Trzebownisko inwestuje w opiekę nad seniorami. Mieszkańcy pójdą do pracy

KATEGORIA: SAMORZĄDY / 30 czerwca 2021

Wójt Trzebowniska Lesław Kuźniar na placu budowy w Terliczce.
Fot. Paweł Bialic

Starzejące się społeczeństwo to nie tylko problem wydolności systemu emerytalnego. Coraz częściej wyzwaniem staje się opieka nad osobami starszymi. Bardzo często powoduje to spadek aktywności zawodowej osób pokolenia w średnim wieku, w którym jedno lub kilkoro dorosłych już dzieci zmuszone jest poświęcać większość dnia opiece nad chorym lub niesamodzielnym rodzicem. Problem jest jeszcze większe w przypadku zdarzających się u osób starszych zaburzeń psychicznych.

W rozwiązanie tego problemu zainwestowały władze Gminy Trzebownisko budując na swoim terenie dwa Środowiskowe Domy Samopomocy. Pierwszy działa już w Zaczerniu, dysponując 30 miejscami dla osób starszych. Drugi ma powstać do końca roku w Terliczce i będzie w nim mogło przebywać 30 osób potrzebujących pomocy.

Domy dziennej opieki to rozwiązanie znacznie lepsze niż szeroko znane domy starców. W tym drugim przypadku starszy człowiek zostaje oderwany od swego środowiska i często aż do końca swoich dni pozostaje w braku akceptacji tego stanu. Przebywając natomiast w domu dziennej opieki seniorzy nadal uczestniczą w życiu swoich najbliższych, a rodzina jednocześnie bez problemu może realizować swoje obowiązki zawodowe, oddając w godzinach pracy rodzica pod opiekę wykwalifikowanego personelu, a odbierając go popołudniu.

– Już od paru lat obserwowaliśmy, że liczba miejsc w Środowiskowym Domu Samopomocy w Zaczerniu nie wystarcza, aby zapewnić pomoc dla wszystkich rodzin z gminy borykających się z problemem opieki nad swoimi rodzicami w ciągu dnia. Dlatego podjęliśmy w gminie decyzję, aby gruntownie przebudować nieużywaną już filię szkoły podstawowej w Terliczce na potrzeby domu opieki nad starszymi z zaburzeniami psychicznymi. Prace budowlane trwają, a do końca roku zamierzamy je zakończyć i uruchomić funkcjonowanie obiektu. W ten sposób w Terliczce powstanie filia Środowiskowego Domu Samopomocy z Zaczernia. Według naszych danych oba te obiekty wystarczą, aby wspomóc potrzebujące rodziny w opiece nad seniorami z całej gminy – powiedział nam wójt Gminy Trzebownisko Lesław Kuźniar.

Oprócz osób starszych z domu opieki w Terliczce będą mogły korzystać także młodsze osoby wymagające dziennej opieki ze Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom i Młodzieży Sprawnej Inaczej z Trzebowniska. Dotyczy to młodzieży powyżej 18 roku życia.

Nowopowstający dom dziennej opieki w Terliczce.
Fot. Paweł Bialic

Część budowlana inwestycji ma kosztować 1.828.299 złotych. Całość tej kwoty Gmina Trzebownisko uzyskała z Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. Promesę na te fundusze wręczyła wójtowi gminy minister Marlena Malag w kwietniu tego roku, równolegle w wręczeniem podobnej promesy prezydentowi Rzeszowa na budowę domu dziennej opieki w stolicy województwa. Odtąd działania inwestycyjne w gminie poszły bardzo szybko.

Prezentując realizowaną inwestycję w Trzebownisku warto zauważyć, że socjalne rozwiązania opiekuńcze wobec osób potrzebujących, w tym starszych, jakie zastosowano w tej gminie, to coraz powszechniejsze zjawisko w naszym kraju. Do rangi symbolu zmian ludnościowych można nawet podnieść przypadek, że w szkole w Terliczce, gdzie kiedyś uczyły się małe dzieci, obecnie będą przebywać seniorzy.

Dlatego zachodzące procesy demograficzne w Polsce wymagają odpowiednich reakcji nie tylko w przedziale wiekowym najstarszego pokolenia, ale także wymagają działań w obszarze najmłodszych – rozwoju rodziny i dzietności społeczeństwa. Jeśli dotychczasowe trendy społeczne dalej będą się pogłębiać, to każde następne pokolenie będzie z jeszcze większą intensywnością odczuwało starzenie się społeczeństwa. Pojawiającego się wyzwania nie rozwiąże się już wysiłkami poszczególnych gmin.

Jak zauważa wielu ekspertów, problem leży nie tylko w odpowiednich rozwiązaniach systemowych i finansowych na szczeblu państwowym – te już w jakimś stopniu są już realizowane. Źródło problemu leży także w niekorzystnych zmianach kulturowych ostatnich lat, które w coraz mniejszym stopniu doceniają rozwój rodziny. Tymczasem wiele osób zafascynowanych ideologią wolnościową i współtworzących nowe trendy kulturowe, zdaje się wciąż nie zauważać konsekwencji tego na przyszłość.

Red.

Teren rekreacyjny przebudowywanego domu opieki w Terliczce.
Fot. Paweł Bialic

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4