czerwca br., część wypoczynków oczekuje w bazie na akceptację). Obowiązkiem organizatora jest zgłoszenie chęci zorganizowania wypoczynku 21 przed jego rozpoczęciem. W przypadku półkolonii oraz wypoczynku za granicą obowiązuje termin 14 dniowy.

Widać zatem, że służby są przygotowane do nadchodzących wakacji i dołożą wszelkich starań, aby najmłodsi powrócili z letnich wyjazdów cali i zdrowi. Jednak czasami nawet dobrze zorganizowany nadzór i opieka nie są w stanie powstrzymać podopiecznych przed narażaniem się na niebezpieczeństwo. Rolą rodziców jest zapoznanie swoich dzieci z zasadami bezpieczeństwa i zachowywania się podczas wycieczki. Początek wakacji jest dobrym momentem na rozmowę z dziećmi właśnie na temat zagrożeń, na jakie mogą natknąć się podczas wyjazdu oraz o odpowiedzialnym zachowaniu w grupie. To bardzo ważne, żeby dziecko było świadome zasad panujących w różnych miejscach wypoczynku.

Kam.

Fot. Kamila Szeliga

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4