Podkarpaccy terytorialsi z 3. PBOT podsumowują 2019 rok

KATEGORIA: BEZPIECZEŃSTWO / 31 grudnia 2019

Fot. 3. PBOT

Minął kolejny rok intensywnej służby żołnierzy 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego ps. „Pług”. 3. PBOT wchodzi w skład formującego się, piątego Rodzaju Sił Zbrojnych – Wojsk Obrony Terytorialnej. Służbę w brygadzie pełnią zarówno żołnierze zawodowi, jak i żołnierze – ochotnicy z województwa podkarpackiego. W skład brygady wchodzi pięć batalionów lekkiej piechoty, które są rozmieszczone w Rzeszowie, Nisku, Dębicy, Jarosławiu i Sanoku. Obecnie w podkarpackiej brygadzie służbę pełni ponad 3,5 tys. żołnierzy.

- 2019 rok to był czas intensywnego szkolenia i budowania struktur pododdziałów 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego ps. „Pług”. W tym okresie na terenie Podkarpacia odbyło się pięć powołań na 16-dniowe szkolenie do batalionów lekkiej piechoty oraz cztery 8-dniowe - wyrównawcze dla kandydatów, którzy są żołnierzami rezerwy. Uroczyste przysięgi wojskowe odbyły się kolejno w Łańcucie, Lubaczowie, Sędziszowie Małopolskim, Leżajsku oraz w Nisku - informuje kpt. Witold Sura, rzecznik prasowy 3. PBOT.

W 2019 roku każdy żołnierz – ochotnik z Podkarpacia obowiązkowo spędził na szkoleniu rotacyjnym co najmniej dwa dni w miesiącu. Zajęcia wypełnione były jedną z opracowanych form szkolenia specjalistycznego. Wszystkie pododdziały brygady od kwietnia do listopada rotacyjnie uczestniczyły w intensywnym 14-dniowym szkoleniu zintegrowanym na poligonie w Nowej Dębie lub w Ośrodku Szkolenia Górskiego w Trzciańcu. Taka forma ćwiczeń w istotny sposób urealnia warunki działań bojowych i bardzo pozytywnie wpływa na zgranie pododdziału. Każde szkolenie zintegrowane zostało zakończone egzaminem końcowym, który pozwolił na rozpoczęcie ostatniego etapu szkolenia zgrywającego.

Szkolenie podkarpackich terytorialsów obfitowało również we wspólne ćwiczenia z innymi służbami. W harmonogramie szkoleń raz na kwartał zaplanowano zajęcia ze służbami z układu pozamilitarnego. Pododdziały uczestniczyły w wielu wspólnych ćwiczeniach. Na szczególne podkreślenie zasługuje ćwiczenie pod kryptonimem – „RENEGATE”. Żołnierze 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej w miejscowości Burdze koło Stalowej Woli współdziałali z policją, strażą pożarną oraz innymi służbami. Sprawdzali gotowość do podjęcia akcji ratunkowej po katastrofie myśliwca MiG-29. We wrześniu żołnierze rzeszowskiego batalionu uczestniczyli w ćwiczeniu obronnym pod kryptonimem – „WRZESIEŃ 2019”. Organizatorem był marszałek województwa podkarpackiego. Kolejnym ważnym sprawdzianem dla naszej formacji był udział w ćwiczeniu ochronno – obronnym pod kryptonimem „Katastrofa lotnicza – Powiat Przeworski 2019”. W tym przedsięwzięciu po raz pierwszy uruchomiono Naziemny Zespół Poszukiwawczo Ratowniczy (NZPR) 3.PBOT.

Fot. 3. PBOT

W maju podkarpaccy terytorialsi pomagali w gminach dotkniętych klęską żywiołową. Wspierali działania strażaków w gminie Wadowice Górne oraz innych miejscach, gdzie mieszkańcy zostali dotknięci skutkami intensywnych opadów deszczu. Żołnierze – ochotnicy używali specjalistycznego sprzętu pomagając mieszkańcom w zwalczaniu skutków podtopień i powodzi.

- Miniony okres to też czas, który charakteryzował się nawiązywaniem kontaktów, współpracy oraz wymianą doświadczeń z naszymi sąsiadami oraz partnerami z innych państw - mówi kpt. Witold Sura.

Współpraca międzynarodowa

7 sierpnia Dowództwo 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej wizytował gen. dyw. Carsten Breuer dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej (Kommando Territoriale Aufgaben) Niemiec. Celem dwudniowej wizyty było przedstawienie działań podkarpackich terytorialsów w czasie sytuacji kryzysowych oraz zapoznanie z możliwościami szkoleniowymi w naszym regionie.

