Obowiązkowa aplikacja dla osób w kwarantannie. Jak z niej korzystać?

KATEGORIA: BEZPIECZEŃSTWO / 1 kwietnia 2020

Fot. gov.pl

We wtorek premier Mateusz Morawiecki ogłosił nowy pakiet ograniczeń związanych z pandemią koronawirusa, wśród których pojawiła się rozszerzona forma przechodzenia przez okres 14-dniowej kwarantanny, dla osób które wróciły z zagranicy lub miały kontakt z osobą zarażoną koronawirusem.

Od 1 kwietnia jeżeli osoba zostanie skierowana do 14-dniowej kwarantanny przez służby sanitarne to musi ją odbyć albo w całkowitej izolacji od rodziny i swoich bliskich lub też odbyć ją wraz z członkami rodziny. Nowością jest również obowiązek korzystania ze specjalnej aplikacji mobilnej „Darmowa Kwarantanna”, dzięki której osoba odbywająca kwarantannę może potwierdzić swoją obecność w miejscu jej odbywania. Tego typu aplikacja była już dostępna od kilkunastu dni, ale dopiero od 1 kwietnia rząd zdecydował się na wprowadzenie przepisu o obowiązku z jej korzystania przez osoby odbywające kwarantannę.

Fot. gov.pl

Jak z skorzystać z aplikacji

Do poprawnego korzystania z aplikacji Kwarantanna Domowa potrzebny jest nam telefon komórkowy z systemem Android 6.0 lub wyższym albo telefon z systemem iOS 10.3 lub wyższym. Telefon powinien mieć aktywny dostęp do internetu, moduł lokalizacji (GPS) oraz aparat fotograficzny o rozdzielczości minimum 5 Mpix (z możliwością nagrywania video).

Aplikacja wymaga udzielenia dostępu do:

1) Internetu

2) Aparatu

3) Lokalizacji

4) Albumu ze zdjęciami.

Aplikację można pobrać w momencie gdy otrzymamy informację SMS o tym, że nasze dane są już w systemie. Należy ją pobrać ze sklepu Google Play – w przypadku telefonów z system Android i Appstore w przypadku telefonu z systemem IOS. Program należy koniecznie aktywować w miejscu odbywania kwarantanny. Aby móc rozpocząć korzystanie, po jego uruchomieniu trzeba zapoznać się z regulaminem i następnie podać numer telefonu wpisanego do karty lokalizacyjnej, na który po kilku chwilach przyjdzie SMS z indywidualny kodem autoryzacyjnym.

Po wpisaniu kodu aplikacja się aktywuje i od razu otrzymamy informację o pierwszym zadaniu kontrolnym polegającym na zrobieniu sobie zdjęcia „selfie” w miejscu odbywania kwarantanny, co potwierdzi naszą obecność. Na tym będą polegały czynności potwierdzające służbom sanitarnym o tym, że prawidłowo odbywamy kwarantannę. Oprócz wysłania zdjęcia, system będzie spawdzał również naszą lokalizację dzięki włączonemu trybowi GPS. Zadania będą przychodziły w różnych porach dnia i na ich wykonanie będzie 20 minut. Po tym czasie przyjdzie przypomnienie o wykonaniu zadania i dodatkowe 10 minut na jego realizację. Jeżeli w tym czasie nie wykonamy zadania, informacja o tym zostanie przekazana do systemu, a to może wiązać się z wizytą policji celem weryfikacji prawidłowego odbywania kwarantanny.

- W takiej sytuacji będziemy weryfikować czy osoba, która odbywa kwarantannę odbywa ją zgodnie z przepisami. Policjanci sprawdzą adres wpisany w karcie lokalizacyjnej - mówi nadkom. Marta Tabasz-Rygiel, rzecznik prasowy komendanta wojewódzkiego policji w Rzeszowie.

Na ten moment jak poinformowała nas nadkom Marta Tabasz-Rygiel z aplikacji Domowa Kwarantanna korzysta około 1300 osób na około 11 tys. osób wszystkich osób znajdujących się w kwarantannie na Podkarpaciu. Ta liczba powinna wzrosnąć w związku z obowiązkiem korzystania z aplikacji od 1 kwietnia.

A co w przypadku gdy osoba nie posiada telefonu, który spełnia warunki korzystania z aplikacji Darmowa Kwarantanna lub też nie jest klientem żadnej z sieci telekomunikacyjnych? W takiej sytuacji osoba znajdująca się w kwarantannie składa oświadczenie pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań informując, że nie ma możliwości korzystania z aplikacji.

Można to zrobić na trzy sposoby:

- telefonując na infolinię: 22 165 57 44

- poprzez formularz dostępny na stronie: gov.pl

- przekazując oświadczenie policji.

Wzór oświadczenia można znaleźć na stronie: https://www.gov.pl/kwarantanna-domowa

- Osoby, które zgłoszą, że nie są w stanie obsługiwać aplikacji będą sprawdzane pod kątem prawidłowego odbywania kwarantanny tak jak do tej pory. Policjanci będą wyrywkowo sprawdzać czy osoba w kwarantannie, przebywa w miejscu wpisanym w karcie lokalizacyjnej - tłumaczy nadkom. Marta Tabasz-Rygiel.

Przypomnijmy, że za złamanie przepisów dotyczących odbywania kwarantanny grozi kara do 30 tys. zł, a w rażących przypadkach nieodpowiedzialności nawet pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

Wracając do aplikacji Darmowa Kwarantanna oprócz weryfikacji odbywania kwarantanny może ona być również pomocna w kwestii zaopatrzenia się w artykuły spożywcze. Aplikacja umożliwia zgłoszenia tego typu potrzeby, która trafia następnie do właściwego ośrodka pomocy społecznej. W ciągu 24 godzin po zgłoszeniu potrzeby z taką osobą skontaktuje się urzędnik celem ustalenia szczegółów dotyczących potrzebnych produktów. Ta funkcjonalność nie jest oczywiście obowiązkowa i powinna być wykorzystywana w uzasadnionych przypadkach gdy osoba w kwarantannie nie ma możliwości aby ktoś z rodziny lub bliskich nie mógł dostarczyć konieczne produkty.

Co ważne, po zakończeniu odbywania kwarantanny konto Użytkownika jest dezaktywowane. Zdjęcia wykonane w tym czasie zostają usunięte z systemu. Więcej informacji o aplikacji Darmowa Kwarantanna można znaleźć na stronie: https://www.gov.pl/web/koronawirus/kwarantanna-domowa

Wokul

#zostanwdomu jeżeli tylko masz taką możliwość

#dbajozdrowieinnych, tych którzy muszą pracować

#BadzmyRazemNaOdleglosc

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4