Uwaga kierowcy – ważne zmiany! Nowe przepisy dot. kontroli drogowej

KATEGORIA: BEZPIECZEŃSTWO / 11 listopada 2019

Fot. Archiwum policji podkarpackiej

Od 7 listopada 2019 roku obowiązują nowe przepisy dotyczące kontroli ruchu drogowego. W związku z rozporządzeniem ministra spraw wewnętrznych i administracji, kierowcy będą musieli zapoznać się z kilkoma nowymi, ważnymi kwestiami, co do przeprowadzania kontroli ruchu drogowego.

Najważniejszą zmianą dla kierowców będzie z pewnością kwestia zachowania w momencie kontroli drogowej. Od teraz po wezwaniu do zatrzymania się, kierujący pojazdem musi poczekać aż podejdzie do niego funkcjonariusz i wyda konkretne polecenie. Do tego czasu kierowca nie powinien gasić silnika ani włączać świateł awaryjnych i może to zrobić dopiero na polecenie policjanta przeprowadzającego kontrolę. Trzeba będzie również pamiętać o odpowiedniej postawie, czyli trzymaniu rąk na kierownicy w czasie kontroli. Wszelkiego rodzaju czynności w czasie kontroli, czyli sięgnięcie po dokumenty lub opuszczenie pojazdu mają odbywać się za zgodą funkcjonariusza.

Trzeba podkreślić że jeżeli policjant dokonujący kontroli drogowej uzna zachowanie kierowcy jako niestosowanie się do poleceń, może ukarać kierującego mandatem w wysokości 500 zł.

Oprócz tego w związku z nowymi przepisami funkcjonariusz podczas kontroli będzie miał możliwość sprawdzenia wnętrza pojazdu, bagażnika oraz komory silnika, a w przypadku zastrzeżeń po tego typu wstępnej kontroli pojazdu, istnieje możliwość skierowania na bardziej szczegółowe badanie techniczne. Dodatkowo podczas kontroli drogowej, funkcjonariusz będzie miał możliwość zerwania plomby zabezpieczającej ładunek w przypadku przewożenia odpadów. Zabezpieczenie będzie mogło zostać zdjęte jeżeli zaistnieją wątpliwości co do zawartości ładunku.

Ważną zmianą będzie również brak konieczności legitymowania się funkcjonariusza w mundurze, który przeprowadza tzw. szybkie testy trzeźwości, czego przykładem mogą być akcje „trzeźwy poranek”. Ma to usprawnić i przyspieszyć proces kontroli drogowej. Oczywiście kierowca poddany kontroli w przypadku wątpliwości czy dokonują jej faktycznie funkcjonariusze kontroli drogowej mogą zażądać wylegitymowania się przez funkcjonariusza.

Rozporządzenie rozszerza katalog możliwości wpuszczenia kierowcy kontrolowanego pojazdu do radiowozu. Policjant będzie mógł to zrobić, jeśli np. kierowca zadeklaruje chęć zapłaty mandatu za pomocą karty płatniczej lub innego instrumentu płatniczego.

Nowe przepisy ułatwią w pewien sposób pracę funkcjonariuszom kontroli drogowej, ponieważ według zapisów rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji, podczas prowadzenia kontroli dopuszcza się postój radiowozu w miejscu, gdzie jest to zabronione, lecz nie stwarza to niebezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Zwiększy się również zakres uprawnionych jednostek do przeprowadzenia kontroli ruchu drogowego. Będą to teraz policjanci, inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego, funkcjonariusze Straży Granicznej, Żandarmeria Wojskowa, Służba Celno-Skarbowa, straż gminna, straż leśna oraz straż parku, oraz osób działających w imieniu zarządcy drogi, w obecności policjanta lub inspektora, dołączą również inspektorzy Inspekcji Ochrony Środowiska.

Wszystkie powyższe kwestie dotyczące zmian w przeprowadzaniu kontroli drogowej weszły w życie od 7 listopada tego roku, natomiast wspomniane już rozporządzenie wprowadziło jeszcze jedną istotną zmianę, która wejdzie w życie od 1 stycznia 2020 roku. Chodzi tutaj o możliwość sprawdzenia przebiegu zarówno zatrzymanego do kontroli auta, jak i tego przewożonego np. na lawecie. Aktualny przebieg zostanie wpisany do Centralnej Ewidencji Pojazdów.

Wokul

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4