We wrześniu z tygodniową wizytą przyjechali do brygady żołnierze Gwardii Narodowej Stanu Illinois. Tuż po przylocie rozpoczęli dwudniowe zajęcia metodyczne dla instruktorów w niżańskim Batalionie Lekkiej Piechoty. Następnie przebywali w Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Nowej Dębie, gdzie żołnierze 32. Batalionu Lekkiej Piechoty z Niska realizowali 14-dniowe szkolenie zintegrowane. Gwardziści wymieniali się wiedzą taktyczną z naszymi żołnierzami oraz uczestniczyli w bojowych strzelaniach z broni snajperskiej, karabinu maszynowego UKM oraz karabinka Beryl.

W przededniu odlotu odwiedzili niemiecki obóz koncentracyjny Auschwitz – Birkenau, miejsce zagłady Żydów oraz męczeństwa Polaków i innych narodów.

Początkiem listopada pododdział terytorialsów z podkarpackiej brygady brał udział w ponad dwutygodniowym szkoleniu specjalistycznym pod kryptonimem „Ridge Runner" w Zachodniej Wirginii w Stanach Zjednoczonych, które obejmowało prowadzenie walki na terenie opanowanym przez przeciwnika. Organizatorem przedsięwzięcia była Gwardia Narodowa Stanu Zachodniej Wirginii. Szkolenie odbywało się w różnych częściach Zachodniej Wirginii. Prowadzili je byli i aktywni żołnierze z jednostek specjalnych oraz Gwardii Narodowej, którzy pokazali naszym terytorialsom wiele ciekawych rozwiązań. Program „Ridge Runner” organizowany jest dla wojsk obrony terytorialnej i wojsk operacyjnych państw NATO. Obejmuje zdobywanie doświadczeń w prowadzeniu działań asymetrycznych. Ćwiczenie przygotowuje żołnierzy głównie do prowadzenia działań partyzanckich.

Fot. 3. PBOT

Żołnierze 3.PBOT w minionym roku uczestniczyli w wielu kursach organizowanych przez Dowództwo WOT oraz inne podmioty działające na potrzeby brygad OT. W 3. Podkarpackiej Brygadzie Obrony Terytorialnej został zorganizowany dla żołnierzy – ochotników kurs podoficerski „SONDA”. To pierwsza edycja kursu „SONDA” na Podkarpaciu, który rozpoczął się w październiku br. i zakończył w grudniu. - Przez trzy miesiące żołnierze – ochotnicy z naszej brygady, którzy zostali zakwalifikowani do projektu wzięli udział w intensywnych zajęciach. To 40 najlepszych żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej w Polsce południowo – wschodniej, którzy zostali wyłonieni w postępowaniu rekrutacyjnym i otrzymali szansę udziału w szkoleniu. Promocję na pierwszy stopień podoficerski otrzymali z rąk płk. Dariusza Słoty – dowódcy podkarpackich terytorialsów podczas ceremonii złożenia przysięgi wojskowej przez ochotników w Nisku - wyjaśnia kpt. Witold Sura.

Końcem października żołnierze 3. PBOT zakończyli kurs dla kandydatów na operatorów bezzałogowców FlyEye Wojsk Obrony Terytorialnej. Już od stycznia 2020 roku kompetencje WOT w zakresie wykorzystania Bezzałogowych Statków Powietrznych (BSP) wejdą do systemu zarządzania kryzysowego i będą mogły być wykorzystywane we wsparciu lokalnych społeczności w ramach działań kryzysowych lub poszukiwawczych.

Ponadto żołnierze – ochotnicy podkarpackiej brygady ukończyli wiele szkoleń, które zwiększyły ich kompetencje w wykonywaniu obowiązków służbowych. Osiągnięte nowe kwalifikacje będą również wartością dodaną w życiu cywilnym. Terytorialsi brali udział między innymi w następujących kursach: kwalifikowanej pierwszej pomocy, sterników i ratowników wodnych, operatorów pilarki spalinowej, uzyskania praw jazdy kat. C+E i D, elektromechaników pojazdów mechanicznych, operatorów urządzeń do wydobywania i oczyszczania wody oraz ratownika pola walki (CLS). Tego typu szkolenia są praktycznym przygotowaniem do wspierania lokalnych społeczności, co jest wpisane w misję naszej formacji. Żołnierze z Podkarpacia w 2019 r. brali udział w wielu krajowych i międzynarodowych przedsięwzięciach sportowo – wojskowych. W dniach od 4 sierpnia do 9 sierpnia 2019 r. w Valgamaa – Estonia drużyna z 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej brała udział w zawodach taktycznych „Admiral Pitka Recon Challenge 2019” w Estonii. To jedne z bardziej elitarnych międzynarodowych zawodów taktycznych, dla zespołów rozpoznawczych, w strukturach NATO na terytorium Europy. Zawody trwały 4 doby. W ogólnej klasyfikacji Nasza reprezentacja zajęła 13 miejsce na 29 drużyn. Pierwsze 11 miejsc zajęły drużyny z Estonii. W rywalizacji międzynarodowej plasowaliśmy się na 3 miejscu - zaraz po Finlandii oraz Kanadzie. Za Polską reprezentacją znalazły się Francja, Belgia, Rumunia, Łotwa, Litwa, USA, Włochy, czy Dania. W konkurencjach indywidualnych terytorialsi zajęli 2 miejsce w strzelaniu z karabinka MSBS „GROT” i wygrali współzawodnictwo w crossficie.

W dniach 14 – 17 października br. terytorialsi znowu udowodnili, że najmłodszy rodzaj Sił Zbrojnych RP może walczyć z najlepszymi i osiągać najwyższe sukcesy. W górskich zawodach bojowych „Mountain Warrior 2019” żołnierze z 3. PBOT zajęli drugie miejsce pokonując między innymi zespoły z Czech, Niemiec oraz doświadczone ekipy z 21. Brygady Strzelców Podhalańskich, 6. Brygady Powietrznodesantowej i 25. Brygady Kawalerii Powietrznej.

- 30 listopada nasz zespół zajął II miejsce w klasyfikacji generalnej wśród 69 drużyn wystawionych przez wszystkie rodzaje Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej w maratonie komandosa. Pokonali między innymi drużyny Wojsk Specjalnych. Dodatkowo wygrali klasyfikację Wojsk Obrony Terytorialnej - podkreśla rzecznik podkarpackich teryorialsów.

W minionym roku żołnierze podkarpackiej brygady uczestniczyli w wielu projektach wspierających społeczność lokalną oraz naszych spadkobierców tradycji. Jednym z kluczowych to regularne wspieranie społeczeństwa poprzez organizację i udział w projektach związanych ze zbiórką krwi. Żołnierze aktywnie angażowali się w przedsięwzięcia wspierające Honorowych Dawców Krwi m.in.: w akcję „Terytorialsi mają pomoc we Krwi”, „SpoKREWnieni Służbą”, „Apel Krew”, „Ognisty Ratownik – Gorąca Krew”, „Kropla drąży skały”, „Krwioobieg Terytorialsa” czy też „100 litrów krwi na 100 lecie Niepodległości”. Tylko w 2019 roku żołnierze z Podkarpacia wspierając akcje oddali ponad 100 litrów krwi. W sumie od rozpoczęcia formowania WOT, żołnierze 3. PBOT do zasobów Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie oddali ponad 400 litrów krwi.

23 marca terytorialsi wygrali Smart Medius Hackathon! 24h Zdrowej Technologii organizowany w Rzeszowie. Wzięło w nim udział osiemnaście zespołów nie tylko z Polski. Wśród nich drużyna z 3. PBOT. - Nasz zespół zaprojektował innowacyjne urządzenie, które trafiło w potrzeby ludzi – seniorów często pozostawionych samym sobie. Nagrodę główną 7 tys. zł zwycięski zespół przekazał na ręce prezesa zarządu Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej okręgu podkarpackiego, którego tradycje kultywuje podkarpacka brygada - zaznacza kpt. Witold Sura.

Fot. 3. PBOT

Plany 3. PBOT na 2020 rok

2020 rok będzie tak samo intensywny jak ubiegły. Już w styczniu żołnierze rozpoczną szkolenie rotacyjne. Podsumowanie nastąpi w czasie 14-dniowych ćwiczeń zintegrowanych, które żołnierze zrealizują na podkarpackich poligonowych. Brygada we wrześniu 2019 r. rozpoczęła ostatni etap szkolenia zgrywającego. W ostatnim kwartale 2020 roku pododdziały brygady zakończą trzyletni cykl szkolenia, który zostanie poprzedzony oceną poziomu wyszkolenia.

Raz na kwartał żołnierze będą szkolić się w zakresie zarządzania kryzysowego rozwijając swoje kompetencje ale również ucząc się współdziałania z samorządami oraz jednostkami z układu pozamilitarnego. Dodatkowo zorganizujemy wspólne szkolenia z GOPR-em i WOPR-em.

W nadchodzącym roku zaplanowano sześć powołań kandydatów na 16-dniowe szkolenie podstawowe i 8 dniowe szkolenie wyrównawcze. Już w styczniu podkarpacka brygada przeprowadzi pierwsze wcielenie ochotników w ramach projektu „Ferie z WOT”. Skierowany jest on do uczniów szkół ponadpodstawowych, którzy ukończyli osiemnasty rok życia i studentów z Podkarpacia.

Natomiast w pierwszej połowie marca z tygodniową wizytą szkoleniową do brygady przyjadą żołnierze Gwardii Narodowej Stanu Illinois.

Red.

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4